Dom Fiordu w Vejle
Dom Fjordu (Fjordenhus) w Vejle jest pierwszym budynkiem zaprojektowanym przez Olafura Eliassona. O duńsko-islandzkim artyście zrobiło się w środowisku architektonicznym głośno już w 2013 roku, gdy sala koncertowa Harpa w Rejkiawiku z fasadą wg jego koncepcji zdobyła prestiżową nagrodę Miesa van der Rohe.
Budynek w duńskim mieście Vejle, którego budowę ukończono w 2018 roku, został pomyślany jako siedziba firmy inwestycyjnej KIRK KAPITAL. Inspirowany naturą i fiordem w Vejle Fjordenhus jest naturalnym łącznikiem między zatoką a centrum miasta.
Fjordenhus w Vejle. Zdjęcie: Anders Sune Berg
Dom Fiordów mierzy 28 metrów i wyrasta z wody niczym ceglana twierdza. Budynek tworzą cztery połączone ze sobą walce z wysokimi, ostro zakończonymi przeszkleniami. Trzy najwyższe kondygnacje zajmuje firma KIRK KAPITAL, natomiast parter jest dostępny dla każdego – dzięki wysokim na dwa piętra przeszkleniom, można stąd oglądać piękno okolicznego krajobrazu.
Poszczególne pomieszczenia wewnątrz budynku zaprojektowane zostały na planie koła i elipsy. Ozdobiono je pracami Olafura Eliassona, a także meblami jego projektu. Ważnym elementem projektu jest także oświetlenie, które nocą przemienia budynek w symboliczną latarnię morską.
Wnętrze Fjordenhus w Vejle. Zdjęcie: Anders Sune Berg
Będąc w Vejle, warto też odwiedzić kompleks mieszkaniowy Bølgen, czyli Falę. Inspirowany budynkiem Opery w Sydney, Bølgen składa się z kilku trójkątnych apartamentowców przypominających wzburzone fale. Autorami projektu są architekci z pracowni Henning Larsen Architects – ci sami, którzy razem z Olafurem Eliassonem zaprojektowali salę koncertową Harpa w Rejkiawiku.
Kompleks mieszkaniowy Bølgen (Fala) w Vejle. Zdjęcie: Jacob Due
Zobacz też:
- Okiem łososia: kolejna pływająca restauracja w Norwegii
- Muzeum Sztuki Simose w Hiroszimie najpiękniejszym muzeum świata wg UNESCO
- Słynny wieżowiec Flatiron w Nowym Jorku przejdzie metamorfozę. Zamiast biur, powstaną tu luksusowe mieszkania