Jak spędzić najbliższy weekend w Krakowie? Polecamy przegląd wydarzeń i interesujących wystaw.
Feria de Abril – powitanie wiosny w Andaluzji
- Kiedy? 12 kwietnia o godz. 19
- Gdzie? Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Feria de Abril, czyli Kwietniowe Targi, to andaluzyjskie święto najhuczniej obchodzone w Sewilli. Dwa tygodnie po Wielkanocy do stolicy regionu ściągają tłumy turystów z całego świata niekoniecznie świadomych, że dziewiętnastowieczna tradycja wywodzi widowiskowy festiwal z targów bydła. Przez siedem dni Real de Feria pokrywa się setkami namiotów (casetas), do których na tradycyjne dania (gazpacho, tortilla de patatas) i napoje (rebujito) zapraszają władze miejskie, lokalni przedsiębiorcy i organizacje, a także wielopokoleniowe rody Andaluzji. Przez ulice miasta codziennie przeciąga Paseo de Caballos, uroczysty pochód tradycyjnych powozów i najpiękniejszych koni. Podczas Feria de Abril spotkać można oczywiście tancerki i tancerzy w kolorowych tradycyjnych strojach, popisujących się na ulicach w charakterystycznym andaluzyjskim tańcu sevillanas. Atmosferę tego święta przybliży Krakowska Szkoła Flamenco Almoraima.
KIERMASH w Zajezdni + Targi Młodej Sztuki
- Kiedy? 13-14 kwietnia
- Gdzie? Stara Zajezdnia by DeSilva, ul. św. Wawrzyńca 12
Na KIERMASHu pojawi się sporo nietuzinkowej mody, od ubrań, przez bieliznę, biżuterię, okulary, torby, plecaki, oryginalne akcesoria, kosmetyki naturalne, niepowtarzalne dodatki do domu oraz coś dla najmłodszych. Wśród wystawców spotkać będzie można dobrze znane marki, a także sporo nowości. Jednym słowem, nadchodzi potężna dawka wiosennych inspiracji. Oczywiście to nie wszystko. KIERMASH to również inne atrakcje, takie jak świetne jedzenie i przede wszystkim… niepowtarzalna atmosfera. Nowością jest niezwykła kolaboracja, tym razem KIERMASH połączy siły z Targami Młodej Sztuki, krakowską inicjatywą Przestrzeni Młodej Sztuki. Podczas najbliższej edycji będzie można podziwiać i kupować oryginalne grafiki, malarstwo, rzeźby, plakaty, fotografie w różnorodnych formatach i rozmiarach.
Nowoczesność reglamentowana – finisaż wystawy
- Kiedy? 13-14 kwietnia
- Gdzie? Gmach Główny MNK, al. 3 Maja 1
Tylko do 14 kwietnia można oglądać wystawę Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL w Gmachu Głównym MNK.
Kolejna wystawa z cyklu „4 x nowoczesność” nie jest próbą encyklopedycznej i chronologicznej prezentacji osiągnięć artystycznych danego okresu. Jest to raczej głos w dyskusji na temat kształtu i losów polskiego modernizmu, pozwalający nam lepiej zrozumieć, jakie wyzwania i ograniczenia towarzyszyły modernizacji w warunkach PRL.
Wystawa prezentuje 360 eksponatów z różnych dziedzin życia, sztuki i kultury. Można zobaczyć obrazy, rzeźby, grafiki, fotografie, a także poznać architekturę za pomocą zdjęć, makiet, planów i rysunków. Ekspozycja prezentuje też obiekty rzemiosła artystycznego, modę, technikę oraz publikacje w postaci książek i czasopism.
