Kino Tęcza idzie do remontu

„Chcemy, aby nowe kino Tęcza stało się kulturalnym sercem Żoliborza, otwartym dla różnorodnych wydarzeń i spotkań. Naszym celem jest nie tylko promocja filmu, lecz także organizacja koncertów, wystaw, spotkań autorskich, a przede wszystkim warsztatów i wydarzeń edukacyjnych. Chcemy, by kino Tęcza stało się w przyszłości nowym domem dla Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC i miejscem, które żyje i rozwija się wraz z naszą społecznością” – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

Kino Tęcza idzie do remontu

Kino Tęcza po remoncie ma stać się kulturalnym centrem warszawskiego Żoliborza. Wizualizacja: Biuro Architekt Kaczmarczyk SC

Od momentu budowy w 1929 roku – jako kotłowni centralnego ogrzewania dla osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – kino Tęcza przeszło przez liczne zmiany i transformacje, a teraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłasza jego modernizację.

Nowe kino Tęcza

Projektantami i autorami projektu są Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC.

„Kompozycja architektoniczna tego projektu to gra bryłami, proporcjami – to architektura spójna, pełna równowagi i spokoju, z przeszkleniami przy wejściu, aspirująca do nowoczesności. My zamysł naszych poprzedników wydobywamy poprzez fakturę tynków, smukłość profili w przeszkleniach. Poza ładnym holem, wnętrza kina są przytłoczone starym „myśleniem stropami” i ciasną klatką schodową. „Rozcinamy” te duszne przestrzenie, by przez szeroki świetlik dachowy wlać do wnętrza powietrze i światło, a schody uformować już w nowy, bardziej rzeźbiarski sposób” – mówi Andrzej Kaczmarczyk.

Najważniejszym założeniem przebudowy jest nowoczesna sala kinowa, wyposażona w najnowocześniejsze systemy audiowizualne. Sala będzie mogła pomieścić 145 widzów.

System dźwięku Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran sprawią, że oglądanie filmów stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich kinomanów. Mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza dalej będzie oferować projekcje filmów z taśmy, co stanowi hołd dla historii kina. W projekcie kina zaplanowano możliwość podłączenia dwóch systemów projekcji: nowoczesny cyfrowy DCP oraz projektor 35 mm do wyświetlania filmów z taśmy światłoczułej.

Ponadto powstanie nowoczesna reżyserka, która umożliwi rejestracje i transmisje na żywo z wydarzeń, które będą odbywać się w kinie. Projekt akustyczny kina przewiduje możliwość przeprowadzania paneli dyskusyjnych i konferencji oraz organizacji kameralnych występów muzycznych.

Kino Tęcza ma zapraszać zarówno mieszkańców, jak i twórców. Ta idea znajduje odzwierciedlenie również w architekturze – foyer oraz kawiarnia od frontu będą niejako przedłużeniem ulicy. „Blaszaną bramę od ulicy Suzina zamieniamy na żarzące rozmytym światłem szklane wrota, za którymi urządzamy wąski bar kawowy, świadomie trochę ciasny i – jak we włoskich espresso barach – dostępny także z ulicy, w którym zawsze będzie można kupić bilet do kina” – dodaje projektant.

Kiedy nowe kino Tęcza

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wystąpiło o pozwolenie na budowę. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę przystąpi do procedury wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu.

Otwarcie zmodernizowanego budynku kina Tęcza planowane jest na 2027 rok. 

Czytaj więcej