Podkreślić to, co zastane
Mieszkanie o powierzchni 45 m2 jest zlokalizowane na Starym Mokotowie, w kamienicy wybudowanej na fundamentach budynku zniszczonego w trakcie wojny. Właścicielem jest 30-letni Florian, który o przygotowanie projektu wnętrza poprosił Grzegorza Hasika i Tomka Krzyżanowskiego z Hasik Design Studio. „Inwestor wynajmował to mieszkanie od kilku lat. Polubił to miejsce, a właścicielka, żyjąca na stałe poza Polską, zgodziła się na sprzedaż i tak dostaliśmy zadanie przygotowanie projektu odpowiadającego jego potrzebom. Mieszkanie jest niewielkie, chcieliśmy je jak najbardziej rozświetlić i podkreślić zastaną tkankę. To pierwsze urządzane przez klienta wnętrze. Wiedzieliśmy, że sporo podróżuje i ma kilka przedmiotów, które powinny znaleźć miejsce w wyremontowanej przestrzeni. Tak było na przykład z dywanem przywiezionym z Iranu, kamieniami z wielu miejsc czy zdjęciem meczetu jego autorstwa. Chcieliśmy stworzyć wnętrze, które można wypełniać pamiątkami, bez narzucania konkretnego stylu”.
Bukowy parkiet z początku lat 50. był w dobrym stanie, po wyburzeniach został uzupełniony o podobny z drugiej ręki, z podobnego okresu. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Proste dodatki i pamiątki z podróży uzupełniają dekorację tego wnętrza. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Poszczególne meble pojawiały się stopniowo. Proces szukania trwał długo, ale tworzą idealnie dobraną całość. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Stolik został zaprojektowany tak, by pasował do czarnych mebli i wzorzystego dywanu. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Marmurowy stolik kawowy to projekt Hasik Design Studio. Pod nim leży dywan przywieziony z Iranu. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Odniesienia do przeszłości
Miało powstać proste, wygodne wnętrze z nawiązaniami do modernizmu i Bauhausu, z dobrym dizajnem. Całość musiała zamknąć się w ograniczonym budżecie. Zaplanowano generalny remont ze zmianami układu funkcjonalnego i oryginalnymi rozwiązaniami. Zlikwidowano boazerię i pawlacze, wyburzono ściany pomiędzy salonem a kuchnią oraz korytarzem i salonem. Powiększono też wejście do sypialni. Ściany odmalowano na biało, od drewnianej podłogi odcinają je czarne listwy. Jedynie przy wejściu zdecydowano się na spokojny granat. „Kolor nie jest przypadkowy. Podczas wyburzeń i odkrywek właśnie taki odcień znaleźliśmy na starych tynkach”. Bukowy parkiet z początku lat 50. był w dobrym stanie, po wyburzeniach został uzupełniony o podobny z drugiej ręki, z podobnego okresu. „Znaleźliśmy taki, który ma tę samą szerokość klepek i wykończyliśmy go barwionym olejowoskiem. Po cyklinowaniu różnica w kolorze jest niewidoczna”. Zamiast za wszelką cenę ukrywać wszystkie instalacje grzewcze, rury oraz grzejniki pomalowano na kontrastujący czerwony kolor. Mieszkanie jest jednostronne, dlatego w salonie zastosowano wentylator sufitowy. W oknach zawisły szerokie żaluzje, ciekawie filtrujące światło.
Forma kuchennej zabudowy jest klasyczna. Dolne fronty wykończono ciemnym fornirem, górne są minimalistyczne, pozbawione uchwytów i białe. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Czasne listy przypodłogowe graficznie podkreślają podział przestrzeni i biel ścian. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Na zaprojektowanej przez Hasik Design Studio półce po telewizorem stoją pamiątki z podroży właściciela – kamienie. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Metalowe półki na książki to projekt Hasik Design Studio. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Stare i nowe
„Na początku współpracy zaplanowaliśmy układ funkcjonalny. Poszczególne meble pojawiały się stopniowo. Kiedy znajdowaliśmy ciekawy model z drugiej ręki w dobrej cenie, kupowaliśmy go i uzupełnialiśmy przestrzeń. Cały proces projektowy trwał przez to dłużej, ale dobieraliśmy wszystko tak, by razem dobrze zagrało”. Tak trafiła tu skórzana sofa z chromowanymi elementami projektu Johanna Bertila dla IKEA z lat 80. czy czechosłowacka szafka nocna z lat 70. Lampa sufitowa z salonu została poddana renowacji i wykorzystana w sypialni. Zestaw mebli vintage uzupełniono kilkoma obiektami zaprojektowanymi przez Hasik Design Studio. „To regał na książki, półka pod telewizorem z surowego aluminium, marmurowy stolik kawowy czy łóżko z tapicerowanym wezgłowiem. W sypialni postawiliśmy też naszą lampę Aurora w rozmiarze L”.
Forma kuchennej zabudowy jest klasyczna. Dolne fronty wykończono ciemnym fornirem, górne są minimalistyczne, pozbawione uchwytów i białe. Na blat wybrano szczotkowany granit. I tu pojawia się czerwony techniczny akcent w postaci rur. Istniejący świetlik powiększono do formy narożnej oraz wypełniono szkłem ornamentowym. Łazienkę, w której zastosowano marmur Carrara o spokojnym rysunku, ożywiono sufitem w intensywnej żółtej barwie. „Dość ekscentryczny odcień idealnie uzupełnił bauhausową kolorystykę czerwonych instalacji grzewczych i granatu przy wejściu”.
Hasik Design Studio specjalizuje się w architekturze wnętrz oraz projektowaniu i wytwarzaniu wysokiej jakości mebli, oświetlenia i akcesoriów. Projektując wnętrza, szanują istniejącą tkankę architektoniczną, zachowują historyczne detale, ale uzupełniają przestrzeń o współczesne formy i materiały. Przy projektowaniu i produkcji obiektów myślą o trwałości i ponadczasowości. „Projektujemy przedmioty wykonywane rzemieślniczo z dobrych materiałów, które będą służyć latami. Uwielbiamy naturalne piękno drewna, szkła i kamienia oraz patynę, którą pokrywają się metale”.
Lustrzane wykończenie szafy powiększa optycznie przestrzeń. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
W sypialni wygospodarowano kąt do pracy w stylu Bauhaus. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Fragment ściany w przedpokoju pomalowano na kolor granatowy. Kontrastuje z bielą pozostałych ścian. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Zamiast za wszelką cenę ukrywać wszystkie instalacje grzewcze, rury oraz grzejniki pomalowano na kontrastujący czerwony kolor. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Łazienkę, w której zastosowano marmur Carrara o spokojnym rysunku, ożywiono sufitem w intensywnej żółtej barwie. Zdjęcie: Hasik Design Studio.
Zobacz także:
Przytulny dom z ogrodem dla młodej rodziny
Niewielkie, ale stylowe i funkcjonalne mieszkanie w Berlinie
Mieszkanie w przedwojennej kamienicy. Zwróć uwagę na łazienkę z płytkami w kolorze wina