Praca od podstaw
W 10. dzielnicy Paryża, na szóstym piętrze kamienicy powstało przestronne mieszkanie. Trudno uwierzyć, że stało się to w wyniku połączenia 12 pomieszczeń o powierzchni od 6 do ...50 centymetrów kwadratowych i to od 10 różnych właścicieli. Warto nadmienić, że takie sytuacje nie są w Paryżu rzadkością. Architekci podjęli się wyzwania zamienienia tego chaosu w funkcjonalną i stylową przestrzeń. Johanna Lapray i Hugo Lahellec, założyciele pracowni Acte Deux Studio, nie byli przerażeni pracami remontowymi i tym, jak długo mogły trwać. „Kupiliśmy tę przestrzeń bez oglądania, ale nie spieszyliśmy się. Chcieliśmy właśnie tu urządzić nasz dom i wiedzieliśmy, że możemy wykonać naprawdę dobry projekt, jeśli poświęcimy mu trochę czasu...”. Można sobie wyobrazić skalę zadania: usunięcie ścianek działowych, wykładzin i podłóg, rozbicie stropów, aby odzyskać przestrzeń pod dachem i stworzyć małą antresolę nad łazienką, odnowienie konstrukcji dachu i zmodyfikowanie go w niektórych miejscach, aby mogły pojawić się w nim okna. Nie można nie wspomnieć o usunięciu ściany nośnej zawierającej około dwudziestu przewodów kominowych, oczywiście po wcześniejszym przekonaniu właścicieli niższych pięter do rezygnacji z ich używania. Na koniec należało zainstalować izolację termiczną w celu zapewniania odpowiedniego komfortu latem i zimą, a także akustyczną podłogę i nowe ścianki działowe...
W salonie zbudowanym na otwartym planie stoi lampa Toio zaprojektowana przez Achille Castiglioni’ego (Flos), a obok kultowy fotel Groovy projektu Pierre’a Paulina. Nad nim wisi praca zatytułowana "Plastron", której autorem jest Kevin Pinsembert, 2019. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Białe tło
Wykorzystując nietypowe kontury dachu, Acte Deux udało się stworzyć bryłę, która częściowo przypomina odwrócony kadłub łodzi. „To mieszkanie, w którym przeprowadziliśmy wiele eksperymentów. Do tej białej przestrzeni chcieliśmy wprowadzić kilka elementów, które sami zaprojektowaliśmy, aby dodać wnętrzu więcej charakteru”. Duet rozrysował całą stolarkę na zamówienie – od najbardziej podstawowych półek po szafki kuchenne, a do tego cokoły i drzwi. Kuchnia jest hołdem dla monochromatycznego malarstwa Ettore Spallettiego. Zastosowana biel jest matowa, prosta, ale najwyższej jakości. Jest ona kontynuowana w części mieszkania z najwyższymi sufitami, a dalej, od korytarza prowadzącego do części sypialnej i łazienki, występuje subtelna różnica w tonie zastosowanej farby. Podczas gdy biel dominuje w dużych przestrzeniach, w mniejszych Acte Deux Studio preferuje subtelną grę światłocienia, pozwalając rezonować delikatnemu różowi łazienki i pastelowym jednolitym kolorom kuchni.
Kuchnia i okap wydają się być wyrzeźbione z białego gipsu. Blat ze stali nierdzewnej oraz lakierowane drzwi, również ze stali nierdzewnej, zostały zaprojektowane i wyprodukowane przez Acte Deux i utrzymane są w palecie jednolitych kolorów inspirowanych twórczością Ettore Spallettiego. Ceramika pochodzi z Meksyku i Japonii, a kinkiet jest projektu Achille Castiglioni’ego (Flos). Ceramiczna misa na owoce to pamiątka z podróży, a doniczka jest z Poterie Ravel. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Gra światła
W otwartej przestrzeni tej bryły przestrzeń jest jednak podzielona, a światło odgrywa rolę dyrygenta, rozprowadzając swoje promienie przez okna dachowe z różną intensywnością, w zależności od pory dnia. Cienie mebli i przedmiotów padają na podłogę i ściany, rzeźbiąc w ten sposób wnętrze. W mieszkaniu z beżową podłogą z woskowanego betonu zastosowano także drewno – kasztan i dąb. Z tego pierwszego wykonano stół w jadalni, a z drugiego – szafki łazienkowe, wszystkie zaprojektowane i wykonane przez wykwalifikowanych stolarzy. Kasztanowy stół w jadalni jest wyrzeźbiony z całego pnia drzewa, a szafki w łazience zostały polakierowane na jasny odcień, aż do szuflady pod umywalką, tworząc subtelne i ciepłe połączenie z mozaiką ze starych różowych płytek ceramicznych i ceglastej fugi między nimi.
