Joanna Hawrot swoje kolekcjonerskie projekty tworzy w nurcie „WEARABLE ART” - czyli sztuki, którą się nosi. Wszystko dzieje się tu na styku funkcjonalności i unikatowości, kiedy to ubrania stają się dziełem sztuki. Artystyczne kolekcje marki Hawrot tworzone są w ramach tematycznych cykli. Artystka i projektantka sięga w tych kolejnych odsłonach do orientalnych inspiracji, przenosi kulturę i tradycję Azji w przestrzeń nowoczesnej, europejskiej metropolii. Pozostaje jednak wierna japońskiej estetyce - eksploruje minimalistyczne formy, by wyrazić maksimum treści.
Projektantka Joanna Hawrot. Zdjęcie: Budzik Studio
Oprócz tematycznych kolekcji modowych Joanna Hawrot tworzy także kostiumy teatralne i filmowe, współpracując z instytucjami sztuki i kultury w Polsce i na świecie.
Jej dotychczasowe portfolio to 17 zrealizowanych kolekcji. Od lat tworzy w kooperacji z najlepszymi artystami sztuki współczesnej w Polsce i za granicą, a jej artystyczne kolekcje, tworzone w oparciu o autorskie tkaniny, prezentowane były w Nowym Jorku, Tokio, Paryżu, Berlinie i Düsseldorfie. W centrum Warszawy projektantka prowadzi autorski butik, funkcjonujący także jako galeria sztuki.
Niebawem jej prace będzie można zobaczyć na wystawie „Kimono jako doświadczenie” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
W nowym cyklu AD Joanna Hawrot dzieli się nie tylko swoją twórczością, kulisami jej powstawania, ale też swoją osobistą przestrzenią. Z ciekawością zaglądamy do jej inspirującego HAWROT HOME, gdzie moda, sztuka i design wspólnie tworzą wyjątkowy koncept domu jako galerii użytkowej. To miejsce, którym projektantka nierzadko dzieli się z innymi artystami.
Kim jest Joanna Hawrot?
Dzisiaj śmiało mogę powiedzieć, że rozwijam siebie w pracy projektowej na pograniczu światów: mody, sztuki i designu. Interesuje mnie kostium, scena, teatr. Wciąż aktualny i bardzo mi bliski jest wprowadzony przeze mnie hasztag #kimonolovers. W końcu to europejska wersja kimona stała się dla mnie formą dla kolejnych artystycznych wypowiedzi. To ona zaprowadziła mnie na wybieg i do muzeum, pozwalając od dwóch dekad realizować filozofię „From Fashion to Art”. Cały czas śmiało eksperymentuję i opowiadam historie. Tworzę nowe światy, do których wprowadzam własnych bohaterów.
Projektantka Joanna Hawrot. Zdjęcie: Budzik Studio
Co inspiruje Joannę Hawrot?
Właściwie każda kolejna kolekcja jest jak prywatna lista moich inspiracji i artystów, których działalność oddaje lub uzupełnia mój punkt widzenia. Co interesuje mnie teraz? Kultura „kawaii” – japoński nurt, polegający na postrzeganiu i tworzeniu świata jako uroczego, słodkiego, ujmującego – i to, w jaki sposób przekracza granice geograficzne, stając się fenomenem również w ramach innego uniwersum. Estetyka „school girl kawaii” skłoniła mnie do zastanowienia się nad własnymi potrzebami i zmieniającym się językiem przyjemności. Uważam, że zwłaszcza teraz warto na nowo osadzić się w tym, co daje nam wytchnienie. O tym jest właśnie moja najnowsza kolekcja „Kawaii”. Wcześniejsze to podróże m.in. do świata japońskich drzeworytów z epoki Edo, porzuconych marzeń, dojrzałej melancholii. Cały czas pracuję nad definicjami przyjemności – w wersjach totalnie figuratywnych i metaforycznych. Każda moja inspiracja prowadziła do niezwykłych twórczych spotkań. Ich efekty będzie można oglądać już od 18.06 na autorskiej wystawie „Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot”, którą do 25 sierpnia można będzie oglądać w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
Jak mieszka Joanna Hawrot?
Mój dom to Hawrot Home - nie tylko miejsce w sensie konkretnego adresu, współrzędnych geograficznych, ale również przestrzeń. Na styl życia zawsze patrzę holistycznie. Podstawą jest synergia mody, sztuki, designu, priorytetem – jakość, a właściwie jakości. Mój dom to rodzaj specyficznej, użytkowej galerii, którą powołałam do życia i która promuje polskich twórców, dialog i kooperację. Tworząc wnętrze, współpracowałam z najlepszymi galeriami obiegowymi. Często udostępniam też przestrzeń artystom-rezydentom. Dzięki temu możliwy jest podmiejski re-treat, w którym kluczowe staje się współdzielenie podobnych pasji i wartości. Ulubione rzeczy, przedmioty zawsze są związane ze światem sztuki. Na pierwszym miejscu postawiłam zdecydowanie rzeźby: Saszy Wiktora, Angeliki Markul, Maurycego Gomulickiego. Moje ulubione miejsce? Hamak. W nim odpoczywam i czytam książki.
Na tarasie lampy projektu Michała Korchowca. Zdjęcie: Budzik Studio
Rzeźba: Angelika Markul/Galeria LETO. Gablota: Wojciech Ireneusz Sobczyk/Galeria LETO. Fotel: The Good Living&Co. Stolik: Salak Studio. Wazon: Agnieszka Bar. Zdjęcie: Budzik Studio
Lampa: Justyn Oboladze. Zdjęcie: Budzik Studio
Krzesło: The Good Living&Co.Zdjęcie: Budzik Studio
Rzeźba: Angelika Markul/Galeria LETO. Wazon: Biho Asai. Zdjęcie: Budzik Studio
Gablota: Wojciech Ireneusz Sobczyk. Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Kotara: Hawrot/Markul z kolekcji „Nów”. Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
Zdjęcie: Budzik Studio
O Hawrot Home
Hawrot Home to najmłodszy, autorski koncept HAWROT, poszerzający dotychczasowe pola działania marki o aspekt wnętrzarski. To propozycja holistycznego lifestyle’u na styku mody, sztuki, designu - jakości bliskich założycielce marki. Hawrot Home spotyka je pod wspólnym dachem i pozwala obejrzeć w niecodziennym kontekście – blisko natury, w sercu mazowieckiego lasu. Miejsce pomyślane zostało jako punkt wyjścia do eksperymentów i poszerzenia kolekcji o linię tkanin dla domu – kotar, pościeli, dywanów. Dom promuje polskich twórców, dialog i kooperację. Sezonowo otwiera się na publiczność w ramach cyklicznych pokazów realizowanych we współpracy z najlepszymi galeriami obiegowymi i bywa udostępniany artystom-rezydentom.