Kraków na weekend: Art & Food Bazar, Krakowskie Targi Designu i wiele innych atrakcji

Co robić w Krakowie podczas najbliższego weekendu 19-21 kwietnia? Warto odwiedzić kina studyjne i zobaczyć najnowsze wystawy w krakowskich muzeach. Dla miłośników literatury polecamy spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem, autorem książki „Hanka. Opowieść o awansie”. I to nie koniec. Zobaczcie, jak spędzić interesujący weekend w Krakowie. 

Kraków na weekend: Art & Food Bazar, Krakowskie Targi Designu i wiele innych atrakcji

Jak spędzić weekend w Krakowie 19-21 kwietnia? Zdjęcie: Unsplash

Jak spędzić najbliższy weekend w Krakowie? Oto nasz miniprzegląd wydarzeń i interesujących wystaw zaplanowanych od 19 do 21 kwietnia. 

Jadalny Kraków Talks. Od słowa do stołu

  • Kiedy? 20 kwietnia w godz. 18 - 20
  • Gdzie? Pałac Potockich, Rynek Główny 20

Pierwsze spotkanie z cyklu „Jadalny Kraków TALKS” dotykać będzie bardzo blisko tematów związanych ze „wspólnym stołem” i „relacjami”. Spotkania wokół wspólnego stołu budzą nieodmiennie wiele emocji. Szczęśliwi Ci którzy doświadczają tych dobrych, budujących i wspierających. Częściej jednak zdarza się, że wspólny stół jest miejscem, które dzieli i do którego zasiadamy niechętnie albo wcale. Co zrobić aby to zmienić? Jak porozumieć się w zgodzie i wzajemnym szacunku? Czy nasze emocje i relacje wpływają na to jak się odżywiamy? A może to co i jak jemy poddawane jest także ocenie? Jak spotkać się prawdziwie przy wspólnym stole i uczynić go miejscem wsparcia, zdrowia i pięknych relacji? Te i wiele pytań padnie podczas wydarzenia "Jadalny Kraków Talks. Od słowa do stołu".

Krakowskie Targi Designu

  • Kiedy? 20-21 kwietnia
  • Gdzie? Hala Cracovia, al. Focha 40

Krakowskie Targi Designu to wyjątkowe wydarzenie, które łączy sztukę, design i modę. Dla miłośników oryginalnego rękodzieła i unikalnych projektów Targi Designu stanowią doskonałą okazję do odkrycia talentów lokalnych i krajowych artystów. To nie tylko miejsce zakupów, lecz także przestrzeń wymiany pomysłów i inspiracji.

„Złote runo – sztuka Gruzji”

  • Kiedy? Do 15 września
  • Gdzie? Muzeum Narodowe w Krakowie

Wystawa obejmuje sztukę od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem.

Wystawa grupy panGenerator w Pałacu Sztuki

  • Kiedy? Do 29 kwietnia
  • Gdzie? Pałac Sztuki w Krakowie

Do 29 kwietnia w Pałacu Sztuki w Krakowie można oglądać wystawę grupy panGenerator. Artyści prezentują instalację „Icons”, a wydarzeniu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny. 

Tytułowe ikony nawiązują do zestawu symboli przenoszących nieprzeniknione zawiłości cyfrowych procesów na obszar dostępny naszym, wciąż jeszcze neolitycznym, umysłom. Przeciągając plik tekstowy do kosza, ulegamy użytecznej iluzji. Tak naprawdę nic nigdzie się nie przemieszcza, kosz nie istnieje, nawet plik nie stanowi zwartego fizycznego bytu we wnętrzu komputera – a jednak wykonując ten skodyfikowany, rytualny taniec kliknięć, tapnięć i „swipe’ów” zaklinamy cyfrowe procesy tak by przynosiły nam pomyślne rezultaty.

Wstęp w ramach biletu na wszystkie aktualne wystawy w Pałacu Sztuki. Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Sensorium – zmysły/świadomość/strategie odbioru”, którego organizatorem jest Fundacja Nówki Sztuki oraz Wydział Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Łącznie prezentowanesą cztery nowatorskie wystawy, instalacje i prezentacje artystyczne na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Ich głównym celem jest analiza relacji między najnowszą sztuką a eksperymentami oraz osiągnięciami technologicznymi. Prezentacje i dyskusje pozwalają zrozumieć, dlaczego obszar sztuki stał się polem badań, a artysta-badacz wykorzystuje narzędzia naukowe i koncepcje wypracowane przez naukowców.

Cracow Art Week Krakers

  • Kiedy? 19-26 kwietnia

Cracow Art Week Krakers przejmie przestrzenie krakowskich galerii sztuki, pracowni, a także nietypowych lokacji publicznych i prywatnych. XIII edycja wydarzenia odbędzie się pod hasłem „Czuj, czuj, odczuwaj”.

Program główny będzie składał się z blisko 60 wydarzeń. W sekcji „Miasto” obecne będą uznane galerie i miejsca z wieloletnią tradycją. Shefter Gallery zaprezentuje „Nieznośną melancholię detalu albo niezadomowienie” Aleksandry Młynarczyk-Gemzy, czyli filozoficzny traktat o DOMU „napisany” za pomocą fotografii, wideo oraz aranżacji przestrzeni. W przestrzeni galeryjnej i pracowniach Składu Solnego będzie miało miejsce aż sześć wystaw, a także instalacja przestrzenna i performans audiowizualny. Szczególnie warte uwagi są też dwie wystawy „Odczuwaj!” w Galerii Podbrzezie oraz „Przesilenie” w przestrzeni dawnego gmachu Poczty Głównej.

