Wielowiekowe piękno
W rezultacie tego skomplikowanego remontu powstała funkcjonalna, ale wyrafinowana estetycznie przestrzeń mieszkalna dla rodziny. To mieszkanie żyje i rozwija się dalej.
Lakierowany na zielono metalowy stolik boczny Amazonas marki Claesson Koivisto Rune i sofa Core de Sancal marki Note Design Studio. W jadalni krzesła z drewna tekowego Model 59 marki Vejle Stole Og (Henning Kjaernulf, 1960); lampa sufitowa P376 KF2 marki & Tradition (Fabricius & Kastholm, 1963); czarny ceramiczny wazon marki Eloi Bonadona i świeca Pyramid Candle marki Curated By. Zdjęcie: Marta Vidal.
„Po otrzymaniu zlecenia odwiedziliśmy kilka mieszkań w tym budynku i odkryliśmy, że wszystkie z nich zostały wcześniej odnowione bez poszanowania oryginalnego projektu: podłogi ceramiczne przykryto, oryginalne listwy zasłonięto podwieszanymi sufitami, a górne oświetlenie zostało zastąpione ledowymi świetlikami” - wspominają projektanci.
Sigla Studio odrestaurowało oryginalne drzwi i okna, zachowując detale charakterystyczne dla budynku. Zdjęcie: Marta Vidal.
Przykład katalońskiego modernizmu
Mieszkanie jest częścią zabytkowego budynku zaprojektowanego w 1904 roku przez architekta Lluísa de Miquel i Roca. „To symboliczny przykład katalońskiego modernizmu”, wyjaśnia Sigla Studio. „Naszym celem było zachowanie istoty klasycznego mieszkania typowego dla dzielnicy Eixample, przywrócenie jego pierwotnych elementów i dodanie współczesnych akcentów, które ułatwią funkcjonowanie w tym historycznym budynku.
Unikatowy stół zaprojektowany przez Sigla Studio na życzenie klientów. Zbudowany jest z deski morskiej i blatu z rzymskiego trawertynu o grubości dwóch centymetrów.
Zdjecie: Marta Vidal.
Mozaikowe podłogi zostały skrupulatnie odrestaurowane
"Kiedy szukaliśmy brakujących fragmentów oryginalnej podłogi ceramicznej w różnych magazynach budowlanych, fachowe oko Rajoles de Barcelona zidentyfikowało nasze mozaiki jako dzieło Teotima Fortuny"- wspominają projektanci.
Fotel obrotowy Egg. Zdjęcie: Marta Vidal.
„Płytki ceramiczne, które powstały we Francji w połowie XIX wieku, były rewolucyjne pod względem wzornictwa i kolorystyki. Fortuna, wiodący producent mozaik ceramicznych w Katalonii, została założona w 1895 roku. Płytki charakteryzowały się skomplikowanymi wzorami. Widać w nich zarówno wpływy modernistyczne jak i tradycyjne elementy katalońskie” - dodają.
Otwarcie kuchni na salon pozwoliło na lepszą funkcjonalność mieszkania i doświetliło jego ciemniejsze części, zwiększając wrażenie przestronności. Zdjęcie: Marta Vidal.
Otwarta kuchnia i nieinwazyjny podział sypialni
Struktura mieszkania została zachowana w możliwie najwyższym stopniu. Architekci dokonali tylko dwóch istotnych zmian: kuchnię otwarto na resztę mieszkania oraz dodano jedną sypialnię, aby pomieścić troje dzieci właścicieli. Ta ostatnia innowacja została przeprowadzona w możliwie jak najbardziej nieinwazyjny sposób: główną sypialnię podzielono na dwie części za pomocą regału, który pełni funkcje zarówno ściany działowej, jak i garderoby, nie zakrywania oryginalnej mozaiki ani stiuków.
Na tym zdjęciu widać oddzielający mebel, który dzieli główną sypialnię na dwie części.
Zdjęcie: Marta Vidal.
Poszanowanie tradycji
Duch poszanowania tradycji dominował w całym projekcie. Kuchnia została zaprojektowana w nowoczesnym stylu, ale z wykorzystaniem elementów historycznych. Fronty szafek wykonano ze stali, podłogę wyłożono czerwonym marmurem Alicante oraz deskami z drewna wiśniowego, które jest niezwykle szlachetnym materiałem. Celem było, aby nowe elementy współistniały w harmonii z oryginalnymi detalami bezkonfliktowo, tak aby stare i nowe koegzystowały i nawiązywały do siebie.
Wejście prowadzi przez oryginalny korytarz, który działa jako łącznik różnych pomieszczeń w domu, do których prowadzą solidne, malowane drzwi z drewna sosnowego, które zostały odrestaurowane. Zdjęcie: Marta Vidal.
Łazienki z marmurowymi umywalkami
To samo dotyczyło łazienek, w których marmur Alicante został wykorzystany do zbudowania umywalek. Umywalki na zamówienie to przykład precyzyjnej rzemieślniczej pracy i nawiązanie do staranności z jaką pierwotnie zaprojektowano wnętrza budynku.
Czerwony marmur, wraz z tradycyjnymi materiałami, takimi jak płytki ceramiczne, glazury woskowe i farby silikatowe, idealnie łączy nowe ze starym, zachowując równowagę między przeszłością a teraźniejszością". Zdjęcie: Marta Vidal
Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Spain.