maltabiennale.art 2024 - 20 pawilonów narodowych i tematycznych i 80 artystów. Co zobaczymy na pierwszych maltańskich Biennale?

Pierwsza edycja maltabiennale.art 2024 zapowiada się na jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Podczas Biennale zobaczyć będzie można prace 80 artystów z 23 krajów oraz odwiedzić 20 pawilonów narodowych i tematycznych zlokalizowanych w 21 obiektach historycznych na Malcie i Gozo. Od 13 marca do 31 maja to Malta stanie się sceną ekspresji artystycznej, przyciągając miłośników sztuki z całego świata.

maltabiennale.art 2024 - 20 pawilonów narodowych i tematycznych i 80 artystów. Co zobaczymy na pierwszych maltańskich Biennale?

W dniach od 13 marca do 31 maja 2024 roku Malta odda artystom niektóre z najbardziej ulubionych miejsc historycznych na wyspach. Zdjęcie: maltabiennale.art

Malta jest żywym świadectwem znaczenia dziedzictwa kulturowego i historycznego. Kraj ma bogatą i barwną historię. Valletta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i wraz z sąsiadującymi z nią miastami portowymi Birgu, Bormla i Isla tworzy obszar pełen majestatycznych pałaców, fortów, kościołów czy muzeów. Siostrzana wyspa Gozo, ze szmaragdowymi wzgórzami usianymi uroczymi wioskami, do dziś zachowała idylliczny wiejski urok.

maltabiennale.art 2024

Od 14 marca do 31 maja, na Malcie i Gozo, maltabiennale.art zaproponuje fascynującą dyskusję o sztuce współczesnej w kontekście historycznego dziedzictwa, a także obecnej sytuacji na świecie.

Podczas Biennale zaprezentuje się 80 artystów z 23 krajów oraz ponad 20 pawilonów narodowych i tematycznych zlokalizowanych w 21 obiektach historycznych na Malcie i Gozo, z których aż 17 znajduje się pod opieką Heritage Malta.

W podróż przez różnorodne formy ekspresji artystycznej zaproszą pawilony Austrii, Chin, Francji, Niemiec, Włoch, Malty, Palestyny, Polski, Serbii, Hiszpanii, Turcji i Ukrainy.

Iza Jagiełło, z serii Affective Territories

Praca Izy Jagiełło z serii Affective Territories. Zdjęcie: materiały promocyjne

Pawilon tematyczny "Inne Geografie, Inne Historie"

Na maltabiennale.art 2024 pawilon tematyczny pod tytułem "Inne Geografie, Inne Historie" zaprezentuje OmenaArt Foundation. Koncepcję opracowała Hanna Wróblewska, która następnie projekt wystawy w pawilonie przekazała pod opiekę kuratorską Natalii Bradbury.

Artystki, które zostały zaproszone przez Hannę Wróblewską, rezydują i tworzą w różnych miejscach w Europie, w tym w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Pochodzące z Polski i Ukrainy Panie -Lia Dostlieva, Barbara Falender, Iza Jagiełło, Ida Karkoszka, Aleksandra Karpowicz - wykorzystają rzeźbę, fotografię, wideo i instalację, przeplatając swoje prace wspólnym wątkiem aktywizmu.

Ich artystyczne poszukiwania zagłębiają się w tematy migracji, transformacji i skutków burzliwych zmian. Mimo różnorodnych pokoleń i artystycznych środowisk, artystki znajdują wspólny punkt doświadczeń w dzielonej narracji. W epoce zmian klimatycznych, społecznych i politycznych, artystki stawiają fundamentalne pytanie: czy możemy stworzyć nowy świat z innym porządkiem?

Ich punktem odniesienia są starożytne cywilizacje śródziemnomorskie. Czy dzisiejsze konflikty wynikają z tych samych zasad, które rządziły tymi cywilizacjami – zasad walki, wyzysku, zemsty i trybalizmu? Wybrane prace artystek zapewniają unikalną perspektywę na inne geografie, dynamikę społeczną, prywatne mitologie i alternatywne historie, kwestionując ustalone narracje i zapraszając do `herstorycznego` punktu widzenia.

Artystki podkreślają wartości, takie jak empatia, refleksja, współczucie, przyjemność zmysłowa, troska i solidarność, prezentując potencjał zmiany nie tylko w czasach pokoju, ale także w czasach wojny. Ich wspólny przekaz rezonuje ponad granicami – od Polski, Ukrainy, Malty, Europy, po szerszy kontekst globalny.

- Prace Jagiełło, Dostlievy, Karpowicz, Karkoszki i Falender ukazują abstrakcyjne limity nakreślone przez patriarchat, historyczną traumę, rewoltę społeczną i własne ciało. Narracja wystawy idealnie wpisuje się w charakter wyspy – miejsca, które przez tysiące lat było splotem różnych geografii i historii - mówi kuratorka Natalia Bradbury.

malta biennale

Plakat promujący pawilon tematyczny "Inne Geografie, Inne Historie" na maltańskim Biennale. Zdjęcie: materiały promocyjne

OmenaArt Foundation

- Udział OmenaArt Foundation w maltabiennale.art 2024 to dla nas wielki zaszczyt. Jestem dumna, ponieważ będziemy mogli zaprezentować szerokiej rzeszy odbiorców unikalną kolekcję dzieł sztuki i otworzyć się na nowe formy dialogu artystycznego. Dla mnie to wydarzenie ma też wymiar osobisty, bo uda mi się spełnić jedno z moich artystycznych marzeń. W naszym pawilonie odwiedzający zobaczą m.in. prace cenionych artystek młodego pokolenia, które poruszają uniwersalne tematy, takie jak tożsamość i wspólnota. Wierzymy, że nasze działania podczas maltabiennale.art 2024 wpłyną nie tylko na widzów, lecz także na cały dyskurs artystyczny, tworząc inspirujące doświadczenie dla międzynarodowej publiczności – mówi Omenaa Mensah.

Zespół Kuratorski: inicjatorka projektu: Hanna Wróblewska (PL), kuratorka: Natalia Bradbury (PL), koordynator projektu wystawy: Boris Kudlička (SK), projekt wystawy: Małgorzata Góra (PL), Nicolò Bianchino (IT).

AD Polska objęło wydarzenie patronatem medialnym.

 

Czytaj więcej