Mieszkanie w stylu mid century na Starym Mokotowie. Klimatyczna przestrzeń do odpoczynku i pracy

Zaprojektowane przez Klaudię Kwiatkowską-Wawruch i Justynę Kowalską z pracowni estimental mieszkanie na warszawskim Mokotowie łączy funkcjonalność z klimatem mid century. Dzięki naturalnym materiałom, starannie zaplanowanemu układowi i przemyślanym detalom, architektom udało się stworzyć wygodną i przytulną przestrzeń do życia i pracy.

Zdjęcia Mood Authors
Mieszkanie w stylu mid century na Starym Mokotowie. Klimatyczna przestrzeń do odpoczynku i pracy

Projekt wnętrz: Klaudia Kwiatkowska-Wawruch & Justyna Kowalska, pracownia estimental (@estimental.pl); Zdjęcie: Mood Authors (@moodauthors)

Mieszkanie inspirowane stylem mid century modern

ponad 100-metrowe mieszkanie znajduje się w jednym z niskich budynków mieszkalnych z lat 90. Właściciele szczególnie upodobali sobie klimatyczny i przytulny styl mid century modern, dlatego to właśnie ta estetyka stała się matrycą dla całego projektu.

- W aranżacji wnętrz unikałyśmy nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań, zamiast tego postawiłyśmy na detale i materiały, które wprowadzają ciepło i charakter – mówi Justyna Kowalska.

Korytarz. Zdjęcie: Mood Authors

Mieszkanie przeszło gruntowną metamorfozę, w tym istotne zmiany w układzie pomieszczeń. W dawnej kuchni, która była oddzielnym pomieszczeniem, architektki urządziły pokój dziecięcy. Nową kuchnię połączyły natomiast z salonem, co otworzyło przestrzeń i uczyniło ją bardziej funkcjonalną. W mieszkaniu udało się również zaaranżować dwa oddzielne gabinety dla każdego z rodziców, którzy pracują zdalnie.

Strefa dzienna. Zdjęcie: Mood Authors

Salon. Zdjęcie: Mood Authors

Salon. Zdjęcie: Mood Authors

Stół w salonie. Zdjęcie: Mood Authors

Stół w salonie. Zdjęcie: Mood Authors

- Zaprojektowałyśmy przeszkloną, rozsuwaną ściankę między gabinetami, która w razie potrzeby pełni funkcję bariery akustycznej, jednocześnie zapewniając dostęp do światła dziennego w gabinecie oddalonym od okna. Zależało nam, żeby oba gabinety zapewniały taki sam komfort pracy stąd możliwość rozsunięcia ścianki, która zapewni dostęp do świeżego powietrza – zaznacza Klaudia Kwiatkowska-Wawruch.

Gabinet #1. Zdjęcie: Mood Authors

Gabinet #2. Zdjęcie: Mood Authors

Rozbudowa nie ominęła też łazienki, którą znacząco wydłużono, co z kolei pozwoliło na jeszcze lepsze zagospodarowanie przestrzeni i stworzenie praktycznego miejsca na pralkę oraz przechowywanie rzeczy. Natomiast, by nadać wnętrzom bardziej miękki i harmonijny charakter, w mieszkaniu pojawiły się zakończone łukiem przejścia, a także zaoblone ściany i meble.

Łazienka. Zdjęcie: Mood Authors

Sypialnia. Zdjęcie: Mood Authors

W mieszkaniu dominują naturalne materiały, które nadają przestrzeni ciepły i przytulny charakter -szczególnie drewno w postaci drewnianej podłogi, fornirowanych frontów i drewnianych mebli. Całość dopełniają elementy rattanowe i plecionka, a także wzorzyste dywany, tapicerowane meble oraz klimatyczne oświetlenie.

Warto wspomnieć też kilka słów o aranżacji kuchni. Słup z zabudowaną lodówką i piekarnikiem, który od strony salonu pełni również funkcję ściany telewizyjnej, celowo został zaprojektowany w taki sposób, by nie sięgał sufitu. Dzięki temu światło może swobodnie przenikać przez górną część zabudowy, co sprawia, że całość wydaje się mniej masywna, a kuchnia pozostaje wizualnie lżejsza.

Kuchnia. Zdjęcie: Mood Authors

Kuchnia. Zdjęcie: Mood Authors

Kuchnia. Zdjęcie: Mood Authors

Kuchnia. Zdjęcie: Mood Authors

 

Zobacz też: 


Czytaj więcej