Małe mieszkanie – miks wpływów skandynawskich i elementów popu

Projektant wnętrz Fariz Mamedov zaprojektował w Kazachstanie mieszkanie entuzjasty muzyki pop i designu. Niepowtarzalną atmosferę tworzą płynne formy i żywe akcenty kolorystyczne.

Autor Marilena Pitino

Zdjęcia Damir Otegen
Małe mieszkanie – miks wpływów skandynawskich i elementów popu

Małe i odważne 

W mieście Ałmaty (dawniej Ałma-Ata, zmiana jest oficjalna!), na zboczach pasma górskiego Ałatau Zailijski w Kazachstanie, odwiedziliśmy małe mieszkanie, zaledwie o powierzchni 36 metrów kwadratowych, zaprojektowane przez Fariza Mamedova z FM Interiors. To wyjątkowe, odważne wnętrze wykracza poza granice trendów. Właścicielem apartamentu jest singiel w średnim wieku, zajmujący się zarządzaniem nowoczesnymi technologiami, a jego pasją są podróże i muzyka pop. Regularnie uczestniczy w koncertach najsłynniejszych gwiazd muzyki pop na całym świecie. Uwielbia także design, posiada kolekcję płyt winylowych i pasjonuje się gotowaniem.

 

Małe mieszkanie w AłamatW salonie: dywan zaprojektowany Jaime`ego Hayona, sofa wykonana na zamówienie, lampa stołowa MANHATTAN SC52 marki &Tradition, stolik kawowy La Redoute, krzesło Ekstrem projektu Terje Ekstrøm marki Varier, stolik Tung blue marki &Tradition, klepsydra Hay. Zdjęcie: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Żywa i kolorowa przestrzeń

„Zaczęło się od tego, że klient przyszedł do mnie z kilkoma zdjęciami tradycyjnych japońskich wnętrz, które znalazł na Pintereście. Muszę przyznać, że te pomysły nie wydawały mi się trafione i optymalne dla tej przestrzeni. Jednak podczas pierwszego spotkania odkryliśmy, ku mojej wielkiej radości, że w rzeczywistości o wiele bardziej podobała mu się bardziej kolorowa, skandynawska estetyka. Dlatego moim zadaniem było stworzenie przytulnej i ponadczasowej przestrzeni z oryginalnymi akcentami. Powiedział mi również, że jest gotowy na podejmowanie odważnych decyzji, co dało mi pewną swobodę eksperymentowania” – mówi Fariz Mamedov.

 

Kuchnia w mikro apartamencie w AłamatyKolorowy kącik w jadalni: krzesła Ant od Fritz Hansen oraz Rey, czyli projekt Bruna Rey dla Hay, lampa wisząca Hive, zaprojektowana przez Vernera Pantona marki Verpan. Stół został wykonany na zamówienie przez lokalną firmę zajmującą się recyklingiem tworzyw sztucznych ze starych nakrętek od butelek (RocketPlastic). Wazon Ikebana projektował Jaime Hayon dla marki Fritz Hansen. Zdjecia: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Świetny duet

Po kilku dyskusjach z klientem, Mamedov zdecydował się stworzyć neutralną architektoniczną i dekoracyjną bazę, która służyłaby jako tło dla bardziej wyrazistych elementów wystroju, takich jak krzesła, lampy, dywany i dzieła sztuki. Praca pomiędzy Farizem i jego klientem była pełna synergii. Wspólnie analizowali możliwości i z wielką starannością wybierali meble.

