Nowa wersja fotelu Eames Lounge Chair
Fotel Eames Lounge Chair po raz pierwszy pojawił się w obiegu w 1956 roku. Swój charakterystyczny wyprofilowany kształt zawdzięcza innowacyjnej technice modelowania sklejki, którą opracowało małżeństwo Eames. Przez niemal 70 lat tapicerka fotela Eamsów wykonywana była ze skóry cielęcej, ale wygląda na to, że niedługo może się to zmienić. Na stronie marki Herman Miller, odpowiedzialnej za produkcję foteli Eames Lounge Chair pojawiła się unowocześniona wersja kultowego projektu z ekologiczną, wegańską tapicerką.
Fotel Eames Lounge Chair pokryty tkaniną Banbū. Zdjęcie: Herman Miller
Wykonana z bambusa do złudzenia przypomina cielęcą skórę, ale waży jedną trzecią mniej niż swój zwierzęcy odpowiednik, a do jej produkcji nie potrzeba aż tyle wody i energii, dzięki czemu ślad węglowy jest mniejszy o 35%. Co więcej, bambusowa „skóra” jest w pełni biodegradowalna w odróżnieniu od niektórych wegańskich skór, które w swoim składzie mają poliuretan, czyli plastik. Banbū, bo tak nazywa się skóropodobny materiał stworzyła projektantka Vicki von Holzhasen. Bambusową alternatywę dla skóry w swoich produktach wykorzystały już takie marki jak Apple czy Volkswagen.
Oprócz estetycznego wyglądu Banbū jest miękki i przyjemny w dotyku, wytrzymały i odporny na uszkodzenia, a kolory nie blakną nawet po długim użytkowaniu. Świetnie więc nadaje się jako tapicerka mebli wypoczynkowych, w tym kultowego fotela Eames Lounge Chair.
Fotel Eames Lounge Chair pokryty tkaniną Banbū. Zdjęcie: Herman Miller
Zobacz też:
- Designerskie fotele - 7 ikon wzornictwa XX wieku
- Fotel w roli głównej. Piękne fotele do salonu i sypialni
- Czas na eko dizajn. Pierwsza kawiarnia na świecie z meblami wykonanymi z fusów po kawie