Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce, nasyconego historią i śródziemnomorskim luksusem

Ta historia rozpoczyna swój bieg w XIX wieku na Majorce, w domu, który hiszpańscy architekci Paulo Valcic i Stefan Relic ze studia Rock & Villa odrestaurowali z prawdziwie śródziemnomorską finezją.

Autor Harleen Kalsi

Zdjęcia Salva López
Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce, nasyconego historią i śródziemnomorskim luksusem

Inspirowana etosem powolnego śródziemnomorskiego życia posiadłość, została wzbogacona o ponadczasowy design. Zdjęcie: Salva López

Architekci Paulo Valcic i Stefan Relic dostali zadanie: ożywić popadający w ruinę, zabytkowy budynek, w sercu Majorki. Dla wielu byłoby to przytłaczające, ale oni poczuli się zaintrygowani. „Nasza filozofia opiera się na szacunku i zachowaniu architektonicznej integralności historycznych wnętrz, które, jednocześnie, wzbogacamy współczesnym wykończeniem. Ten XIX-wieczny śródziemnomorski dom był doskonałą okazją, aby wcielić nasze zasady w życie, miksując stare z nowym. Efekt? Harmonijne połączenie przeszłości z nowoczesnością” - tłumaczą obaj architekci.

Idealna siesta. Zdjęcie: Salva López

Śródziemnomorska metamorfoza domu

Niegdyś, odpryskująca farba, korozja i zgniłe drewno, dziś, śródziemnomorski blask w słońcu hiszpańskiej Majorki. Ten uroczy dom o powierzchni 3 tysięcy metrów kwadratowych, został wypełniony rozkosznymi odcieniami brązu i beżu, prezentując stonowany design z odrobiną artystycznego twistu. Jeden z architektów opowiada: „Proces projektowania rozpoczął się od wstępnej wizyty w nieruchomości, która - mimo swojego opłakanego stanu - urzekła nas swoim autentycznym wyrazem, oddającym ponad 130-letnią historię. Następnie, zastanowiliśmy się, które z elementów możemy zachować, ze względu na ich wartość estetyczną i historyczną”. Trzymając się obecnej bryły, architekci wprowadzili nowoczesne elementy, będące estetycznym hołdem dla bogatego dziedzictwa kulturowego wyspy. 

Przytulny, barceloński apartament, który zachował niezwykłego ducha przeszłości

Naturalne materiały, takie jak drewno, kamień i len tworzą mood board, który jest estetyczny i praktyczny jednocześnie. Zdjęcie: Salva López

1/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

2/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

Etos powolnego życia

Inspirowana etosem powolnego śródziemnomorskiego życia posiadłość, została wzbogacona o ponadczasowy design. „Ta filozofia stała się naszym motywem przewodnim; pozwoliła stworzyć przestrzeń, która łączy historię z nowoczesnym życiem” - dodaje Stefan Relic. Gości wita fasada o sennym charakterze, a uwagę przyciągają hipnotyzujące drewniane okna, gliniana dachówka, beton i geometryczny krajobraz, podbity obfitością zieleni i naturalnym światłem. Dopełnieniem domu jest bowiem ogród ze słonowodnym basenem, który ożywiają kwitnące palmy, lawenda i cyprysy.

Klasyka i nowoczesność w doskonałej harmonii, czyli hiszpański apartament w kamienicy z 1885 roku

3/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce.  Zdjęcie: Salva López

4/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce.  Zdjęcie: Salva López

5/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce.  Zdjęcie: Salva López

6/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

Wnętrza emanują spokojną konsekwencją - charakteryzują się wysokimi sufitami i zachowanymi, drewnianymi belkami. „Sufity na parterze są oryginalne - odrestaurowaliśmy je i pomalowaliśmy na ciemny odcień drewna, który symbolizuje luksus i kontrastuje z kremowymi ścianami. Z kolei sosnowe belki na pierwszym piętrze są nowe” - tłumaczą architekci. Duża kamienna ściana prowadząca z salonu do jadalni stanowi serce domu, a lokalne ceramiczne naczynia pod schodami dopełniają pomieszczenie. 

7/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

8/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

9/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

Zrównoważony projekt i lokalne rzemiosło

Ekskluzywny stół w jadalni jest zamówionym u lokalnego rzemieślnika arcydziełem. „To nie tylko mebel, to dowód na wykorzystanie zrównoważonej produkcji i lokalnego rzemiosła. Współpracowaliśmy z miejscowym stolarzem, który do projektu wykorzystał drewniane belki pochodzące ze starego domu na wyspie. To podkreśla nasze zaangażowanie w zrównoważone projektowanie i oddaje ducha lokalnego dziedzictwa” - opowiada Stefan, dla którego to najlepszy sposób na przekazanie historii. Posiadłość ma również oddzielny domek gościnny, który oferuje niezależną przestrzeń mieszkalną, w tym sypialnię, łazienkę i małą część dzienną.

Apartament w Saragossie odzyskuje dawny blask, czyli pomysłowa i śmiała renowacja rodzinnego wnętrza

10/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

11/ Metamorfoza 130-letniego domu na Majorce. Zdjęcie: Salva López

Żyły tego domu na Majorce przenikają neutralne motywy i spokój. Siedząc w ogrodzie, podziwiając ściany nasycone historią i nowoczesny śródziemnomorski design, zatrzymuje się czas i myśli, a wszystko łączy się w jedną całość. 

 

Materiał oryginalnie ukazał się w AD


Czytaj więcej