Program wydarzenia dostępny na stronie cracowartweek.pl

Maciej Jakubowiak gościem spotkania literackiego w Domu Utopii

  • Kiedy? 19 kwietnia o godz. 18
  • Gdzie? Dom Utopii

Przed nami kolejne z cyklu herstorycznych spotkań literackich w Domu Utopii. Tym razem w piątek, 19 kwietnia o godz. 18.00 gościem będzie Maciej Jakubowiak, autor książki „Hanka. Opowieść o awansie” (Wydawnictwo Czarne, 2023), w której mierzy się on z własną rodzinną historią oraz tematem społecznego awansu.

Najpierw była Albina, która skończyła kilka klas w wiejskiej szkole, bo na więcej nie pozwolił jej ojciec. Po niej przyszła Hanka – pracowniczka biurowa kopalni (już z maturą), która w młodości była sportsmenką. Później pojawił się Maciek, absolwent dobrych studiów. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.

To tylko niektóre z pytań, które padną podczas spotkania z autorem, które w piątek, 19 kwietnia o godz. 18.00 w Domu Utopii poprowadzi Monika Ochędowska. Maciej Jakubowiak jest eseistą, redaktorem wicenaczelnym magazynu „Dwutygodnik”. Wydał książki „Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata” oraz „Nieuchronny plagiat”.

Krakowskie Noce rozpoczną się w kinach studyjnych

  • Kiedy? 20 kwietnia
  • Gdzie? Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks − wszystkie krakowskie kina studyjne wspólnie świętują 5. Noc Kin Studyjnych

Nocą Kin Studyjnych rozpocznie się tegoroczna edycja Krakowskich Nocy. Cykl, który potrwa od kwietnia do października, to okazja do spotkań z krakowską kulturą organizowanych w formie wieczornych wydarzeń. Tradycyjnie jako pierwsza odbywa się Noc Kin Studyjnych, a następnie Noc Muzeów, Teatrów, Tańca, Jazzu, Cracovia Sacra i Poezji.

Z propozycji krakowskich kin studyjnych będzie można skorzystać 20 kwietnia. Co przygotowały Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, Kika i Sfinks?

Szczegółowy program na stronie krakowskienoce.pl

„Monster” przedpremierowo w Kinie KIKA

  • Kiedy? 19 kwietnia o godz. 20
  • Gdzie? Kinokawiarnia KIKA, ul. Krasickiego 18

Nominowany do Oscara i nagrodzony Złotą Palmą mistrz opowieści Hirokazu Kore-eda powraca z nowym, subtelnym i niezwykle poruszającym filmem. W „Monsterze” tworzy pełną zaskoczeń, doskonale skonstruowaną opowieść o dziecięcych tajemnicach.

„Monster” ukazuje trzy perspektywy tej samej, z pozoru prostej, historii. Bójka w szkole, moralnie niepewny nauczyciel i matka walcząca o syna. Kolejne puzzle układane są przez Kore-edę z chirurgiczną precyzją i odsłaniają przed widzem sekrety bohaterów. Opowieść o tym, jak przyjaźń, miłość i odrzucenie tak często istnieją w tym samym kontinuum. Emocje filmowe potęgowane są przez najwyższej próby ścieżkę dźwiękową, będącą ostatnią pracą nagrodzonego Oscarem kompozytora Ryuichiego Sakamoto.

Opis dystrybutora: Saori po śmierci męża samotnie wychowuje nastoletniego syna Minato. Zauważa u niego niepokojące zachowanie i odkrywa, że jest gnębiony przez swojego nauczyciela. Żąda w szkole odsunięcia pana Hori od pracy z dziećmi. Kore-eda zaskakuje, podsuwa różne tropy, opowiadając nam historię z trzech perspektyw: matki, nauczyciela i samego Minato. Reżyser opowiada o skomplikowanych emocjach - jakże różnych u każdego z bohaterów - w sposób czysty i subtelny.

Art & Food Bazar

  • Kiedy? 21 kwietnia
  • Gdzie? Stary Kleparz, Rynek Kleparski

Art & Food Bazar to cykliczne wydarzenie kulinarne, które powstało z miłości do śródziemnomorskich targowisk i Starego Kleparza. W sezonie plenerowym natrafisz na niego w wybrane soboty i niedziele miesiąca.

Art & Food Bazar to wydarzenie adresowane do lokalnych dizajnerów, projektantów, artystów, ale także do miejscowych wytwórców ekologicznego jedzenia, przedstawicieli oryginalnych produktów oraz tych, którzy po prostu gotują z pasją, profesjonalnie i po amatorsku. W ofercie znajdziecie jedzenie oparte na produktach dobrej jakości, delikatesy i potrawy różnych zakątków świata. Stałym menu Art & Food Bazar są owoce morza, ostrygi i biologiczne prosecco.

Art & Food Bazar stwarza możliwość bezpośredniego kontaktu między wytwórcami i projektantami a odbiorcami ich produktów, tu znajdziecie dobry dizajn i zdrowe jedzenie pochodzące ze sprawdzonych źródeł. Tu zjecie dobre jedzenie od miejscowych wytwórców, którzy będą czekać na Was z pysznymi przekąskami, w bezpretensjonalnej atmosferze. Możecie zabrać ze sobą całą rodzinę, psy, własne koce – i urządzić piknik na jednym z kleparskich straganów.

Czytaj więcej