Koniec betonozy na placu Dąbrowskiego w Łodzi. Przestrzeń zyska 200 drzew i oczka wodne

Dobra wiadomość dla mieszkańców Łodzi. Słynny plac Dąbrowskiego przed Teatrem Wielkim przejdzie spektakularną metamorfozę. Nowa koncepcja zakłada m.in. dosadzenie ponad 200 drzew i założenie dużego zbiornika wodnego.

Koniec betonozy na placu Dąbrowskiego w Łodzi. Przestrzeń zyska 200 drzew i oczka wodne

Tak będzie wyglądał plac Dąbrowskiego w centrum Łodzi. Zdjęcie: mamArchitekci

Zmiany w krajobrazie polskich miast

Nie da się zaprzeczyć, że polskie miasta przechodzą w ostatnim czasie spore zmiany. Co rusz słyszymy o nowych inwestycjach, przebudowach, rewitalizacjach. Za przykład niech posłuży otwarty kilka dni temu Dworzec Metropolitarny w Lublinie. Zaprojektowany przez nagradzaną pracownię Tremend budynek jest jednym z najbardziej ekologicznych dworców w Polsce.

Lublin planuje również przebudowę teatru im. Juliusza Osterwy. Eklektyczny budynek z XIX wieku po remoncie zyska m.in. efektowną przeszkloną konstrukcję oraz ogród z amfiteatrem na dachu.

Oprócz budynków, polskie miasta zyskują również coraz więcej zieleni i przestrzeni przystosowanych do wygodnej komunikacji pieszych oraz rowerzystów. Takim ambitnym przedsięwzięciem może pochwalić się polska stolica, w której obecnie realizowany jest projekt Nowego Centrum Warszawy.

Projekt zakłada przebudowę i zazielenienie stołecznego centrum z kilkoma placami znajdującymi się w sercu miasta. Jednym z nich jest Plac Żelaznej Bramy, który po remoncie odzyska swój przedwojenny układ i znacznie się zazieleni.

Przebudowa placu Dąbrowskiego w Łodzi

Skoro mowa o placach i walce z betonozą, koniecznie trzeba wspomnieć o nadchodzącej przebudowie placu Dąbrowskiego w Łodzi.

Powstały w XIX wieku plac początkowo nosił nazwę Ceglanego – od znajdującej się niedaleko cegielni. Gdy w latach 1949-66 przy placu wybudowano Teatr Wielki, przestrzeń znacznie się zazieleniła. Pojawiła się też fontanna i miejsce do relaksu oraz rekreacji. Niestety, w wyniku ostatniej przebudowy w 2009 roku, plac Dąbrowskiego wybetonowano, usuwając jednocześnie część roślinności.

placPlac Jana Henryka Dąbrowskiego w Łodzi - stan z 2009 roku. Zdjęcie: Wikipedia / Qubal

Jednak wszystko wskazuje na to, że niedługo wygląd placu znów się zmieni – tym razem na lepsze. Miasto zaakceptowało projekt rewitalizacji placu Dąbrowskiego przygotowany przez pracownię mamArchitekci i A2P2. Projekt zakłada m.in. powrót do koncepcji placu z lat 60. XX wieku.

plac

Plac Dąbrowskiego w Łodzi po planowanej przebudowie. Zdjęcie: mamArchitekci

Według nowego pomysłu na terenie placu powstaną szpalery z dużymi drzewami. Ogólnie przewidziane jest dosadzenie ponad 200 drzew. Pojawi się też niższa roślinność, która zazieleni plac od strony ul. Narutowicza. Centralna część placu zostanie wolna tak, by nie zakłócać widoku na budynek Teatru Wielkiego od strony Dworca Fabrycznego.

plac

Plac Dąbrowskiego w Łodzi po planowanej przebudowie. Zdjęcie: mamArchitekci

Z placu Dąbrowskiego zniknie fontanna. Zastąpi ją duży zbiornik wodny z przejściem biegnącym przez jego środek. Na placu nie zabraknie też ławek i zacienionych miejsc, gdzie będzie można usiąść, a w upalne dni schować się przed słońcem. Będą też ogólnodostępne toalety, pawilon z ogródkiem kawiarnianym oraz wydzielona przestrzeń do jazdy na rolkach i deskorolce.

Przebudowa placu Dąbrowskiego w Łodzi ma się rozpocząć w 2025 roku.

plac

Plac Dąbrowskiego w Łodzi po planowanej przebudowie. Zdjęcie: mamArchitekci

 

 


Czytaj więcej