W ostatni weekend muzeum zaprasza na oprowadzania kuratorskie poza godzinami zwiedzania:
- Sobota, 13 kwietnia, 18.00–19.00, prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Juszkiewicz
- Niedziela, 14 kwietnia, 9.00–10.00, prowadzenie: prof. dr hab. Piotr Juszkiewicz
Spacer „Cegła, pustak, wielka płyta. Technologie budowy Nowej Huty”
- Kiedy? 13 kwietnia
- Gdzie? pl. Przy Poczcie (miejsce zbiórki)
Kiedy projektowano mieszkania, bloki, osiedla mieszkaniowe w Nowej Hucie, wiadomo było, ile ma się wybudować mieszkań i dla ilu potencjalnych mieszkańców potrzebnych jest szkół, żłobków oraz przedszkoli. To wszystko było w planach, również przestrzenie szeroko rozumianej rozrywki i kultury: kina, teatry oraz tereny zielone. Nowa Huta była wówczas priorytetem, oprócz odbudowy Warszawy najważniejszą inwestycją w Polsce. Architekci urbaniści, którzy ją projektowali, praktycznie nie mieli ograniczeń, więc projektowali miasto z wielkim rozmachem, wzorując się na najlepszych osiągnięciach architektury XX wieku i renesansu. Dzisiaj układ urbanistyczny Nowej Huty wpisany został w poczet dóbr kultury polskiego socrealizmu. To robotnicze miasto, które zaczęło powstawać w 1949 roku, jest teraz modnym miejscem do mieszkania i zwiedzania. Podczas spaceru Cegła, pustak, wielka płyta. Technologie budowy Nowej Huty przyjrzymy się wnikliwie architekturze Nowej Huty z naciskiem na innowacyjne technologie budowy, które stosowane były na tym wielkim placu budowy.
Trasa spaceru:
- pl. Przy Poczcie (miejsce zbiórki) trudne początki budownictwa mieszkaniowego i usługowego w Nowej Hucie (1949-1951);
- ul. Stanisława Mierzwy — szkoła przy os. Willowym (budownictwo oświatowe w "starej" Nowej Hucie);
- os. Hutnicze 10-13 - budownictwo eksperymentalne — wstęp do wielkiej płyty;
- os. Centrum A — budownictwo socrealistyczne — kontra do miasta ogrodu;
- blok francuski - budownictwo wielkoblokowe - udany eksperyment budowlany;
- blok szwedzki - socmodernistyczne arcydzieło? Rola architekta i inwestora;
- park Ratuszowy — niezrealizowane projekty;
- os. Urocze — jednostka sąsiedzka twórcze rozwinięcie amerykańskich idei urbanistycznych,
- os. Górali (C-2 Południe) - pierwsze osiedla socrealistyczne na terenie Nowej Huty,
- Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida dawny Zakładowy Dom Kultury HiL — zakończenie spaceru, podsumowanie.
Jedzenie w sztuce
- Kiedy? Od 11 kwietnia
- Gdzie? MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4
Jedzenie w sztuce to 11. wystawa z flagowej serii MOCAK-u, w której ważne obszary życia konfrontowane są z refleksjami artystów. Wcześniej przyglądaliśmy się tematom takim jak: historia, sport, ekonomia, zbrodnia, gender, medycyna, ojczyzna, sztuka, natura, polityka, analizując zawarte w nich prawdy i związane z nimi manipulacje. Jedzenie w tym kontekście jest wyjątkowe, bo stoi u podstaw życia, przez co ma wpływ na wiele jego aspektów.
Na wystawie zaprezentowane zostaną prace 66 artystów z wielu krajów, w różnych mediach, takich jak malarstwo, fotografia, wideo, obiekt i instalacja. Jedzenie to czynność społeczna, podstawa tożsamości, a nawet narzędzie oporu. Współczesnych artystów niepokoi tak niedosyt, jak nadmiar żywności. W pierwszym przypadku głód, nierówność, kryzys humanitarny, degradacja społeczeństwa, upokorzenie, w drugim – konsumpcjonizm, marnotrawstwo, zdrowotne skutki źle zbilansowanej diety. Analizie zostanie poddany zarówno eksponowany w sztuce od wieków estetyczny potencjał jedzenia, jak i jego aspekty etyczne i światopoglądowe.
Ewa Augustyniak. Diugoń i inne. Fotografia podwodna
- Kiedy? 11-18 kwietnia
- Gdzie? Krakowskie Forum Kultury, ul. Mikołajska 2
Ewa Augustyniak zaprasza do podwodnego świata pełnego fascynujących stworzeń i niespotykanych roślin. Dzieli się z nami zachwytem różnorodnością morskiego życia, zaskakuje i oszałamia ją bogactwo form i kolorów. Czeka nas więc spotkanie z diugoniem, płaszczką, homarem czy ośmiornicą. Wystawę można oglądać od 12 do 18 kwietnia od poniedziałku do piątku między 10.00 a 17.00. Wstęp wolny.
