Wystawa w Muzeum Karykatury
Prace artystów z całego świata - rysunki ironiczne, kipiące sarkazmem i dowcipem, o życiu, ludziach, polityce, o wszystkim - można zobaczyć na wystawie "Satyrykon" i "Szkic ma moc" w Muzeum Karykatury w Warszawie od 10 listopada do końca grudnia.
W tym roku na konkurs wpłynęło w sumie 2523 prac 768 autorów z 67 krajów, to satyryczne dzieła rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów. Rysunki oceniano w dwóch kategoriach: ego (temat tegorocznej edycji) oraz tradycyjnie: żart i satyra.
Najważniejsze trofeum Grand Prix Satyrykonu 2023 otrzymała praca „Czołg” autorstwa Grzegorza Myćki, artysty grafika pochodzącego z Poznania. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 100 prac.
W konkursie na szkicowniki "Szkic ma moc" I miejsce zdobył Jacek Ambrożewski za pracę „Szkicownik studencki”. Konkurs skierowany był do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych. W sumie zgłosiło się 436 uczestników, a na wystawie w Warszawie zobaczyć można 128 prac, uznanych za najlepsze.
Warsztaty dla zwiedzających i zaproszenie do tworzenia własnych szkicowników
Wystawa w Muzeum Karykatury w Warszawie oferuje też dodatkowe atrakcje. Zwiedzający będą zachęcani do... rysowania i tworzenia własnych szkicowników. W głównej sali na wszystkich chętnych będzie czekał duży stół, przybory do rysowania i specjalnie przygotowane wystawowe notesy.
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty rysunkowe dla uczniów i licealistów oraz autorski warsztat „Rysunki w zeszycie”.
Satyrykon
Festiwal Satyrykon dziś uznawany jest za jedną z najważniejszych prezentacji karykatury na świecie. Jego inicjatorami w 1977 roku byli: legniczanin Andrzej Tomiałojć i wrocławianin Robert Szecówka. Przez wiele lat centrum spotkań twórców polskiej satyry była Legnica.
Jednak nieżyjący już pomysłodawcy Satyrykonu dołożyli wszelkich starań, by wydarzenie, początkowo o bardzo lokalnym charakterze i skupione wokół środowiska wrocławskiego - rozsławić i nadać mu rangę najpierw festiwalu ogólnokrajowego, a później także międzynarodowego. Dziś to renomowany konkurs otwarty dla rysowników, grafików, malarzy, rzeźbiarzy, fotografików i plakacistów z całego świata.