Dlaczego trzeba przycinać hortensje?
Hortensje cieszą się wśród Polaków ogromną popularnością – szczególnie hortensje ogrodowe. Ta odmiana kwitnie od czerwca do września i obsypuje się kwiatami w kolorze białym, różowym i błękitnym.
Dlaczego tak ważne jest, by przycinać hortensje? Przede wszystkim przycinanie hortensji zapewnia bujne kwitnienie i obfity wzrost. Przycinanie pozwala również kontrolować rozmiar hortensji, co jest bardzo ważne w przypadku szybko rosnących i ekspansywnych odmian, a także nadaje im bardziej regularny pokrój.
Zdjęcie: Unsplash
Istotne dla wzrostu i kwitnienia hortensji jest również przycinanie higieniczne, czyli usuwanie zaschniętych kwiatostanów oraz połamanych, przemarzniętych gałęzi.
Kiedy przycinać hortensje po zimie?
To zależy od gatunku. Hortensje kwitnące na pędach ubiegłorocznych, jak hortensja ogrodowa, przycinamy na wiosnę, pod koniec marca lub na początku kwietnia. W przypadku hortensji ogrodowych przeprowadzamy przycinanie higieniczne.
W przypadku hortensji kwitnących na pędach tegorocznych, czyli hortensji bukietowych, krzewiastych i piłkowanych, pierwsze cięcie przeprowadzamy po zimie na wiosnę, zanim pojawią się pierwsze liście. Nic się jednak nie stanie, gdy przytniemy je też jesienią.
Zdjęcie: Pexels
Jeśli nie wiemy, jaki gatunek hortensji mamy w ogrodzie, najbezpieczniejszą opcją będzie poczekanie z cięciem do wiosny, czyli przełomu marca i kwietnia.
Czy można przycinać hortensje zimą?
Nie poleca się przycinania hortensji zimą, zwłaszcza hortensji ogrodowej, która jest delikatniejsza. Zaschnięte kwiatostany hortensji są nie tylko ozdobą ogrodu, zwłaszcza przyprószone śniegiem, ale to również naturalna ochrona przed mrozem. Hortensję zimą warto przykryć agrowłókniną lub kopczykiem z kory sosnowej bądź torfu.
Jeśli szukamy roślin ogrodowych, które będą pięknie wyglądać również w zimowych miesiącach, warto posadzić w ogrodzie krzewy zimozielone.
Zdjęcie: Unsplash