Kim był Jean Dubuffet?
Jean Dubuffet (1901-1985) był artystą, który odrzucał wszelkie zasady decorum w sztuce. Nie przejmował się „dobrym smakiem” i chciał za wszelką cenę oswobodzić sztukę z konwenansów i sztywnych zasad. Dla niego sztuka była wolnością, wyrazem pierwotnej siły, pasji i instynktów. Swoje rzeźby i obrazy Jean Dubuffet zaliczał do Art Brut, sztuki prymitywnej. Fascynowały go dzieła tworzone przez artystów-samouków, dzieci i osoby zmagające się z chorobami psychicznymi.
Prace Dubuffeta wystawiano w największych muzeach i galeriach świata, m.in. w MoMA, Tate Gallery, Art Institute of Chicago, Muzeum Guggenheima i Centre Pompidou. Będąc w Paryżu, warto wstąpić do Centre Pompidou, gdzie znajduje się instalacja Dubuffeta „Ogród Zimowy”. Białą konstrukcję przypominającą jaskinię pokrywają czarne abstrakcyjne kształty (l’hourloupe) dobrze znane miłośnikom twórczości Francuza.
L’hourloupe to seria prac powstałych w późniejszej fazie twórczości Jeana Dubufetta, które zainspirowało pismo automatyczne surrealistów. Fantazyjne, nieregularne kształty początkowo były biało-czarne, ale z czasem artysta zaczął wypełniać je intensywnymi kolorami.
Closerie Falbala w Périgny
Biało-czarne abstrakcje zdobią również ściany „Closerie Falbala”, instalacji, którą Jean Dubuffet stworzył niedaleko swojej pracowni w Périgny w latach 70. Od 1998 roku plenerowa konstrukcja jest oficjalnie rozpoznawana jako zabytek, a dzięki działaniom Fundacji Dubuffeta, w 2003 roku została poddana gruntownej renowacji.
Jean Dubuffet przed "Closerie Falbala", 1973. Zdjęcie: © Archiwum Fondation Dubuffet / Kurt Wyss
„Closerie Falbala” to instalacja o powierzchni 1600 m2 i wysokości 8 m. Konstrukcja wykonana z torkretu (betonu natryskowego) pomalowana została na kolor biały i ozdobiona czarnymi abstrakcyjnymi kształtami. W centrum znajduje się niewielki budynek z laminowanej żywicy - „Villa Falbala”, który z kolei mieści salę „Cabinet logologique”. Dubuffet stworzył ją jako miejsce do kontemplacji i rozmyślań. Ściany tej „świątyni dumania” artysta ozdobił swoimi abstrakcjami, również w kolorze.
"Closerie Falbala", stan z 2013 r. Zdjęcie: Fondation Dubuffet @ Facebook