Stworzone z myślą o ludziach
„Najważniejsze jest czytanie potrzeb klienta. Nie chodzi o wybór między zielonym, a żółtym, prostym czy okrągłym, ale o poznanie sposobu życia człowieka w danym wnętrzu” – mówi projektantka.
„Klienci to para prawników z Warszawy. Co roku przyjeżdżali na wakacje do Trójmiasta, aż któregoś dnia doszli do wniosku, że kupią tu coś swojego, by móc wypoczywać we wnętrzu, które całkowicie im odpowiada. Zaczęli rozglądać się za czymś z rynku wtórnego i już na tym etapie zgłosili się do mnie. Ostatecznie wybrali trzy mieszkania w nowym budownictwie, które obejrzałam w ich imieniu. Dwa były typowo deweloperskimi „prostokątami”, a jedno miało dość dziwny układ z salonem w kształcie przekrzywionego rombu. Kiedy zobaczyłam je zimą było dość ciemne, ale coś mi się w nim spodobało. Czułam, że jest tu spory potencjał. Wiedziałam, że w takim mieszkaniu możemy zaszaleć z projektem. Nietypowe ostre kąty planowałam skontrastować z obłymi zabudowami. Inwestorzy, ufając, że damy radę zrobić coś ciekawego, zdecydowali się na zakup”.
W cokole stolika w kuchni umieszczono lodówkę na wino. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Centrum mieszkania stanowi bryła szafy ciągnąca się od wejścia, aż do kuchni. Na całej przeciwległej ścianie użyto luster, które optycznie poszerzyły hol. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Trawertyn wykorzystano w wielu częściach mieszkania. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Dom dla sztuki
We wnętrzu miało być czuć atmosferę nadmorskich wakacji, przestrzeń miała sprzyjać odpoczynkowi. Tak powstał stonowany, ale pełen faktur i ciepła projekt. Projektantka wybrała jasną paletę kolorów i ograniczyła ilość użytych materiałów. To bielony dąb, trawertyn Romano Classico, gliniane tynki i wełniane tkaniny. Właściciele mieszkania kolekcjonują sztukę – ta nienachalna baza miała pozwalać na nadawanie nowego charakteru wnętrza przez zmianę ekspozycji. Obecnie znajdziemy tu prace Agaty Bogackiej, Edwarda Dwurnika czy Karoliny Jabłońskiej.
Wiele mebli zostało zaprojektowanych na wymiar. Wykonano je z dębowego, olejowanego i lekko bielonego forniru. Dzięki nim w pomieszczeniach udało się zlikwidować ostre kąty. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Zwierz pod kolor. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Trawertyn w części kuchennej świetnie komponuje się z jasnymi drewnianymi frontami. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Również w cześci kuchennej pojawiły się kinkiety Dimple marki RBW. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Kamień w różnych formach
Pierwszym etapem prac remontowych było wyburzenie ściany między kuchnią, a salonem. Powstało otwarte pomieszczenie zwężające się w jednym kierunku, z dwóch stron zakończone ogródkami. Centrum mieszkania stanowi bryła szafy ciągnąca się od wejścia, aż do kuchni. Na całej przeciwległej ścianie użyto luster, które optycznie poszerzyły hol. W betonowej posadzce o piaskowym odcieniu zatopiono kawałki trawertynu. Ten sam kamień został użyty na blacie, kuchennej wyspie czy meblach i umywalkach łazienkowych wypełniono bezbarwną żywicą, a wykorzystany na zagłówku łóżka pozostawiono w surowym wykończeniu. Ściany i sufity pokrywa ciepła biel. Nad kuchennym blatem i na powierzchni okapu zastosowano strukturalny tynk w tym samym kolorze.
W sypialni urządzono wygodny kąt do pracy. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Zagłówek łóżka to kolejne miejsce w mieszkaniu, w którym pojawił się trawertyn. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Aż 10 kinkietów Dimple marki RBW pojawia się w różnych punktach mieszkania. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Inaczej niż w Warszawie
„Na początku współpracy klienci zaprosili mnie do swojego warszawskiego mieszkania, w którym panuje klimat odmienny od widocznego tutaj. Dominują ciemne barwy. Tu miało być odwrotnie. Drugą istotną rzeczą było stworzenie dwóch sypialni i łazienek. Dla gospodarzy i ich gości. Przestrzenie sypialniane miały w razie potrzeby służyć też za gabinety, dlatego w tej gościnnej zdecydowaliśmy się na rozkładane łóżko. Aby funkcja biurowa nie wychodziła na pierwszy plan, wybrałam wygodne, balonowate krzesła Gropius marki Noom”.
Meble do części gabinetowej w sypialni zostały zawykoane na zamowienie. Zdjęcie: Zasoby Studio.
W blacie stołu do pracy ukryto praktyczne szuflady. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Do sypialni gościnnej wybrano rozkładane łóżko. Zdjęcie: Zasoby Studio.
W sypialni gościnnej urządzono dodatkowe miejsce do pracy. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Gama kolorów wykorzystanych w apartamencie jest mocno ograniczona, ale w połączeniu z odpowiednimi tkaninami sprawia, że całość jest ciepła i przyjazna. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Obłości zamiast kątów
Nietypowy układ funkcjonalny mieszkania wymagał, by wiele mebli zostało zaprojektowanych na wymiar. Wykonano je z dębowego, olejowanego i lekko bielonego forniru. Dzięki nim w pomieszczeniach udało się zlikwidować ostre kąty. „Żeby było funkcjonalnie i aby wykorzystać jak najwięcej miejsca, konieczne było wprowadzenie organicznych form. Zaczęłam od kuchennej wyspy, która musiała się zwężać, podobnie jak otaczające ja ściany. Nadałam jej nieregularne, obłe kształty. W jednej z jej części znajduje się lodówka na wina. Gotowych mebli w całym projekcie użyłam niewiele. To między innymi krzesła Betty z plecionymi lnianymi siedziskami marki &Tradition w jadalni, kamienny stolik kawowy z duńskiego Audo czy modułowa sofa Mags od Hay’a”. W całym wnętrzu zastosowano aż 10 sztuk tego samego modelu szklanego kinkietu Dimple marki RBW. „To wyjątkowa lampa, która po zapaleniu przypomina żelki Haribo. Ten amerykański producent nie ma rzetelnego przedstawicielstwa w Europie. Jednak po tym, jak pokazałam ją inwestorom, żaden inne lampy nie wchodziły w grę”. Nad stołem i wyspą kuchenną zawisły lampy Tense wykonane z Tyveku w dwóch rozmiarach Filtrują światło jak papier, a formą przypominające żagle.
W całym mieszkaniu powtarza się trawertyn i ten sam fornir. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Wanna w kamiennej obudowie zajmuje całą szerokość łazienki. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Cokół z trawertynu pozwolił ukryć rury odpływowe. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Autorka projektu Elżbieta Sawicka, założycielka pracowni em2. Zdjęcie: Zasoby Studio.
W apartamencie zastosowano drzwi licowane – dzięki temu powierzchnie są gładkie i uporządkowane. Zdjęcie: Zasoby Studio.
Zobacz także:
Niewielki aparatament z wyjątkowym widokiem na Paryż
Nowoczesny dom w Londynie. Elegancka przestrzeń pełna sztuki i rzemiosła
Jak urządzić małe mieszkanie? Zobacz minimalistyczną kawalerkę w Warszawie