Miasto, które oddycha modą. 7 najlepszych wystaw podczas Paris Fashion Week 2025. I później też!

Nawet jeśli nie masz zaproszenia do pierwszego rzędu na pokaz Chanel, wystarczy usiąść w kawiarni przy Rue Saint-Honoré i obserwować – to tutaj zjeżdżają się największe gwiazdy mody, projektanci i redaktorzy, zamieniając ulice w prawdziwy wybieg. A po tym ulicznym spektaklu trzeba odwiedzić muzea!

Autor Łukasz Siwiec

Miasto, które oddycha modą. 7 najlepszych wystaw podczas Paris Fashion Week 2025. I później też!

Paryska ulica w czasie Tygodnia Mody też jest wybiegiem. Ale ten pokaz ogląda się bez zaproszeń! Zdjęcie: Getty Images.

Miasto mody, sztuki i wrażeń

Gdy nad Sekwaną zaczynają błyskać flesze, a stylowe stroje influencerów mieszają się ze stukotem obcasów na brukowanych ulicach, wiadomo jedno: Paryż żyje modą. Właśnie zakończyły się pokazy haute couture, a już na początku marca miasto ponownie stanie się stolicą stylu podczas Paris Fashion Week. Ale Fashion Week to nie tylko gwiazdy, pokazy mody i najlepszy street style. To także idealny moment, by odwiedzić wystawy, które ukazują modę jako część wielkiej historii sztuki. Luwr, Grand Palais czy Musée Yves Saint Laurent otwierają swoje drzwi, by opowiedzieć o inspiracjach, rzemiośle i wielkich twórcach. Jeśli więc wybierasz się do Paryża, pamiętaj – nie tylko pod wieżą Eiffla robi się najlepsze zdjęcia, ale i w muzeach, gdzie moda i sztuka splatają się w niezapomnianą historię. Oto najlepsze wystawy, które warto odwiedzić:

Louvre Couture –Art and fashion: statement pieces

Luwr od zawsze był źródłem inspiracji dla artystów, a teraz ukazuje, jak jego dziedzictwo wpłynęło na świat mody. Wystawa Louvre Couture zgłębia relacje między dekoracyjnymi sztukami użytkowymi a współczesnym projektowaniem ubioru. W przestrzeni liczącej niemal 9 000 m² zaprezentowano kreacje i akcesoria m.in. od Chanel, Givenchy, Balenciagi, zestawionych z arcydziełami z kolekcji muzealnych. To unikalna okazja, by zobaczyć, jak moda rozmawia z historią i tradycją rzemieślniczą. Do 21 lipca.

Dolce & Gabbana w Grand Palais  

Wystawa From the Heart to the Hands: Dolce & Gabbana w Grand Palais zanurza odwiedzających w świat luksusu i rękodzieła. Prezentuje wyjątkowe kreacje z kolekcji Alta Moda, Alta Sartoria i Alta Gioielleria, ukazując proces twórczy duetu projektantów – od inspiracji po finalny efekt. To idealne miejsce dla tych, którzy chcą zrozumieć, jak rzemiosło i pasja tworzą modowe arcydzieła. Do 21 marca.

Peter Lindbergh w Galerie Dior  

Miłośnicy fotografii i klasycznej elegancji nie mogą przegapić wystawy Dior/Lindbergh w Galerie Dior. Ponad 100 czarno-białych zdjęć Petera Lindbergha (1988–2018) ukazuje ikoniczne sylwetki Diora w surowym, industrialnym otoczeniu. To hołd dla mistrza fotografii, który uchwycił modę w jej najbardziej autentycznej, niewymuszonej formie. Do 4 maja. 

Les Fleurs d’Yves Saint Laurent

Musée Yves Saint Laurent prezentuje wystawę Les Fleurs d’Yves Saint Laurent, eksplorującą fascynację projektanta florą i jej znaczenie w jego twórczości. Kreacje haute couture, szkice i akcesoria ukazują, jak Saint Laurent czerpał inspiracje z natury, nawiązując przy tym do literatury, zwłaszcza twórczości Marcela Prousta. To poetycka podróż przez świat haute couture pełen kwiatowych detali. Do 4 maja.

Stephen Jones w Palais Galliera 

Palais Galliera po raz pierwszy od czterech dekad poświęca wystawę jednemu akcesorium – kapeluszowi. Stephen Jones: Chapeaux d’Artiste prezentuje ponad 170 kapeluszy oraz archiwalne materiały jednego z najwybitniejszych modystów. Wystawa ukazuje jego współpracę z ikonami mody, od Diora po Vivienne Westwood, a także wpływ Paryża na jego twórczość. Do 16 marca.

Wax w Musée de l’Homme   

Od 5 lutego 2025 roku Musée de l’Homme przybliża historię i znaczenie tkaniny wax, uznawanej za symbol afrykańskiej tożsamości. Wystawa Wax, between heritage and reappropriation łączy perspektywy artystów, projektantów i antropologów, ukazując jej kulturową wielowymiarowość. To fascynująca refleksja nad modą jako nośnikiem historii i tożsamości. Do 7 września.

Biżuteria Operowa w Palais Garnier

Biblioteka-muzeum Opery Paryskiej prezentuje wystawę Bijoux de scène de l’Opéra de Paris, poświęconą teatralnej biżuterii. Chociaż wykonane z niekosztownych materiałów, te misternie zdobione precjoza odgrywają kluczową rolę w kreowaniu scenicznej magii. To unikalne spojrzenie na detale, które budują narrację spektakli operowych.

 

Jak widać Paryż podczas Fashion Week to nie tylko pokazy, ale i nieskończone źródło inspiracji. Wystawy w muzeach pozwalają zanurzyć się w świat mody w szerszym, artystycznym kontekście, a stylizacje na ulicach stają się żywym świadectwem kreatywności. To czas, gdy miasto pulsuje modą, łącząc przeszłość z teraźniejszością i tworząc przestrzeń dla wszystkich, którzy kochają sztukę i styl.

 

Zobacz także:

5 zamków-hoteli w Polsce, w których spędzisz niezapomniane Walentynki

Zamek w Bretanii, gdzie Henryk Sienkiewicz pisał „Quo Vadis”. Można go teraz kupić, razem z wyspą

Dopamine traveling, czyli podróże po zastrzyk energii. 6 bajecznie kolorowych miejsc na mapie Polski

Czytaj więcej