Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Design z północy zawojował wnętrza i nic nie wskazuje na to, by ten trend miał się odwrócić. Łagodna kolorystyka, umiar projektowy oraz harmonia wystroju świetnie odnajdują się we wszystkich pomieszczeniach. Doskonałym przykładem jest kuchnia w stylu skandynawskim. Jak ją z sukcesem urządzić?

Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją urządzić?

Paleta barw najlepiej sprawdzająca się w kuchni w stylu skandynawskim to jasne kolory, które dobrze odbijają światło. Zdjęcie: Getty Image

Styl skandynawski to z jednej strony konkretne założenia aranżacyjne i designerskie, z drugiej – szeroko rozumiana filozofia życia, bliska mieszkańcom krajów północnych. Kuchnia, która często odgrywa rolę serca domu, jest tu szczególnie wdzięczną przestrzenią do wprowadzania nordyckich wytycznych.

Istota stylu skandynawskiego w kuchni i nie tylko

Styl skandynawski jest mocno powiązany z warunkami geograficznymi i społecznymi typowymi dla krajów północnych. Ponieważ przez znaczną część roku Szwedzi czy Norwegowie mierzą się z niedoborami światła słonecznego, we wnętrzach stawiają na jasną kolorystykę i maksymalne rozświetlenie pomieszczeń. Wpływa to na konkretne rozwiązania projektowe, które jednak świetnie sprawdzają się na każdej szerokości geograficznej.

Skandynawowie żyją blisko przyrody, słyną też z proekologicznego podejścia do życia oraz najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska. Zdjęcie: Getty Images 

Kolejnym wyznacznikiem stylistyki skandynawskiej jest fokus na naturalne materiały. Skandynawowie często obcują z przyrodą, słyną też z proekologicznego podejścia do życia oraz najwyższych standardów w zakresie ochrony środowiska. Eliminacja tworzyw sztucznych przekłada się na mniejszy ślad węglowy, a surowce pozyskane z natury dobrze wpływają na zdrowie fizyczne i psychiczne (choćby przez kojące skojarzenia).

Szwedzi czy Norwegowie mierzą się z niedoborami światła słonecznego, we wnętrzach stawiają na jasną kolorystykę i maksymalne rozświetlenie pomieszczeń. Zdjęcie: Getty Images 

Do tego dochodzi rozważne gospodarowanie zasobami i umiejętna segregacja odpadów – na to więc należy odpowiednio zaplanować przestrzeń zwłaszcza w kuchni w stylu skandynawskim. Ogólnie też kierujemy się szeroko pojmowanym umiarem – np. w zgodzie ze szwedzką filozofią lagom (wszystkiego ma być w sam raz).

Kolory do kuchni w stylu skandynawskim

Jaka paleta barwna najlepiej sprawdza się w kuchni w stylu skandynawskim? Przede wszystkim chodzi o barwy jasne, które dobrze odbijają światło. W efekcie wnętrze wydaje się bardziej świetliste i przestronne. Naturalnym wyborem jest więc biel w różnych odsłonach (od „arktycznej” po nieco zgaszoną i kremową). Innym godnym polecenia kolorem jest łagodna szarość, która doskonale prezentuje się jako neutralne tło.

Kuchnia w stylu skandynawskim to nie tylko wszędobylska biel, to także odcienie szarości. Zdjęcie: Getty Images 

Nie można również zapominać o barwach naturalnych materiałów – zwłaszcza jasnego drewna czy kamienia: od marmuru przez trawertyn po granit. To zresztą dobra wiadomość dla miłośników mniej sterylnych barw. Na przykład otwiera się możliwość zastosowania ciepłych beżów. Wszystkie wyżej wspomniane kolory stanowią istotę stylu skandynawskiego. Nie musimy jednak być aż tak ortodoksyjni! Można też śmiało wprowadzać – zwłaszcza w detalach – więcej pasteli czy np. wyrazistej czerni. Kluczowe jest jednak dbanie o efekt harmonii przestrzennej i neutralnej bazy.

