Meble z recyklingu: te wspaniałe projekty są wykonane z resztek aluminium, skórek pomarańczy i starych urządzeń elektrycznych

Recykling w najpiękniejszej formie! Ci projektanci tworzą nowe meble ze złomu, zużytych sieci rybackich, odpadów elektronicznych i nie tylko. Zobaczcie sami, jak piękne rzeczy powstają!

Von Anna-Lena Reith, Zoe Lina Wehmeyer

Meble z recyklingu: te wspaniałe projekty są wykonane z resztek aluminium, skórek pomarańczy i starych urządzeń elektrycznych

Tkane na zamówienie lampy „Caulastraea” firmy Sangmin Oh. Zdjęcie: Osangmin Studio

Globalna emisja gazów cieplarnianych wzrośnie do 2030 o 10,6% w porównaniu do roku 2010. W zeszłym roku wzrost ten szacowano na 13,7%. To dobra wiadomość. Ale nadal jest wiele do poprawy. Budownictwo od lat jest wymieniane jako branża mająca największy szkodliwy wpływ na środowisko.

Dotyczy to także produkcji mebli. Przy projektowaniu musimy uważniej pracować nad koncepcjami bardziej przyjaznymi dla środowiska. Na przykład koreański projektant tworzy meble z pudełek Nike i lampy z toreb Mc`Donalds.

Pokażemy Ci najpiękniejsze meble z recyklingu, utworzone z odpadów morskich, skrawków aluminium, starych sieci rybackich i innych "śmieci". Prezentują one zrównoważone podejście do dbania o środowisko.

Krzesło Crust Chair 01 z odpadów aluminium

Kevin Rouff i Paco Böckelmann prowadzą studio projektowe ThusThat z siedzibą w Amsterdamie, a ich misją jest badanie skomplikowanych materiałów i nadawanie im zupełnie nowych form.

W ten sposób powstało  krzesło Crust Chair 01, które składa się z aluminiowych płyt, powstających we wczesnej fazie produkcji metalu. Te resztki są wycinane plazmowo, polerowane, obrabiane i precyzyjnie montowane ręcznie.

krzeslo z resztek aluminium

Krzesło Crust Chair 01 z odpadów aluminium dostępne jest w różnych wykończeniac, projekt ThusThat, cena 4800 euro. Zdjęcie: ThusThat

Płytki z recyklingu szkła i robotów kuchennych

Ten projekt to efekt współpracy biura Snøhetta, producenta Fornace Brioni i Studio Plastique. Firmy te zwróciły uwagę na góry odpadów elektronicznych, które gromadzą się rok po roku. W samym 2022 do śmieci trafiło około 5,3 miliarda telefonów komórkowych.

Norweska firma architektoniczna Snøhetta wraz ze Studio Plastique skupiła się na szkle, które było stosowane na przykład w piekarnikach, kuchenkach mikrofalowych i lodówkach. Następnie poddano recyklingowi elementy robotów kuchennych – efekt? Półprzezroczyste płytki, które mogą być użyte do wykończenia powierzchni lub jako ścianki wewnętrzne. Produkcją zajął się włoski producent płytek Fornace Brioni.

plytki z recyklingu

Płytki szklane (wymiar: 10 lub 30 cm) z granulatem ze starych robotów kuchennych. Kolekcja „Common Sands – Forite” autorstwa Snøhetta X Studio Plastique i Fornace Brioni. Zdjęcie: Forite

Stołek ze stali z recyklingu

Może być stołkiem, stolikiem nocnym lub stolikiem pomocniczym. Stołek Pion wykonany jest ze stali pochodzącej z recyklingu, jest malowany proszkowo i dostępny w pięciu kolorach. Dwaj bracia, którzy założyli Ohm Studio, byli zafascynowani ideą mebli wielofunkcyjnych, wykonanych z materiałów przyjaznych dla środowiska. Ich zdaniem tak właśnie wygląda „projektowanie przyszłości”.

stolek ze stali

Stołek Pion od Ohm Studio, cena około 570 euro. Zdjęcie: Maxence Renard i Benjamin Daugeard

 

Lampy z sieci rybackich

Coraz więcej raf koralowych zanika, a tkane ze starych sieci rybackich lampy Caulastraea stanowią próbę zwrócenia na to uwagi. W ciągu dnia - jasnymi kolorami i wyrazistymi kształtami, w nocy fluorescencyjnym światłem.

