Warhol w świecie pikseli
W połowie lat 80. Andy Warhol został ambasadorem marki Commodore – jednego z pierwszych producentów komputerów. By wypromować najnowszy model Amiga 1000, Commodore poprosił Andy’ego Warhola, by ten stworzył przy pomocy maszyny portret sławnej osoby. Artysta na swoją muzę wybrał wokalistkę bijącego popularność zespołu Blondie, Debbie Harry.
Charyzmatyczna frontmenka w swojej autobiografii „Face it” (2019) tak wspomina to wydarzenie: „Zadzwonił Andy i poprosił, żebym zapozowała do portretu, który będzie tworzyć na żywo, podczas eventu promującego komputer Commodore Amiga. Świetnie się bawiłam” – pisze Debbie Harry.
Według piosenkarki Warhol stworzył wtedy 2 wersje jej portretu – jedną, którą ma w swojej kolekcji, i drugą, która przez lata uznawana była za zaginioną. Teraz, po prawie 40 latach drugi portret Debbie Harry w końcu się odnalazł. Okazało się, że praca Warhola przez cały ten czas znajdowała się w domu dawnego informatyka Commodore, który podczas pamiętnego eventu, pomagał artyście w obsłudze komputera.
Zaginiony portret Debbie Harry stworzony na komputerze Commodore Amiga 1000, razem z podpisanym przez artystę dyskiem, który zawiera 10 plików graficznych pójdzie pod młotek. Prywatna aukcja odbędzie się niebawem, a cena wywoławcza to aż 26 mln dolarów!
Do niedawna zaginiony portret Debbie Harry stworzony przez Andy`ego Warhola podczas eventu w siedzibie Commodore. Zdjęcie: Jeff Bruette
Warto wspomnieć, że najdrożej sprzedane dzieło Andy’ego Warhola to portret Marilyn Monroe „Shot Sage Blue Marilyn”. Obraz na aukcji osiągnął zawrotną kwotę 195 mln dolarów.
Zobacz też:
- Najdrożej sprzedane obrazy w historii. Rekordzista kosztował prawie pół miliarda dolarów
- Pop-art, op-art, konceptualizm i inne kierunki artystyczne. Wszystko, co musisz wiedzieć o sztuce współczesnej
- Impresjonizm, ekspresjonizm, fowizm, kubizm, futuryzm, surrealizm. Style sztuki nowoczesnej, które warto znać