Mogłoby się wydawać, że kolor ścian w małej kuchni nie ma wielkiego znaczenia, bo zginie za meblami. Czy słusznie? Coraz częściej przecież spotyka się kuchnie jedynie z szafkami podblatowymi i pojedynczą otwartą półką wiszącą powyżej. Dlaczego kuchnie skandynawskie nie mają wiszących szafek?
W odwrotnej sytuacji wysoka zabudowa mieszcząca wiele sprzętów (a często też blat roboczy, w razie potrzeby całkowicie chowany za frontami kasetowymi) staje się pozornie jedną ze ścian pomieszczenia. Jednak nawet wąski pas muru widoczny między górnymi a dolnymi szafkami warto wykończyć tak, aby kolor kreował pozytywne wrażenia.
Kolory ścian w małej kuchni. Jasne barwy, choć niekoniecznie biel
Naturalnym wyborem kolorystycznym do małej kuchni u wielu osób będą jasne barwy. Nie bez racji – to jeden ze sposobów kreowania wrażenia większej przestrzeni, oddechu, pozornej lekkości. Tu szczególnie warte polecenia są delikatne odcienie kolorów chłodnych, np. szarości, błękitu, zieleni czy różu.
A biel? Biel też sprawdzi się dobrze na ścianach małej kuchni. Jeśli jednak tego samego koloru mają też być np. płytki lub fronty kuchenne, trudno będzie idealnie dopasować ich czystość i świetlistość. W takiej sytuacji lepiej połączyć ją z inną jasną barwą, już niekoniecznie zimną.
Jasne barwy to idealny wybór do małej kuchni. Nie bez racji – to jeden ze sposobów kreowania wrażenia większej przestrzeni, oddechu, pozornej lekkości. Zdjęcie: Getty Images
Uwaga na kontrasty! Im mocniejsze, tym wnętrze optycznie się zacieśnia. W małej kuchni dobrze sprawdzi się spójna gama kolorów, bez wyrazistych kontrastów barwowych (jak biel z czernią, czerwień z zielenią czy błękitem) ani walorowych (jasne – ciemne) zwłaszcza na poziomie wzroku. Dlatego wybierając kolor ścian do małej kuchni, warto mieć wstępne wyobrażenie na temat przyszłych frontów dolnych i górnych szafek oraz blatu.
Kiedy postawić na ciemniejsze kolory ścian w małej kuchni?
Choć łatwo się spotkać z poglądem, jakoby ciemne barwy pozornie zmniejszały przestrzeń, nie zawsze jest to prawda. Mała kuchnia zanurzona w czerni (łącznie z sufitem i zabudową) zatraci kontury – będzie się wydawała większa.
To samo zjawisko oferują też inne ultragłębokie barwy, przede wszystkim zimne, np. granat, antracyt czy sosnowa zieleń o bardzo mocnym nasyceniu.
Zanurzona w jednym kolorze kuchnia (łącznie z sufitem i zabudową) zatraci kontury – będzie się wydawała większa. Zdjęcie: Getty Images
Ciemne kolory ścian w małej kuchni warto też świadomie wykorzystać do korekt optycznych. Ultragłęboki odcień wizualnie otworzy przestrzeń, odsunie wybraną płaszczyznę w relacji do pozostałych. Z kolei ciemny, ale wyrazisty, intensywny kolor (burgund, butelkowa zieleń, błękit pruski) przybliży ją. Można to zjawisko wykorzystać do skrócenia zbyt wydłużonego pomieszczenia albo obniżenia nieproporcjonalnie wysokiego sufitu.
Ciemniejsze barwy okażą się dobrym wyborem tam, gdzie mała kuchnia jest aneksem większego pomieszczenia. Zdjęcie: Getty Images
Dodatkowo ciemne barwy okażą się dobrym wyborem tam, gdzie mała kuchnia jest aneksem większego pomieszczenia – najczęściej salonu. Jako całość może z nim kontrastować lub równie dobrze powtarzać jego kolorystykę (co sprawdza się w przypadku wszelkich wyborów kolorystycznych).
Kolory do małej kuchni - połysk czy mat?
Odbiór koloru ścian w małej kuchni bardzo silnie zależy od charakteru nośnika. Przede wszystkim połysk sprawia, że barwy są wyrazistsze niż przy aspekcie matowym. Dodatkowo wszelkie połyskliwe wykończenia ścian (błyszczące płytki ceramiczne, szkło lacobel, płyty pokryte szkłem polimerowym czy akrylowym) dodają wnętrzu oddechu.
Przestrzegamy przed głębokim matem – może być na nim widać każdy odcisk palca, a próba mycia ściany pomalowanej matową farbą może się skończyć nieusuwalnymi uszkodzeniami.
Wzory na ścianach małej kuchni należy wprowadzać z dużym namysłem. Zdjęcie: Getty Images
Wszelkie wzory na ścianach małej kuchni należy wprowadzać z dużym namysłem. Bez wątpienia będą koncentrować na sobie spojrzenia, dlatego już na etapie wykończenia czy remontu trzeba całościowo myśleć o aranżacji pomieszczenia. Niemniej wybrany kolor może się tu pojawić w formie upatrzonego motywu zdobniczego lub desenia. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie jednak różnicowanie aspektów (połysk – półpołysk – półmat – mat) oraz faktur.
Warto zadbać o oświetlenie, które funkcją, charakterem, natężeniem i temperaturą barwową wydobędzie upragniony odcień i desenie. Zdjęcie: Getty Images
Do wyboru jest też bogata paleta materiałów – to m.in. płyty gresowe, mozaiki ceramiczne i metalowe (świetnie wyglądają te w odcieniach złota czy miedzi), spieki kwarcowe, kamienie naturalne, tapety czy fototapety (odpornych na skrajne temperatury, wodę i plamy). Aby przekonać się, jak różnorodnie prezentuje się na nich ten sam kolor, warto oglądać je na własne oczy. A potem zadbać o oświetlenie, które funkcją, charakterem, natężeniem i temperaturą barwową wydobędzie ten upragniony odcień.
Jak odświeżyć małą kuchnię, wykorzystując kolory?