Metamorfoza domu z lat 30. Eklektyczne wnętrza z nutą vintage ożywia mocny kolor

Mieszczący się na krakowskiej Woli Justowskiej odnowiony dom z lat 30. XX wieku to wyjątkowy przykład wnętrz, w których vintage łączy się z oryginalnym eklektyzmem. Nowa realizacja od Lessness Studio to przestrzeń indywidualna i ponadczasowa, z nutą oniryzmu, unikająca powtarzalnych trendów.

Metamorfoza domu z lat 30. Eklektyczne wnętrza z nutą vintage ożywia mocny kolor

We wnętrzach nie brakuje mocnych kolorów i stylowych łuków. Zdjęcie: Zasoby Studio

Kolorowe wnętrza z charakterem

Jednym z celów architektów na początku projektu było zachowanie jak największej liczby pierwotnych detali i dodanie do nich współczesnej warstwy. Drewniane drzwi z rzeźbionymi ościeżnicami zostały odświeżone i kolorystycznie dopasowane do koncepcji każdego z pomieszczeń. Oryginalny parkiet w salonie poddano renowacji, w holu jednak zdecydowano się na zerwanie desek i zastosowanie kontrastującej, granatowej posadzki. Intensywny kolor z przedpokoju wylewa się na ścianę w salonie, a rozbity bielą w kuchni moduł gresu zamienia się w klasyczne karo widziane od progu mieszkania. Od wejścia głównego dostrzec można również mosiężny, ręcznie polerowany łuk, przez który wchodzi się do strefy kuchennej.

Wyzwaniem technicznym w realizacji okazało się połączenie salonu ze znajdującym się na wyższym poziomie strychem - kondygnacji z pokojami dziecięcymi. Tworząc dodatkową klatkę schodową, projektanci chcieli osiągnąć efekt maksymalnej filigranowości metalowych stopni, która nie przytłoczy pomieszczenia. Za pomocą szprosowego przeszklenia z przestronnej strefy dziennej wydzielono również niewielki gabinet do
pracy.

- Inspirowała nas klasyczna baza kontrastującej ze sobą czerni i bieli, zabawa skalą i detalem posadzek, cokołów, ościeżnic. Do ponadczasowych filarów projektu z przymrużeniem oka dodawaliśmy coraz to nowe warstwy tekstur i kolorów, będące ucieleśnieniem tożsamości Klientów - opowiada autorka projektu, Dominika Strzałka-Rogal.

Strefa dzienna. Zdjęcie: Zasoby Studio

Strefa dzienna. Zdjęcie: Zasoby Studio

Strefa dzienna. Zdjęcie: Zasoby Studio

Strefa dzienna. Zdjęcie: Zasoby Studio

Strefa dzienna. Zdjęcie: Zasoby Studio

o

Niebieska posadzka w holu. Zdjęcie: Zasoby Studio

Wejście do kuchni. Zdjęcie: Zasoby Studio

Kuchnia. Zdjęcie: Zasoby Studio

Kuchnia. Zdjęcie: Zasoby Studio

Tym sposobem na ścianach WC pojawiła się surrealistyczna tapeta z motywem latających świń, a na ścianach gabinetu oglądamy malarski świat tybetańskich bóstw. Intensywne odcienie granatu, bordo i pomarańczy uzupełnia błękit, fiolet i róż. Całość plastycznej kompozycji podkreślają przeskalowane cokoły, mosiężne akcenty i intensywny fornir na regale w salonie, nawiązujący do lat 30. XX wieku.

W aranżacji wykorzystano meble i dodatki vintage poddane starannej renowacji. Wiele z nich to osobiste pamiątki rodzinne oraz przedmioty z ciekawą historią, dodające osobowości wnętrzu. Wśród wyposażenia znalazło się również kilka klasyków designu, jak choćby oryginalne duńskie lampy wiszące, lampa stojąca Bolia, czy stolik marmurowy z kryształowym blatem zaprojektowany w latach 80-tych przez Giorgio i Maurizio Cattelan dla włoskiej firmy Cattelan. Przy koncepcji architekci śmiało czerpali z klimatu kamienic, co w wysokim, świetnie doświetlonym apartamencie ze szprosowymi oknami było raczej naturalnie obranym kierunkiem, niż sztucznie kreowanym klimatem.

- W tym projekcie zależało mi na wykreowaniu przestrzeni wyjątkowej, lecz niewymuszonej, niekoniecznie perfekcyjnej. Raczej takiej, która może rozwijać się w zgodzie ze stylem życia mieszkańców. - mówi Dominika Strzałka-Rogal.

Tapeta w łazience. Zdjęcie: Zasoby Studio

Strefa prysznica w łazience. Zdjęcie: Zasoby Studio

Drewniana szafka pod umywalką w łazience. Zdjęcie: Zasoby Studio

Sypialnia. Zdjęcie: Zasoby Studio

Sypialnia. Zdjęcie: Zasoby Studio

Zobacz też:


Czytaj więcej