Budynek uniwersytetu Ean w Bogocie
Biofilny design na dobre rozgościł się w architekturze i to nie tylko prywatnej. Budynku użyteczności publicznej jak biurowce, szkoły, a nawet lotniska coraz chętniej zapraszają do swoich wnętrz naturę. Dobrym przykładem jest terminal w Bengaluru w Indiach czy szkoła Reggio w Madrycie, która notabene zakwalifikowała się do finału tegorocznej edycji konkursu Mies van der Rohe Award.
W Bogocie, stolicy Kolumbii również powstanie wyjątkowy obiekt akademicki w duchu biofilnego dizajnu. Budynek Uniwersytetu Ean zaprojektowany przez Heatherwick Studio stanie przy Calle 72, jednej z największych ulic Bogoty.
Wizualizacja budynku Uniwersytetu Ean w Bogocie. Zdjęcie: Heatherwick Studio
Co szczególnie zwraca uwagę w tym projekcie to nietypowa fasada. Siedmiopiętrowy budynek od frontu będą ozdabiać kolorowe kolumny i otwarte tarasy. Charakterystyczny kształt kolorowych kolumn to bezpośrednie nawiązanie do tradycyjnych koszy Werregue tworzonych przez rdzenną ludność Kolumbii, społeczność Wounaan.
- Kreatywność jest częścią tożsamości Bogoty. Jest dosłownie wszędzie. Chcemy, by studenci czuli dumę ze swojego kampusu nawet zanim przekroczą jego próg. Chcemy też, by plac przed budynkiem był oazą spokoju, również dla lokalnej społeczności, dającą wytchnienie od wielkomiejskiego zgiełku - mówi Eliot Postma z Heatherwick Studio.
Wizualizacja budynku Uniwersytetu Ean w Bogocie. Zdjęcie: Heatherwick Studio
Fasada nowej siedziby Uniwersytetu Ean zostanie wykonana z innowacyjnego materiału, który poradzi sobie ze specyficznymi warunkami atmosferycznymi panującymi w Bogocie (m.in. z ekspozycją na wysokie temperatury). Z kolei tarasy na poszczególnych piętrach zostaną wypełnione lokalnymi gatunkami roślin.
Budowa obiektu ma rozpocząć się w 2025 roku.