Joanna Karpowicz. Retro Anubis
- Kiedy? Od 11 kwietnia
- Gdzie? Galeria Artemis, ul. Poselska 15
Galeria Artemis zaprasza na wystawę prac Joanny Karpowicz. Joanna Karpowicz jest autorką komiksów realizowanych w technice malarskiej, realizuje także projekty ilustratorskie – dla Wydawnictwa Literackiego malowała okładki książek Gai Grzegorzewskiej, dla Joanny Kos-Krauze plakat filmu Ptaki śpiewają w Kigali, dla Borysa Lankosza koncepty artystyczne do filmów Ciemno, prawie noc i Ziarno prawdy, dla zespołu Martim Monitz okładkę płyty (wyróżnioną w Konkursie na najlepszą okładkę płytową 30/30 w roku 2016).
Sploty. Współczesna tkanina artystyczna z Kolekcji MOCAK-u
- Kiedy? Od 11 kwietnia
- Gdzie? MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej, ul. Lipowa 4
Na wystawie Sploty można obejrzeć pięć tkanin, które są wyraziste w sensie artystycznym. Są to dzieła Faiga Ahmeda, Rya Davida Bradleya, Emilii Bohdziewicz, Mony Hatoum oraz Małgorzaty Markiewicz.
Na wystawie będzie można zobaczyć takie tkaniny artystyczne jak kobierzec, gobelin, haft czy patchwork. Różnorodność technik i tematów ujawnia szerokie możliwości artystyczne tkaniny, która okazuje się uniwersalnym medium w mówieniu o współczesnych problemach społecznych i politycznych, a także jest obszarem otwartym na eksperymenty formalne.
IS/POL ― islandzko-polska wystawa grafiki
- Kiedy? Od 12 kwietnia
- Gdzie? Wydział Grafiki ASP, ul. Syrokomli 21
Wystawa to efekt współpracy wykładowców i studentów krakowskiej ASP z artystami islandzkimi, zrzeszonymi w SIM (Związek Artystów Islandzkich), a także z pracownikami Iceland University of the Arts (Listaháskóli Íslands) w Reykjaviku. Wspólnie udało się zrealizować szereg projektów, wśród których szczególne miejsce zajmuje ostatni, zatytułowany Kierunek Ziemia/Direction Earth.
Wystawa „Być jak Adam Karaś”
- Kiedy? Od 12 kwietnia
- Gdzie? MuFo Rakowicka, ul. Rakowicka 22a
Wystawa „Być jak Adam Karaś” prezentuje zaskakujące uniwersum stworzone przez tytułowego bohatera: krakowskiego fotografa, który swoje studio prowadził przez ponad pół wieku, portretując kolejne pokolenia mieszkańców miasta. Przygoda Adama Karasia z fotografią wcale nie kończyła się na fotografii portretowej – tworzył fotoratury (fotomontaże z wykorzystaniem fotografii), eksperymentował, dokumentował życie miasta, razem z bratem założył też studio filmowe Bracia Karaś Film. Spuścizna tego niezwykłego człowieka znalazła się po jego śmierci w zbiorach Muzeum Fotografii w Krakowie.
Po wieloletniej pracy z tym archiwum kuratorki, Monika Kozień i Marta Miskowiec przygotowały wystawę, która wychodząc od twórczości Karasia jest jednocześnie opowieścią o sile niekonwencjonalnego umysłu.
Navigator Festival
- Kiedy? 12-13 kwietnia
- Gdzie? Nowohuckie Centrum Kultury, al. Jana Pawła II 232
Przez dwa dni, pod dachem Nowohuckiego Centrum Kultury, trwać będzie wydarzenie dedykowane ludziom, dla których podróżowanie, odkrywanie świata i jego tajemnic, przekraczanie granic i rzucanie się na głęboką wodę stanowi sen życia na tej planecie.