Meble w stylu skandynawskim

Uniwersalne meble do kuchni w stylu skandynawskim? Przede wszystkim drewniane. Mogą być zarówno barwione na biało, jak i utrzymane w oryginalnej kolorystyce użytego materiału. Kuchnia scandi to domena zwłaszcza prostych wykończeń, choć nie należy się bać także subtelnych płycin czy nowoczesnego ryflowania. Oczywiście dobrą alternatywę dla litego drewna stanowią różnorodne płyty meblowe. Niemniej jeśli chcemy trzymać się skandynawskiej filozofii projektowania, wybierajmy modele pochodzące od producentów o wysokiej świadomości ekologicznej.

Zdjęcie: Getty Images 

Jednym z typowych duetów meblowych w kuchni w stylu skandynawskiej jest połączenie jasnych (najczęściej białych bądź jasnoszarych) frontów z drewnianym blatem. Można też z powodzeniem wykorzystywać blaty kamienne albo łudząco je przypominające kompozytowe. Doskonale sprawdzają się zarówno sza[i, jak i liczne otwarte półki. Te ostatnie dodają wnętrzu lekkości, choć wymagają większej uwagi w kontekście utrzymywania porządku.

Styl scandi to domena zwłaszcza prostych wykończeń, choć nie należy się bać także subtelnych płycin czy nowoczesnego ryflowania. Zdjęcie: Getty Images 

Materiały wykończeniowe do skandynawskiej kuchni

Nie będzie większym zaskoczeniem, że w kuchni w stylu skandynawskim powinny królować naturalne materiały wykończeniowe. Współczesne technologie produkcyjne pozwalają z powodzeniem wykorzystać np. drewno, które jest zabezpieczane w taki sposób, by dobrze radziło sobie z wilgocią i zabrudzeniami typowymi dla kuchni. Na podłogach można też układać wodoodporne panele drewniane, które zawsze dodają wnętrzu przytulności. Doskonałym wyborem są również płytki ceramiczne, za pomocą których można wprowadzić wzory typowe dla innych materiałów (od kamienia przez drewno po beton) – droższych bądź bardziej wymagających w pielęgnacji.

Płytki ceramiczne, za ich pomocą można wprowadzić wzory typowe dla innych materiałów - od kamienia przez drewno po beton. Zdjęcie: Getty Images 

Co zaś ze ścianami?

Można je oczywiście zostawić gładkie i pomalowane na biało czy szaro. Ale ciekawszy efekt zapewni chociażby tapeta z naturalnym wzorem, biała cegła czy nowoczesna boazeria. Szczególnie ceniona w krajach skandynawskich jest biała boazeria. Dodatki do kuchni w stylu skandynawskim Także w tym aspekcie warto się kierować prostotą wzorniczą, funkcjonalnością oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Drewniane utensylia kuchenne czy biała ceramika i porcelana zawsze doskonale sprawdzą się w kuchni w stylu skandynawskim. Można też śmiało sięgać po akcenty kolorystyczne w odcieniach pudrowego różu, pastelowego błękitu czy miętowej zieleni. Współczesne marki skandynawskie proponują też m.in. naczynia w cieplejszych kolorach, takich jak beże i brązy, a także te z efektem kramowości.

Biel w różnych odsłonach - od „arktycznej” po nieco zgaszoną i kremową to podstawa we wnętrzach w stylu skandynawskim. Zdjęcie: Getty Images 

Tekstylia kuchenne? Przede wszystkim bawełniane i lniane. Okien właściwie nie musimy zasłaniać (światło naturalne na wagę złota!), jednak jeśli chcemy zadbać o lepszą prywatność, wybierajmy lekkie wizualnie zasłony bądź minimalistyczne rolety.

Oświetlenie w stylu skandynawskim

Oświetlenie w kuchni w stylu skandynawskim oczywiście projektujemy z pełnym poszanowaniem zasad funkcjonalności. Nie znaczy to jednak, że musimy się ograniczać wyłącznie do minimalistycznych opraw – tym bardziej że Skandynawia ma na swoim koncie wiele ikonicznych lamp, choćby z oferty duńskiej marki Louis Poulsen. Ciekawe wizualnie klosze w stylu skandynawskim znakomicie urozmaicą wystrój, a przy tym go nie zdominują.

Ciekawe wizualnie klosze w stylu skandynawskim znakomicie urozmaicą wystrój. Zdjęcie: Getty Images 


Czytaj więcej