Lodowa Świątynia w Starym Smokowcu w Tatrach

Już po raz jedenasty w Starym Smokowcu w słowackich Tatrach powstała lodowa świątynia. W tym roku architektura wzniesionej z lodu budowli - w hołdzie dla królowej Elżbiety II, która 15 lat temu odwiedziła to miejsce - inspirowana jest Opactwem Westminsterskim. Tę niezwykłą atrakcję turystyczną odwiedzać będzie można do 14 kwietnia 2024 roku.

Zdjęcia Marek-Hajkovsky / Tatry Mountain Resorts
Lodowa Świątynia w Starym Smokowcu w Tatrach

Od jedenastu lat sezon zimowy na Hrebienku nad Starym Smokowcem w słowackich Tatrach otwiera lodowa świątynia. Co roku inspirowana jest innym sanktuarium - były już więc lodowa Bazylika św. Piotra, katedra Notre Dame i Bazylika Grobu Pańskiego.

Lodowe Opactwo Westminsterskie

W tym roku architektura lodowej budowli nawiązuje do Opactwa Westminsterskiego w Londynie - miejsca koronacji i pochówku brytyjskich monarchów. Wybór ten to hołd dla zmarłej rok temu królowej Elżbiety II i upamiętnienie jej wizyty na Hrebienku 24 października 2008 roku.

Jest piękne! Artyści wykonali fantastyczną pracę. Niezwykle wzrusza mnie widok opactwa w Tatrach, które królowa odwiedziła 15 lat temu. Nie spodziewałem się, że kiedykolwiek zobaczę Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu. To dla mnie wyjątkowe przeżycie i myślę, że podobne wrażenia będą mieli wszyscy zwiedzający - zachwycał się podczas otwarcia Lodowej Świątyni ambasador Wielkiej Brytanii w Słowacji Nigel Baker który następnie odsłonił tablicę upamiętniającą wizytę Elżbiety II na Hrebienku.

Tablica pozostanie tu, gdy Lodowa Świątynia się roztopi. Przed wejściem do lodowego opactwa powstała też wystawa zdjęć z wizyty brytyjskiej królowej w Tatrach.

Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu

Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu. Zdjęcie: Marek-Hajkovsky / Tatry Mountain Resorts

Kto zbudował tatrzańską Lodową Świątynię

Tradycyjnie już głównym projektantem i budowniczym tatrzańskiej Lodowej Świątyni był Słowak Adam Bakoš. Pomagali mu rzeźbiarze ze Słowacji, Czech, Polski i Niemiec. Wchodząc pod kopułę, która chroni lodową budowlę przed warunkami atmosferycznymi, można podziwiać ją od strony wzorowanej na zachodniej fasadzie londyńskiego opactwa, wejście natomiast przypomina jego północną elewację ze wspaniałą rozetą.

Do budowy świątyni, która ma 11,5 m wysokości, zużyto 1800 bloków lodu. Ich łączna masa wynosiła 225 ton, a przyjechały z Polski.

Atrakcje w Lodowej Świątyni na Hrebienku

Wewnątrz lodowego Westminsteru znajduje się oczywiście lodowy tron koronacyjny, na którym można zrobić sobie zdjęcie. Zwiedzający mogą też obejrzeć ekspozycję miniaturowych replik brytyjskich insygniów koronacyjnych, m.in. szklaną koronę królewską autorstwa Achilleasa Sdoukosa.

Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu

Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu. Zdjęcie: Marek-Hajkovsky / Tatry Mountain Resorts

Projektanci świątyni przygotowali też dla zwiedzających dwie wyjątkowe atrakcje, jakich nie było w poprzednich edycjach. Jedna z nich to możliwość wejścia pomiędzy lodowe ściany i podziwiania detali budowli z zupełnie niespotykanej perspektywy. Druga to mechanizm, który codziennie za pomocą systemu rowków w jedno z trzech miejsc wypuszcza sygnowaną datą lodową kulę. Ten kto ją znajdzie, będzie miał zupełnie wyjątkową pamiątkę. Aby ułatwić gościom jej poszukiwanie, godzina, o której kula będzie danego dnia wypuszczona, podawana jest w mediach społecznościowych, na stronie internetowej www.vt.sk oraz na miejscu.

Poza tym w tym sezonie w Lodowej Świątyni odbędzie się 12 koncertów i spektakli muzycznych.

Lodowa Świątynia - dojazd i zwiedzanie

Tatrzańska Lodowa Świątynia jest otwarta codziennie do 14 kwietnia 2024 roku w godz. 9-16, a w weekendy do 18. Wstęp jest bezpłatny, a wygodny dojazd zapewnia kolejka ze Starego Smokowca.

Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu

Opactwo Westminsterskie zbudowane z lodu. Zdjęcie: Marek-Hajkovsky / Tatry Mountain Resorts


Czytaj więcej