W 2021 roku Sangmin Oh założył własne studio z siedzibą w Holandii i Korei Południowej. Projektant i artysta za pomocą swoich produktów zawsze opowiada emocjonalne historie. Tak jest i tym razem – bo lampy Caulastraea mówią o tak ważnym dla nas zanieczyszczeniu oceanów.

lampy z sieci rybackich

Lampy Caulastraea firmy Sangmin Oh. Zdjęcie: Studio Osangmina

Stoliki korkowe Accanta

Projektanci Kyre Chenven i Ivano Atzori przyjechali na Sardynię, zakochali się w tym miejscu i zostali tam na stałe. Wspolnie założyli biuro projektowe Pretziada, którego założeniem było promowanie lokalnego rzemiosła i współpraca z lokalnymi artystami.

Tak powstała kolekcja Accanta, która składa się wyłącznie z mebli wytwarzanych z lokalnie zbieranej kory korkowej. Po ułożeniu jej w stos powstają stołki, stoliki pomocnicze i stoliki kawowe.

stolik korkowy

Stolik z kory z kolekcji Accanta, cena około 650 euro. Zdjęcie: Studio Bulbo

Tynk gliniany marki Clayworks

Made in UK. Tynk gliniany marki Clayworks, wyprodukowany przez Adama Weismanna i Katy Bryce wyłącznie z materiałów naturalnych. Jest jednym z najmniej emisyjnych i najkorzystniejszych pokryć ściennych. Zdrowe, oddychające powierzchnie ścian wewnętrznych i sufitów powstają z niewypalonej gliny zmieszanej z minerałami i pigmentami. Tekstura tynku może wahać się od delikatnych, jedwabistych powierzchni po chropowate struktury, które można kształtować.

tynki Clayworks

Tynki gliniane Clayworks. Zdjęcie: Clayworks

Wazony z osadów morskich

Aurore Piette często nazywana jest „artystką morza”. Projektantka dostrzega ogromny potencjał w osadach mórz i oceanów i nadaje im zupełnie nowe kształty.

Jej wazony Autarki formowane są w piecu i tam też nadawane im są te niesamowite kolory.

wazony z osadow morskich

Wazony Autarki. Zdjęcie: Aurore Piette

Klosze z fusów kawy i skórek pomarańczy

„Nieustannie rozwijamy i udoskonalamy to, co dała nam natura” – to motto angielskiej firmy Biohm. Marka uznawana jest obecnie za pioniera w rozwoju i wdrażaniu biotechnologii w budownictwie. Z odpadów powstają zupełnie nowe materiały, z których można tworzyć nowe przedmioty. Klosze Obscure, ulegają biodegradacji, bo powstają z fusów kawy i skórek pomarańczy w połączeniu z opatentowanym przez firmę spoiwem.

klosze z fusow kawy i skorek pomaranczy

Klosze Obscure, cena 255 euro. Zdjęcie: Biohm

Korek to materiał naturalny, odnawialny, nadający się do recyklingu i ponownego użycia. Portugalska pracownia DAM wykorzystuje ten potencjał przy produkcji swoich stolików. Design nawiązuje do ojczyzny marki. Filcowy element stolika kawowego Varina jest symbolem koszy, które kiedyś kobiety w Portugalii nosiły na głowach, jadąc na targ do najbliższych miast, takich jak Porto czy Lizbona.

stolik z korku

Stolik z korku z kolekcji Varina, cena 471 euro. Zdjęcie: DAM

Oryginalny artykuł ukazał się w AD Niemcy.


Czytaj więcej