Ksiażka „budynki + idee” Roberta Koniecznego wychodzi poza ramy klasycznych albumów architektonicznych

Książka „budynki + idee” to pierwsze polskie wydanie monografii KWK Promes Roberta Koniecznego, stworzonej we współpracy z wybitnym krytykiem architektury, Philipem Jodidio. Publikacja łączy estetykę albumów o architekturze z przystępną narracją Koniecznego.

Ksiażka „budynki + idee” Roberta Koniecznego wychodzi poza ramy klasycznych albumów architektonicznych

Okładka książki "budynki + idee", wyd. Pascal. Zdjęcie: mat. pras.

Książka „budynki + idee” Roberta Koniecznego

Philip Jodidio, autor ponad 150 książek o takich ikonach jak Oscar Niemeyer, Zaha Hadid czy Norman Foster, w publikacji „buildings + ideas” wydanej pierwotnie w języku angielskim, poświęcił uwagę przełomowym realizacjom pracowni KWK Promes. Teraz dzięki polskiemu wydaniu, czytelnicy w Polsce będą mogli bliżej poznać architekturę Roberta Koniecznego i jego pracowni.

„budynki + idee” to publikacja, która łączy w sobie estetykę albumów charakterystycznych dla twórczości Jodidio z narracją Koniecznego – lekką, przystępną, umieszczoną pod ilustracjami, która wpada w oczy naturalnie, wciągając niczym dobry film. Pomysł na takie podejście narodził się z obserwacji Roberta Koniecznego – architekt zauważył, że większość osób dopiero po jego wykładach zaczynała rozumieć architekturę KWK Promes – wcześniej widzieli tylko obrazki, nie dostrzegając myśli stojących za projektami.

Książka "budynki + idee", wyd. Pascal. Zdjęcie: mat. pras.

Zazwyczaj albumy o architekturze się ogląda, a nie czyta. Książka „budynki + idee” ma to zmienić – sprawić, by odbiór projektów stał się przystępny i do tego angażujący. Kolejną niezwykłą cechą tej publikacji jest sposób, w jaki ukazuje ona ewolucję projektów i motywów, oraz ich wzajemne powiązania. Książkę Roberta Koniecznego można czytać wiele razy i to na różne sposoby, podążając rozmaitymi ścieżkami i motywami, za każdym razem odkrywając coś nowego.

Na łamach książki „budynki + idee” Konieczny pokazuje swój sposób projektowania i myślenia o architekturze. Opowiada nie tylko o konkretnych projektach, lecz także o procesach i ideach stojących za ich powstaniem. W zamyśle twórcy, celem publikacji jest inspirowanie do twórczego myślenia i rozwijania własnych koncepcji, a nie do biernego kopiowania gotowych rozwiązań. Architekt chce pokazać, że projektowanie to nie mechaniczne powtarzanie schematów, lecz świadome kształtowanie przestrzeni poprzez refleksję i eksperymentowanie.

Dobra wiadomość jest taka, że sięgając po „budynki + idee” nie trzeba wiedzieć wszystkiego o architekturze. To pozycja, która trafi zarówno do profesjonalistów, jak i osób, które dopiero zaczynają przygodę z architekturą.

Książka "budynki + idee", wyd. Pascal. Zdjęcie: mat. pras.

 

Zobacz też:


Czytaj więcej