 

Salon w mini apartamencie w AłamatyKącik telewizyjny: dywan Jaime Hayon dla Nanimarquina, lampa podłogowa Am.Pm, lampy stołowe PH 31⁄2 Table zaprojektowane przez Louisa Poulsena oraz lampa MANHATTAN SC52 marki &Tradition, stolik kawowy La Redoute, żółta pufa vintage. Zdjęcia: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Miękkie kształty i neutralne kolory

Bardzo mała przestrzeń stanowiła wyzwanie w fazie projektowania: „Główną trudnością, ale jednocześnie zaletą, był rozmiar mieszkania: musieliśmy jak najlepiej wykorzystać dostępną powierzchnię. Ponadto długo czekaliśmy na niektóre elementy ze względu na obecną sytuację geopolityczną na świecie. Nie wszystko, co chcieliśmy wykorzystać w projekcie, było łatwo dostępne. Na przykład na lampę Hive Vernera Pantona oczekiwaliśmy ponad sześć miesięcy. Długo szukaliśmy też odpowiedniego stołu do jadalni” – mówi projektant wnętrz.

 

Mini apartament w AłamatyBiałe ściany i betonowa podłoga są w utrzymane w zbliżonych kolorach, dzięki czemu tworzą harmonijną przestrzeń. Zdjęcie: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Idealny podział

Przestrzeń została zagospodarowana w funkcjonalny sposób, udało się wydzielić cześć sypialną, kuchenną, łazienkę z pralnią i schowkiem. „Podzieliłem mieszkanie na kilka stref, wyznaczając ich granice dzięku zastosowaniu różnych kolorów, mebli i tkanin. Aby całość wydawała się bardziej przytulna, wprowadziliśmy zaokrąglone ściany i łukowate otwory. Dodaliśmy również lustrzane elementy w kuchni i na ukrytych drzwiach do łazienki, aby optycznie powiększyć mieszkanie” – wyjaśnia Fariz Mamedov.

 

Jadalnia w mikro apartamencie AłamatyŚwietnie dobrane elementy: krzesło Ant marki Fritz Hansen, lampa wisząca Hive zaprojektowana przez Vernera Pantona marki Verpan, stół wykonany na zamówienie, wazon Ikebana. Zdjęcie: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Komfortowa i funkcjonalna przestrzeń

Powstała żywa, jasna i kolorowa sceneria, w której można cieszyć się komfortem. „Wybraliśmy ciepły odcień norweskiej farby Jotun na ściany, sufit i podłogę. Ponadto zdecydowaliśmy się nie stosować parkietu ani płytek na podłodze, ale wybraliśmy beton w tym samym kolorze, co ściany, aby zatrzeć granice między różnymi strefami. W ten sposób przestrzeń wydaje się jeszcze bardziej spójna i większa. Kolor został wprowadzony za pomocą tkanin i mebli: kolorowy dywan Jaime Hayon, krzesło Ekstrem i wykonany na zamówienie stół z blatem powstałym metodą recyclingu. Część kuchni wykonaliśmy z naturalnego, litego drewna, które jest wspaniałym materiałem, także w dotyku” – kontynuuje Mamedov. Kolory, miękkie kształty i wyjątkowe elementy wystroju tworzą tętniącą życiem przestrzeń.

 

Apartament mini w Ałamaty kuchnia Kuchnia została wykonana na zamówienie, po jej lewej stronie lustrzana szafa, która optycznie powiększa przestrzeń (w środku znajduje się lodówka). Zdejcie: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Mikro apartament Ałamty
Miks mocnych kolorów w salonie – to właśnie decyduje o charakterze tego mieszkania. Zdjęcie: Damir Otegen. Stylizacja: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Mikro apartament w AłamatyNa prawym stoliku nocnym marki Kartell stoi lampka Vernera Pantona, na lewym – wazon na kwiaty &Tradition. Stołek Bit to projekt Simona Legalda dla marki Normann Copenhagen. Zdjęcie: Damir Otegen. Stylista: Fariz Mamedov i Aigerim Mamyraliyeva.

 

Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Italia
 

Zobacz także: 

Mieszkanie, które mieści się w budżecie. Architekt kreatywnie spersonalizował produkty z sieciówek

Dwupokojowy apartament z antresolą w Neapolu – funkcjonalność i eklektyzm

Prestiż z widokiem, czyli luksusowe mieszkanie w Filadelfii

 

 

 


Czytaj więcej