Konkurs architektoniczny na schronisko na górze Jeżowa Woda w Beskidach rozstrzygnięty

W międzynarodowym konkursie na projekt schroniska z małym planetarium i restauracją na górze Jeżowa Woda koło Nowego Sącza zwyciężyła praca francuskiego architekta Antoine`a Hamona. Inspirację dla Francuza stanowiła drewniana architektura południowej Polski - jej tradycyjne kościoły i cerkwie, a także - podobnie jak w regionach alpejskich - domy z wysokimi szczytami.

Zdjęcia Fundacja Ideanova
Konkurs architektoniczny na schronisko na górze Jeżowa Woda w Beskidach rozstrzygnięty

Na szczycie Jeżowej Wody koło Nowego Sącza ma powstać trzykondygnacyjne schronisko z małym planetarium i obserwatorium astronomicznym. Zdjęcie: Fundacja Ideanova.

Konkurs na projekt schroniska na Jeżowej Wodzie

Konkurs ogłosiła fundacja Ideanova, której twórcą jest współzałożyciel Murapolu, jednej z największych firm deweloperskich w Polsce. Na szczycie Jeżowej Wody ma powstać nowe schronisko z małym obserwatorium astronomicznym.

Do drugiego etapu konkursu przeszło 5 prac. Wszystkie zostały poddane debacie społecznej. Zwycięski projekt został wybrany w głosowaniu internetowym.

Fundacja zapowiada, że schronisko według projektu Antoine`a Hamona zrealizuje do końca 2025 roku.

Projekt schroniska na Jeżowej Wodzie

Zwycięski projekt francuskiego architekta Antoine`a Hamona. Zdjęcie: Fundacja Ideanova.

Mieszkańcy przeciwni budowie schroniska na Jeżowej Wodzie

Mieszkańcy obawiają się, że pod pretekstem budowy schroniska inwestor wybuduje 35-metrowy hotel. Argumentują, że hotel na stałe zmieni charakter miejsca i spowoduje nieodwracalne zmiany w naturalnym krajobrazie Beskidu Wyspowego.

Żeby przekonać do projektu przeciwników Fundacja przygotuje specjalną stronę internetową oraz profil w mediach społecznościowych, gdzie udostępniony zostanie projekt schroniska, a także wszystkie założenia projektu.

Schronisko na Jeżowej Wodzie

Schronisko to tylko część planów fundacji. Obok schroniska ma powstać Zagroda Limanowska, gdzie będzie odtwarzana hodowla krów rasy polskiej i pasterstwo owiec. Będą tam wyrabiane sery. Kilka kilometrów dalej w Przyszowej fundacja planuje stworzyć Kieszonkowe Arboretum i Eksperymentatorium fizyko-chemiczne. Najważniejszą częścią schroniska będzie jego najwyższa kondygnacja, która w ciągu dnia będzie tarasem widokowym z kawiarnią, a wieczorem zamieniać będzie się w miniplanetarium.

 

 


Czytaj więcej