Matsuri, czyli największe w Polsce wydarzenie poświęcone kulturze japońskiej

Organizowany w tym roku już po raz 9. Piknik z Kulturą Japońską - Matsuri to największe w Polsce wydarzenie poświęcone kulturze japońskiej. Pierwszego dnia wakacji w Służewskim Domu Kultury w Warszawie będzie można poczuć się jak turysta w kraju kwitnącej wiśni. Do odkrycia japońskie marki, specjały kulinarne, muzyka i nie tylko.

 Matsuri, czyli największe w Polsce wydarzenie poświęcone kulturze japońskiej

Piknik z Kulturą Japońską - Matsuri odbędzie się 22 czerwca. Zdjęcie: Getty Images

Matsuri w tłumaczeniu z języka japońskiego to święto - głęboko osadzony w tradycji i nieodłączny element kultury japońskiej. To czas barwnych parad, zanurzenia się w tańcu i muzyce, delektowania się tradycyjnymi specjałami i odkrywania nowych smaków. 

Swego rodzaju podróż do Japonii będzie można odbyć w Warszawie podczas Pikniku z Kulturą Japońską „Matsuri”. Wydarzenie zaplanowano na 22 czerwca w godz. 11.30 - 19 w Służewskim Domu Kultury (ul. Jana Sebastiana Bacha 15, Mokotów).

Bliżej japońskiej kultury 

Hasłem tegorocznej, 9. już edycji pikniku Matsuri jest japońskie wyrażenie „Ichigan”, które oznacza wspólne działanie. Wydarzenie będzie miało więc charakter interaktywny. W programie m.in: gry japońskie, tańce przy dźwiękach japońskiej muzyki - z Japonii przyjedzie m.in. wokalista pop-folk AKEBOSHI. Pokaz malarstwa tuszowego zaprezentuje z kolei uznana artystka Sisyu, a grupa Kamui wystąpi z dynamicznym pokazem walki samurajskiej.

Miłośnicy anime mogą spodziewać się „Anime Symphony”, czyli koncertu muzyki z anime. Koncert fortepianowy zagrają studenci japońscy. Każdy będzie mógł też przymierzyć japoński strój, sprawdzić się w grze zręcznościowej „kendama” czy rozegrać partię japońskich szachów „shōgi”. Nie zabraknie też warsztatów origami i wiązania chust metodą furoshiki.

Piknik Matsuri to też idealna okazja, by poznać japońskie rzemiosło i marki z długoletnimi tradycjami. Podczas wydarzenia będzie można wypatrzeć m.in. stoisko Zenstyle z bogatą ofertą japońskich kadzidełek organicznych. Wśród nich także te, które powstają w rodzinnej firmie Nippon Kodo, jednej z najpopularniejszych marek tworzących kadzidła w Japonii i najpopularniejszej jeśli chodzi o eksport kadzidełek japońskich do każdego zakątka świata. Wiele wysokiej jakości receptur, na których marka bazuje do dziś,  opiera się na zapachach stworzonych 400 lat temu przez wyjątkowego rzemieślnika Juemona Takai, który zaopatrywał w wonne patyczki samego cesarza.

Wystawa "Pędzel i tusz”

Ciekawym punktem wydarzenia będzie towarzysząca mu wystawa "Pędzel i tusz”. Prace artystów odkryją przed uczestnikami świat Kojiki, czyli japońskiej mitologii. Swoje prace zaprezentują:

Ryuso Koshio - japoński mistrz kaligrafii prowadzący swoją autorską szkołę kaligrafii, jest również prezesem Międzynarodowego Stowarzyszenia Promocji Kaligrafii Ichijukai.

Ryotaro Sakamoto - japoński mistrz kaligrafii, właściciel Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego, lider zespołu japońskich bębnów Amaterasu. Wykonuje pokazy i warsztaty kaligrafii oraz koncertuje po całej Europie.

Olgierd Zbychorski: artysta, pasjonat tradycyjnej fotografii reportażowej oraz eksperymentalnej, twórca identyfikacji wizualnych oraz ilustracji.

Robert Bąk: kaligraf i grafik, zawodowo zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem graficznym. Pierwszy Polak, który otrzymał tytuł mistrzowski od Stowarzyszenia Ichijukai.

 

Zobacz też:

W Willi Fabrykanta odbędzie się oprowadzanie kuratorskie po wystawie fotografii Helmuta Newtona

 

 

Czytaj więcej