W kolorach tęczy
Czas wprowadzić do kuchni odrobinę koloru – i nie mówimy tylko o potrawach. Meble kuchenne też mają prawo zmienić czasem upierzenie z grzecznej bieli czy szarości w soczysty, wibrujący energią kolor. Wystarczy rzucić okiem na przykład na cytrynowe szafki w bydgoskim mieszkaniu, które dodatkowo ozdobiono fikuśnymi niebiesko-czerwonymi gałkami.
Projekt wnętrz: Pracownia Duży Pokój. Zdjęcie: INKADR Natalia Kaczmarek
Albo kuchnię w warszawskim mieszkaniu piosenkarki Agnieszki Musiał z czerwoną zabudową, która tworzy oryginalny, elegancki zestaw ze złotą armaturą i dodatkami.
Projekt wnętrz: JOFI Studio. Zdjęcie: Marcin Grabowiecki
Jest też i black-pink. Nie, nie ten słynny koreański girlsband, ale czarno-różowa kuchnia, którą właściciele wymarzyli sobie jako sentymentalną wnętrzarską pocztówkę inspirowaną latami 90. How you like that?
Projekt: Studio COI. Zdjęcie: Zasoby Studio
Na liście nie mogło zabraknąć również bardziej „bezpiecznych”, ale wciąż efektownych kolorów jak granat i ciemna zieleń. Granatowa kuchnia w klimatycznym mieszkaniu w Kazachstanie, w połączeniu z bielą marmurowych blatów i złotymi elementami prezentuje się elegancko i grzecznie, ale nie nudnie.
Projekt: forma-bureau. Zdjęcie: Damir Otegen
Podobnie w przypadku zielonej zabudowy w domu na Kaszubach, którą zestawiono z jasnym kamiennym blatem i białymi płytkami na ścianie. Neutralne tło wypycha przyjemną zieleń na pierwszy plan. I o to chodzi.
Projekt wnętrz: Studio Iskry. Zdjęcie: Zasoby Studio
Lustereczko powiedz przecie
Lustra w kuchni to niecodzienny widok. Przeszklenia – owszem, ale tafle lustrzane z prawdziwego zdarzenia? Rzadkość. Dlatego chcemy wam pokazać, jak genialnie można wkomponować je w kuchenną przestrzeń.
Lustro może posłużyć jako front zabudowy meblowej – tak jak w przypadku warszawskiego mieszkania, gdzie fragment mebli okalających piekarnik wyłożono taflą lustrzaną. W ten sposób kuchnia wydaje się większa, a odbijające się w lustrach światło jeszcze lepiej ją oświetla.
Projekt wnętrz: MGN Pracownia Architektoniczna. Zdjęcie: Marcin Grabowiecki
W 100-metrowym mieszkaniu w Tychach architektka również postanowiła wykorzystać lustra do optycznego dodania kuchni kilku metrów kwadratowych. Zrobiła to w całkiem sprytny sposób, przyklejając pionowe kawałki lustra obok siebie, tworzące półkolistą kompozycję. W zwierciadle można się przeglądać, przyrządzając poranny omlet, myjąc naczynia, czy w pośpiechu kończąc makijaż, gdy akurat łazienka jest zajęta. Same plusy!
Projekt wnętrza: OBIEKTY Studio. Zdjęcie: ZASOBY Studio
Z kolei w krakowskim mieszkaniu wybór padł na ozdobne lustra antyczne w strefie górnych szafek. Trzeba przyznać, że zamknięte w złote ramy i otoczone wianuszkiem beżowych mebli wyglądają bardzo elegancko. Wykorzystanie szkła w szafkach wiszących odciąża wizualnie aranżację i dodaje jej lekkości.
Projekt wnętrza: head made. Zdjęcie: ONI Studio
W kamieniu zaklęte
Na koniec zostawiliśmy kuchnie kuszące luksusem i wyrafinowaniem. Ciemne drewno w połączeniu z naturalnym kamieniem nie bez powodu jest uznawane za ponadczasowy i elegancki duet. Kuchni w białostockim apartamencie trudno odmówić szyku, ale nas urzeka w tym projekcie również kojąca atmosfera, która z niego emanuje.
Projekt wnętrza: 74 studio interior design. Zdjęcie: Mood Authors
Wart uwagi jest też kolejny projekt, który wierzy w nieprzemijającą moc kamienia. Co zwraca uwagę w kuchni zaprojektowanej przez Katarzynę Kraszewską to ogromna wolnostojąca wyspa, która wykonana jest z kwarcytu. Jej przedłużeniem jest solidny fornirowany blat, który służy jako stół.
Projekt wnętrza: Katarzyna Kraszewska. Zdjęcie: Tom Kurek
Zobacz też:
- Wnętrzarski crème de la crème. 7 wnętrz polskich architektów, które podbiły serca czytelników AD
- 8 najbardziej kolorowych wnętrz prezentowanych w AD. Tu nie ma mowy o nudzie
- 7 najbardziej zjawiskowych łazienek. Zobacz genialne projekty polskich i zagranicznych projektantów, które pojawiły się w AD
- Złota dziesiątka AD. Oto 10 wnętrz, które podbiły serca czytelników w tym roku