7 roślin, które przetrwają kuchenne warunki

Jakie rośliny dobrze rosną w kuchni? Gatunki, którym nie straszne są wahania temperatur czy wilgoć. Powinniśmy również dopilnować odpowiedniego ustawienia kwiatów w kuchni. Poznajcie rośliny doniczkowe, które dobrze rosną w kuchni.

Zdjęcia Getty Images
 7 roślin, które przetrwają kuchenne warunki

Rośliny, które świetne odnajdą się w kuchni, to przede wszystkim gatunki dobrze znoszące większą wilgotność w powietrzu oraz ciepło i zmiany temperatury. Zdjęcie: Getty Images

Zieleń to wspaniała dekoracja każdego pomieszczenia w domu, także kuchni. Rośliny wprowadzą do niej optymizm, który poprawi nam nastrój zwłaszcza w ciemne, zimowe dni. Ponadto żywe rośliny o organicznych, nieuporządkowanych ludzką ręką kształtach są naturalnym kontrapunktem dla geometrycznej zabudowy kuchennej.

Czy w kuchni są dobre warunki dla kwiatów?

W kuchniach – zwłaszcza zamkniętych i w których często się gotuje – panują trochę inne warunki niż we wnętrzach mieszkalnych. Jest tu podwyższona wilgotność, czasowo wyższa temperatura (gdy gotujemy, pieczemy itp.) i zwykle mniejszy dostęp światła, bo często w kuchni jest mniej okien niż choćby w pokoju dziennym.

Rośliny, które będą bezproblemowo rosły w kuchni, to przede wszystkim gatunki dobrze znoszące większą wilgotność w powietrzu oraz ciepło i zmiany temperatury. Co ważne, dzięki takim warunkom pielęgnacja kwiatów staje się łatwiejsza.

Jak często podlewać kwiaty w kuchni?

Podwyższona wilgotność, a także ustawienie kwiatka blisko zlewu, sprawia, że kwiaty trzeba rzadziej spryskiwać i podlewać. To dobra wiadomość dla każdego domowego ogrodnika, a zwłaszcza zapominalskiego.

Ci, którym zdarza się nadgorliwość w podlewaniu, powinni zaś naprawdę poczekać, aż ziemia w doniczce będzie sucha, bo mokre podłoże i podwyższona wilgotność powietrza to otwarta droga dla chorób grzybowych, bardzo niebezpiecznych dla domowych roślin doniczkowych.

Pielęgnacja roślin doniczkowych w kuchni

W kuchni podczas gotowania powstają opary, które osadzają się na powierzchni mebli kuchennych, lampach i na kwiatach. Niełatwo je zmyć. Dlatego do kuchni warto wybrać rośliny o gładkich, mięsistych liściach. Z takich łatwo usunąć osad wilgotną szmatką czy pod strumieniem prysznica.

Najtrudniej pozbyć się go z miękkich, pokrytych meszkiem lub włoskami (jak np. u fiołków afrykańskich) – poza tym takich liści nie powinno się nawet spryskiwać czy zwilżać wodą – oraz z pierzastych, unoszących się niczym chmurki (np. jak u asparagusa).

Tym, co sprawia, że roślina dobrze czuje się w konkretnym miejscu i wspaniale rośnie, to odpowiednie dla niej światło. Większość domowych kwiatów lubi miejsca o rozproszonym świetle, niektóre uwielbiają słońce, a inne preferują ocienione stanowiska.

To ważne, żeby tym kierować się przy wyborze roślin do kuchni, bo gdy ustawimy roślinę cieniolubną w jasnym miejscu, poświęci ona mnóstwo sił na przetrwanie. Raczej nie będzie rosła tak ładnie jak kwiat, który doskonale czuje się w takich warunkach, mimo że będziemy bardzo o nią dbać i ją nawozić.

Zwróć też uwagę, ile masz miejsca na kwiatek – czy planujesz go ustawić na blacie roboczym, na którym masz tylko 20 centymetrów wolnego, czy przeznaczasz dla niej duży kwietnik stojący w rogu kuchni. A może jedyne miejsce na roślinę to... sufit lub nadproże okna i dlatego powinieneś szukać rośliny o pokroju płożącym, czyli wypuszczającą długie, zwisające pędy, i mieć dla niej wiszącą doniczkę.

Przeczytaj naklejkę na doniczce lub zerknij do aplikacji (np. PlantNet), jaką docelową wysokość i szerokość ma mieć roślina oraz jaki ma pokrój – jaki ma mieć kształt.