PROGRAM
12 kwietnia 2024 (piątek), 18.00
OTWARCIE FESTIWALU
Projekcje filmów z Festiwalu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju.
bilety: 30 zł (cały wieczór filmowy)
Z GÓRY WIDAĆ LEPIEJ. WANDA RUTKIEWICZ. OPOWIEŚĆ O KOBIECIE NIEZWYKŁEJ
Nagroda Publiczności Festiwalu Górskiego 2023
reżyseria: Bartosz Kowalski /Polska 2022, 76 minut
EGOLAND
Najlepszy Film Krótkometrażowy Festiwalu Górskiego 2023
reżyseria: Ignasi López Fábregas /Hiszpania 2022, 20 minut/
SUBTERRANEAN
Najlepszy Film o Przygodzie i Eksploracji Festiwalu Górskiego 2023
reżyseria: François-Xavier De Ruydts /Kanada 2022, 87 minut/
ICE MERCHANTS
Grand Prix Festiwalu Górskiego 2023
reżyseria: João Gonzalez /Portugalia 2022, 14 minut/
SOUNDSCAPE
Film konkursowy Festiwalu Górskiego 2023
reżyseria: Timmy O`Neill /Stany Zjednoczone 2022, 14 minut/
13 kwietnia 2024 (sobota)
SPOTKANIA I PRELEKCJE
bilety: 50/40 zł (cały dzień, wszystkie spotkania)
READY FOR BOARDING
„Zachodnia część Stanów Zjednoczonych - jak zaplanować podróż i co warto zobaczyć na miejscu?
11.00, Scena NCK
BOGUSŁAW MAGREL „Gór mi mało i trzeba mi więcej…” - relacja z wypraw na najwyższe szczyt
12.00, sala kameralna 203
ROBERT MAKŁOWICZ „Fuzja smaków- Azja Południowo-Wschodnia
13.00, Scena NCK
Paweł Król WOMAI
„Czy świat jest piękny dla niewidomych?
14.00, sala kameralna 203
DENIS URUBKO „Miesiąc miod8000wy
15.00, Scena NCK
PIOTR KRZYŻOWSKI – warsztaty himalajskie
16.00, sala kameralna 203
PIOTR HORZELA „Antarktyka, stacja polarna, lodowce, pingwiny”
17.00, Scena NCK
CHRISTIAN ARNIDIS
„Tajemnice Grecji, czyli jak współczesna nauka rozwiązuje największe zagadki historii
18.00, sala kameralna 203
MAŁY NAVIGATOR – warsztaty dla dzieci
bilety: 30–50 zł
Warsztaty tworzenia travel journal (16 kwietnia, g. 11.15, sala c-2)
Przygotowania do wielkiej wyprawy (16 kwietnia, g. 11.15, sala c-3)
Warsztaty górskie (16 kwietnia, g. 11.15, sala c-4)
Przez Tybet i Himalaje (16 kwietnia, g. 12.30, sala c-3)
Warsztaty mapowe (16 kwietnia, g. 12.45, sala c-4)
Minerały są wśród nas! (16 kwietnia, g. 14.00, sala C-2)
WYSTAWY
PIOTR DROŻDŻ „Wertykalny kalejdoskop” – wystawa fotografii
czynna od 8 do 21 kwietnia, Szara Galeria CENTRUM
spotkanie autorskie - 13 kwietnia (sobota), g. 12.00
wstęp wolny
BOGUSŁAW MASTAJ „Londyn wielu kultur” – wystawa fotografii
czynna od 3 do 21 kwietnia, Złota Galeria CENTRUM
wstęp wolny
IWA KRUCZKOWSKA-KRÓL „Obrazy innej codzienności” - wystawa malarstwa
czynna od 5 do 15 kwietnia, Czarna Galeria CENTRUM
spotkanie autorskie - 12 kwietnia (piątek), g. 17.00
wstęp wolny
ADAM WAJRAK „W naszej dziczy” - wystawa fotografii
wystawa plenerowa czynna do 30 kwietnia, Rynek NCK
STREFA TARGOWA (budynek C
11.00–18.00
m.in. GOPR, KSIĄŻKI GÓR, ACW Adventure, WOMAI Centrum Nauki i Zmysłów, TAURUS, Magazyn kajakowy WIOSŁO
wstęp wolny