Kasztanowy stół w jadalni został zaprojektowany przez Acte Deux i wykonany przez rzemieślnika w Normandii. Noga została wyrzeźbioną z litego pnia kasztanowca. Zastawa stołowa obejmuje misę na owoce z wioski La Borne, zabytkowe talerze Christian Dior i wazon marki &klevering. Wokół stołu stoją krzesła w stylu vintage ze słomianymi siedziskami. Na ścianie wisi kinkiet Coquillage z włókna szklanego zaprojektowany przez André Cazenave. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Wakacyjne klimaty
W salonie przed wykonaną na zamówienie sofą stoi monolit z woskowanego betonu. Pełni on rolę stolika kawowego, który wtapia się w podłogę. Przedpokój i sypialnia wydają się otulone beżowym kokonem od podłogi, przez ściany aż po sufit. Być może to właśnie ta mieszanka woskowanego betonu i słomianych krzeseł przywodzi na myśl słoneczne Południe, Morze Śródziemne... i wakacje. „Naszym zadaniem jest tworzenie przestrzeni, które kojarzą się z wakacjami i są pełne wspomnień. Wyczarowujemy je dzięki elementom pochodzącym z domów rodzinnych i przedmiotom zbieranym podczas licznych podróży. Sycylijska misa na owoce, małe doniczki, czajniczek i słoiki z terakoty są zestawione z lampą podłogową zaprojektowaną przez Achille Castiglioni’ego, fotelem projektu Pierre Paulina, misą na owoce z wioski La Borne, muszlą z włókna szklanego wykonaną przez André Cazenave i wazonem Shiva zaprojektowanym przez Ettore Sottsassa”.
Po wejściu do mieszkania przechodzi się przez kuchnię, a następnie przechodzi do salonu z jadalnią. Przed sofą wykonaną na zamówienie usytuowany jest stolik kawowy z woskowanego betonu, który wydaje się wtapiać w podłogę. Z przodu stoi niskie krzesło przypisywane Charles`owi Dudouyt. Po prawej stronie znajduje się zabytkowa lampa ze stali nierdzewnej PC projektu Pierre’a Charpina (Hay). Po prawej stronie od wejścia do sypialni widać obraz olejny zatytułowany "Poisson", który został namalowany przez Hugo Caprona (2023) oraz kinkiet Stupid Bending z Bureau Barbier Bouvet. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
W tym mieszkaniu na najwyższym piętrze przestrzeń rzeźbiona jest przez kontury dachu. Białe tynki, beżowy woskowany beton i akcenty jak z domku letniskowego tworzą spójną całość. Jasny kolor stołu i krzeseł wprowadza śródziemnomorską, rustykalną atmosferę. Po prawej stronie znajduje się niemal niewidoczna zabudowa, dzięki które zyskano przestrzeń do przechowywania. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Liczne okna połaciowe dodają własną geometrię światła, zmieniającą się wraz z kierunkiem padania promieni słonecznych. Jednolite kolory drzwi szafek kuchennych ze stali nierdzewnej, w tym blatu roboczego i otwartej szafki, dodają odpowiednią ilość koloru, delikatnie łącząc się z terakotą, drewnem i słomą. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Na woskowanym betonowym postumencie stoi doniczka z Poteries Ravel. Na ścianie obraz olejny "Poisson", namalowany przez Hugo Caprona, 2023. Widać także kinkiety Stupid Bending z Bureau Barbier Bouvet i Coquillage z włókna szklanego zaprojektowany przez André Cazenave. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Widok na salon od strony z korytarza prowadzącego do sypialni. Tutaj dobrze widoczny jest dach w kształcie odwróconego kadłuba statku. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
W sypialni rzeźbiarska geometria przestrzeni jest podkreślona przez wycięcia i pochyłe ściany. Przed ustawionymi jeden na drugim drewnianymi stołkami zaprojektowanymi przez Acte Deux stoi czerwony stołek Tip Tap marki Polspotten. Na ścianie wisi mała fotografia wykonana przez Harry`ego Gruyaerta: "Toalety w hotelu, Moskwa", Rosja, 1989. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Szafki nocne zostały zaprojektowane przez Acte Deux i wykonane przez rzemieślnika w Normandii. Lampa ścienna to również specjalne zamówienie. Półka została zaprojektowanaa przez Studio Poirier Bailay. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Łazienka widziana z korytarza. Odcienie jasnego drewna i starego różu łączą się z mozaiką z płytek ceramicznych i terakotową fugą. Lustra i baterie ze stali nierdzewnej nawiązują do motywu zastosowanego w kuchni. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Wazon Shiva zaprojektowany przez Ettore Sottsassa (BD Barcelona) stoi na krawędzi różowej umywalki wyłożonej płytkami ceramicznymi. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Część łazienki wyłożona jest starą różową kamionką ceramiczną, a drzwi szafki są w kolorze jasnego dębu, co dodaje wnętrzu ciepła. Zdjęcie: Jean Baptiste Thiriet.
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD France.
Zobacz także:
50 m2 przestrzeni – w radosnym klimacie
Mała, minimalistyczna przestrzeń pary influencerów w Paryżu
Pełne skosów mieszkanie na poddaszu kamienicy z lat 50. XX wieku