Kwiaty doniczkowe do kuchni – najlepsze gatunki

Zamiokulkas

Zamiokulkas lubi cień, półcień i miejsca o rozproszonym świetle. Zdjęcie: Getty Images

Zamiokulkas 

Ustaw zamiokulkas z dala od okna lub z boku, żeby światło padało na krótko, albo w rogu kuchni. Zamiokulkas rośnie bujnie, jest wysoki, więc nie może nad nim wisieć szafka kuchenna. Potrzebuje ciasnej doniczki, ale i tak zajmie sporo miejsca. To łatwy w uprawie kwiat, tak zwana żelazna roślina – nie trzeba poświęcać jej szczególnej uwagi, podlewać rzadko, a będzie dobrze rosnąć. Co ciekawe – w okresie zimowym wypuszcza świeże, jasnozielone łodygi, co o tej porze roku cieszy szczególnie.

Peperomia dorasta do 25 cm, więc wystarczy jej niewiele miejsca w kuchni. Zdjęcie: Getty Images

Peperomia

Peperomia  ma ciemnozielone lub podbite purpurą drobne liście w kształcie serca. To niska, zgrabna, kompaktowa roślina (dorasta do 25 cm), która wystarczy mało miejsca. Lubi rozproszone światło – peperomii będzie dobrze na półce lub na niesłonecznym parapecie. Jest łatwa w uprawie. Jako że ma mięsiste liście, podlewa się ją wtedy, kiedy ziemia będzie sucha – i ogranicza podlewanie zimą. Odżywkę stosuje się raz na 2 tygodnie od wiosny do jesieni. Latem wypuszcza cienkie niczym pręciki kwiaty w jasnokremowym kolorze.

Epipremnum to tolerancyjna roślina w kwestii światła. Zdjęcie: Getty Images

Epipremnum

Epipremnum odpowiada jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce, dopasuje się do rozproszonego światła, a nawet półcienia. Liście są sercowate, ale większe i nie karbowane jak u peperomii. Epipremnum jest klasyczną i bezproblemową rośliną pnąca. Powieś ją więc w oknie, na kwietniku ściennym lub rozprowadź na żyłkach po suficie. Co ważne – szybko rośnie!

Starzec Rowleya jest sukulentem, świetnie znosi warunki kuchenne. Zdjęcie: Getty Images

Starzec Rowleya

Gwiazda Instagrama. Wbrew nazwie jest pełną wigoru rośliną, której zwisające pędy są pokryte zielonymi kulkami wielkości groszku. Idealne dla niej miejsce jest dobrze oświetlone słońcem. Starzec Rowleya świetnie się prezentuje i czuje zawieszony w ościeżnicy okna, ustawiony na górnej szafce, półce albo na modułowym kwietniku ściennym. Jest sukulentem – gromadzi wodę w liściach-kuleczkach, więc rzadkie podlewanie jest kluczem do sukcesu w jego uprawie. Odpowiada mu podwyższona wilgotność powietrza, więc postawiony w kuchni, gdzie często się gotuje, potrzebuje jeszcze mniej wody.

Kroton wybarwia się pod wpływem światła słonecznego. Zdjęcie: Getty Images

Kroton

Kroton kocha słońce. Im więcej ma światła, tym bardziej egzotycznie wygląda, bo pod wpływem naturalnego światła intensywnie przebarwiają się jego liście. Nerwy stają się jaskrawo żółte, czerwone i purpurowe, a blaszka liściowa zyskuje plamki w tych kolorach. Kroton dobrze się sprawdzi w większej kuchni lub kuchni otwartej na pokój. W takich jest większy ruch powietrza i nie gromadzi się wilgoć, którą źle znosi. W naszych warunkach to przeciętnej wielkości kwiat, idealny na parapet.

Kalanchoe Blossfelda kwitnie w zimę. Zdjęcie: Getty Images

Kalanchoe Blossfelda 

Niewielka kompaktowa roślina o mięsistych i połyskujących liściach dobrze sprawdzi się w kuchni, zwłaszcza gdy na doniczki jest niewiele miejsca. Kalanchoe Blossfelda lubi podwyższoną wilgotność powietrza i rozproszone światło. Ma też tę ogromną zaletę, że w chłodne miesiące obsypuje się intensywnie kolorowymi kwiatami. Kwiaty długo się utrzymują – od kilku tygodni do nawet dwóch miesięcy. Zimą to zachwycający i dodający radości widok.

Trzykrotkapięknie się zaprezentuje zwisając z półki kuchennej,górnej szafki lub kwietnika na ścianie. Zdjęcie: Getty Images

Trzykrotka

Niezwykle wdzięczna w uprawie roślina – z pióropusza paskowanych liści wypuszcza prawie metrowej długości, zwisające pędy z równie pierzastymi odnóżkami. Im częściej się je odcina (i rozdaje przyjaciołom), tym trzykrotka bujniej rośnie. To też jedna z najłatwiejszych w uprawie roślin domowych. Pasuje jej miejsce jasne, o rozproszonym świetle, a nawet lekko ocienione i przeciętne podlewanie. Świetnie wygląda tam, gdzie może prezentować wydłużone pędy – zwisając z szafki, wyspy kuchennej lub kwietnika na ścianie.


Czytaj więcej