Urządzanie wnętrza w stylu paryskim to niezwykła podróż po epokach historycznych, których klasyczne elementy umiejętnie łączone z nowoczesnym designem i pięknymi tkaninami tworzą eleganckie wnętrze. To ponadczasowa estetyka, która jest także synonimem luksusu i jakości.
Pośród wielu stylów wnętrzarskich lubianych we Francji, to właśnie styl ze stolicy jest najbardziej znany. Stanowi też inspirację do projektowania wnętrz na całym świecie.
Elegancki apartament w stylu paryskim z parkietem w jodełkę i sztukaterią. Zdjęcie: AdobeStock
Styl paryski to mieszanka klasycznych elementów wystroju takich jak: sztukateria, parkiet w klasycznym wzorze, kominek czy duże lustro w złotej ramie. Te reprezentatywne detale łączone są z nowoczesnymi dodatkami i designerskimi meblami vintage.
Styl paryski chętnie zestawia nowoczesny design z elementami vintage, często kupionymi na lokalnych pchlich targach. Zdjęcie: Gettyimages
Jakie kolory pasują do paryskiego stylu?
W paryskich wnętrzach dominują neutralne barwy, takie jak: biel, beż czy szarość. Często stosowany jest mocny kolorystyczny akcent - ciemny odcień granatu. To wszystko jest bazą, którą następnie uzupełniamy awangardowymi dekoracjami oraz sztuką.
Styl paryski to też subtelność i wyrafinowanie. Równowaga jest tu bardzo ważna. Gdy decydujemy się na mocniejszy i bardziej wyrazisty element dekoracyjny, należy go zrównoważyć detalami o prostszych formach.
Najważniejszą rzeczą, o którą musimy zadbać, jest jakość. Paryżanie uwielbiają przedmioty dobrej jakości i takimi chcą się otaczać. To dlatego paryskie wnętrza dają wrażenie niezwykle eleganckich - sekret tkwi w prostocie i znakomitej jakości, a nie ilości.
Granatowy kolor jest mocniejszym akcentem w neutralnym wnętrzu. Zdjęcie: Zdjęcie: Alice Mesguich
We wnętrzu w stylu paryskim liczy się przede wszystkim jakość, nie ilość. Zdjęcie: AdobeStock
Salon w stylu paryskim
Paryskie mieszkania dopasowane są do stylu życia Paryżan, którego ważną częścią jest życie towarzyskie i rodzinne. Lubią spędzać czas przy wspólnych posiłkach. Wchodząc więc do paryskiego mieszkania, wita nas przestronny, dobrze oświetlony salon. Nawet jeżeli mieszkanie nie jest duże, wrażenie przestrzeni dadzą neutralne, jasne barwy oraz umiar w dekoracji.
Sercem salonu zawsze jest nowoczesna sofa zestawiona z designerskim niskim stołem lub antycznym stoliczkiem, na której na początku spotkania przyjmowani są goście na tzw. apero (drink oraz przekąskę). Obok sofy kominek, obowiązkowo z dużym lustrem w złotej ramie. Czy wiecie, że kiedy w mieszkaniu nie ma prawdziwego kominka i nie ma możliwości jego instalacji, paryżanie chętnie wybierają jego replikę?
Styl paryski kocha kominek lub chociażby jego replikę. Obowiązkowo w parze z lustrem. Zdjęcie: AdobeStock
Kolejnym elementem, łączącym tradycje z nowoczesnością jest XIX-wieczny miedziany żyrandol z kryształami, nierzadko kupiony na lokalnym pchlim targu.
Po apero ruszamy do jadalni, która zazwyczaj połączona jest z salonem dużym łukiem. Tu króluje duży drewniany stół, zastawiony ręcznie malowaną porcelaną. Francuzi celebrują posiłki, dlatego wystrój jadalni jest tak samo ważny jak salonu. Pod ścianą w jadalni stoi designerska komoda lub cały regał do przechowywania zastawy. Nad stołem obowiązkowo dekoracyjny żyrandol.
Duże okna udekorowane są zasłonami z pięknych, często wzorzystych materiałów. Nawet w nowoczesnych mieszkaniach często zobaczymy dekoracyjny sznur z charakterystycznym chwostem do upięcia zasłon.
Biel, beże czy delikatne szarości te kolory tworzą bazę stylu paryskiego. Zdjęcie: AdobeStock
Kuchnia w stylu paryskim
W kuchni również w neutralnych kolorach, na uwagę zasługuje marmur, chętnie wykorzystywany na blaty. Białe lub beżowe szafki kuchenne mają delikatne zdobienia, które nawiązują do sztukaterii, dzięki czemu całość jest spójna.
Łazienka w paryskim stylu
Klasyczna łazienka w paryskim stylu ma czarno-białe płytki na podłodze (lub mozaikę) i białe płytki typu metro na ścianie. Ta nieformalna nazwa wzięła się ze stacji paryskiego metra, które są nimi wyłożone.
Jak widzicie, styl paryski można wyczarować w dowolnym mieszkaniu. Ważne, aby pamiętać o zasadzie: baza - dodatki - jakość.
Zobacz też:
- Paryski apartament konesera sztuki. Tu wszystko zachwyca
- Przytulny paryski apartament w stylu Art Nouveau
- French touch, czyli paryski apartament z akcentami vintage
- Szykowny urok paryskiego apartamentu topowej influencerki Ines De Cominges
- Paryskie mieszkanie z widokiem na Montmartre, równoważy klasykę ze współczesnością
- Eklektyczny urok w paryskim mieszkaniu przy Rue du Four