Planowanie zmian
Typ budynku, w którym się mieści, nazywany jest „Stalinką”. To rodzaj zabudowy mieszkalnej charakterystycznej dla urbanistyki epoki stalinowskiej, znany z solidnej konstrukcji, wysokich sufitów i elementów dekoracyjnych zapożyczonych z architektury neoklasycystycznej. Pierwotnie wnętrze „Stalinki” zaprojektowane było jako dwa pokoje z kuchnią. Aby lepiej odpowiadało współczesnym potrzebom i planom inwestora związanym z wynajmem mieszkania, układ funkcjonalny został zmodernizowany.
W tym budynku z czasów stalinowskich należy docenić wysokie sufity i efektowne, duże okna. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zabudowa kuchenna jest jasna, a charakteru dodaje jej metal we wnęce. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Wykonany na zamówienie regał ze zintegrowanym stołem to najważniejszy element w mieszkaniu – wyznacza też granice strefy kuchenno-jadalnej oraz salonu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Z zacięciem
„Wierzę, że tylko dzięki wspólnej pasji projektowania, chęci odkrywania, poświęcania czasu, wytrzymywania presji tak długo, jak to konieczne oraz bezkompromisowemu podejściu do precyzji wykonania, można osiągnąć najlepsze rezultaty” – mówi ukraińska architektka Nastia Mirzoyan, odpowiedzialna za projekt mieszkania. Nastia studiowała na Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Budownictwa i Architektury, obecnie pracuje jako projektantka wnętrz – tworzy przestrzenie prywatne i komercyjne.
Krzesła vintage świetnie pasują do wykonanego współcześnie stołu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Wykonany na Zamówienie regał jest ażurowy, ale w jego dolnej części jest też mnóstwo miejsca do przechowywania rzeczy. Stanowi on też "rusztowanie" dla telewizora. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Odniesienia do epoki
„To mieszkanie, w którym dorastał klient, w każdym zakątku przesiąknięte jest duchem dzieciństwa i osobistymi wspomnieniami. Przekształcając je w nieruchomość pod wynajem, nasz zespół podszedł do zadania ze szczególną uwagą, skrupulatnie uwzględniając potrzeby przyszłych mieszkańców”. Dziś to otwarta kuchnia z salonem, sypialnia, łazienka i przedpokój z zabudową do przechowywania. Wyburzono zbędne ściany, wybrano łatwe w utrzymaniu i wytrzymałe materiały, a oświetlenie i kolorystykę dobrano tak, aby zrekompensować północno-wschodnią orientację mieszkania. Światło wpada przez duże francuskie okna, z drugiej strony roztacza się widok na cichy dziedziniec, jednak przestrzeń jest dość ciemna. Dlatego właśnie użyto jasnych materiałów i wprowadzono sporą ilość lustrzanych oraz stalowych powierzchni. Powstało ponadczasowe wnętrze wykończone trwałymi materiałami – estetyczne i funkcjonalne. To ciepła, praktyczna i nowoczesna przestrzeń, zaplanowana z poszanowaniem dla historii budynku. „Naszym celem było zapewnienie harmonijnego połączenia wystroju z architekturą budynku. Chcieliśmy, aby przejście z zewnątrz do wnętrza było płynne. W tym celu stworzyliśmy stylowe wykończenie wnętrza, odwzorowujące estetykę epoki, w której powstał budynek”.
W mieszkaniu są elementy, które mają je optycznie powiększać – należą do nich metalowe fronty kuchenne i blat oraz lustra na drzwiach zabudowy w holu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Minimalistyczna kuchnia to najbardziej uniwersalny wybór w przypadku mieszkania przeznaczonego na wynajem. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Kolor ścian to złamana biel, która idealnie komponuje się z drewnem obecnym we wnętrzu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Kolorystyczne plamy
Do wnętrza prowadzą zielone drzwi. Kolor ten powtórzono na jednej ze ścian sypialni oraz na posadzce terazzo z łamanego marmuru w różnych odcieniach. Aby uzyskać równowagę pomiędzy przytulnością, a trwałością, zastosowano drewno dębowe, stal nierdzewną i kamień. „Każdy kąt mieszkania ma swój charakter. Meble i wystrój nawiązują do współczesności, zachowano jednak powściągliwość i elegancję”. Przestrzeń została podzielona na strefy funkcjonalne za pomocą przegród i mebli na wymiar. Najbardziej charakterystycznym projektem jest wykonany na zamówienie regał z wbudowanym stołem. Kremowa kuchnia zlewa się z kolorem ścian i sufitów ozdobionych delikatnymi sztukateriami. Pozostałe sprzęty pochodzą od lokalnych i międzynarodowych marek. Krzesła przy jadalnianym stole to model Spaghetti zaprojektowany przez Giandomenico Belottiego w 1979 roku, burgundowy stolik kawowy to projekt Tung marki &Tradition, szafki nocne z drewna orzechowego pochodzą od Zuiver.
Burgundowy stolik kawowy to projekt Tung marki &Tradition. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Obicie kanapy zlewa się z kolorem ścian, ale wnętrze ożywia burgundowy stolik. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zielona ściana w sypialni to powtórzenie motywu kolorystycznego, który pojawia się na drzwiach wejściowych. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Harmonia
„Dobry projekt opiera się na synergii i harmonii w nastawieniu projektanta i klienta w trakcie całego procesu remontowego. Wachlarz możliwych rozwiązań każdego wyzwania projektowego jest ogromny. Bezcenne jest wspólne dochodzenie do tego, co jest dobre, a co złe, stawianie pytań i znajdowanie odpowiedzi oraz utrzymywanie ciągłego dialogu. Dlatego poza obiektywnymi parametrami, takimi jak wygoda, funkcjonalność, ergonomia i spójność, sukces projektu zależy także od czegoś mniej mierzalnego – ścisłej współpracy intelektualnej pomiędzy klientem a projektantem”.
Kamienna podłoga, granitowy blat – w łazience, podobnie jak w całym mieszkaniu, pojawiają się materiały, które dobrze się starzeją. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
W ścianie kabiny prysznicowej zaprojektowano praktyczne półki na kosmetyki. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Harmonijne połączenie tworzą w holu: kamienna i drewniana podłoga oraz szklane powierzchnie frontów szaf. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zielone drzwi to jeden z nielicznych kolorowych akcentów w mieszkaniu. Zdjęcie: Yevhenii Avramenko.
Zobacz także:
Luksusowa restauracja w Bahrajnie. Wrażenie robi gigantyczny żyrandol z masy perłowej