We wszystkich projektach łazienek, które zobaczycie poniżej wspólnym mianownikiem jest minimalizm - najważniejszy element, który organizuje niewielkie przestrzenie i sprawia, że optycznie wydają się zdecydowanie większe.
Mała łazienka z funkcją przechowywania
Zaglądamy do niewielkiego mieszkania w Olsztynie. Łazienka stylistycznie kontynuuje główne założenia estetyczne pozostałych pomieszczeń - króluje tu orzechowe drewno i delikatne beże. Na jednej ze ścian zorganizowana została zabudowa meblowa, idealne miejsce do przechowywania wszelkich łazienkowych akcesoriów. Ciekawym elementem w przestrzeni jest wisząca, zaoblona umywalka marki Roca. Tuż za nią ścianę pokrywa lustro, od podłogi po sufit. To zabieg, który skutecznie minimalizuje tu poczucie ciasnoty, oferując dodatkową przestrzeń, tyle, że jest to przestrzeń nie faktyczna, ale wizualna. Bardzo ważna m.in. w mikroskopijnych łazienkach.
Projekt i stylizacja: Kaja Dębska i Patrycja Paś-Gürtler | LoveTo design. Zdjęcia: Hanna Połczyńska | kroniki
Nowoczesna łazienka w pracowni INCH Architects
Nowoczesna, minimalistyczna, bardzo biała i intrygująca, dzięki metalicznemu blaskowi. W niewielkiej, warszawskiej pracowni architektonicznej kolorystycznie wszystko rozgrywa się w duecie bieli i drewna, ale uwagę przykuwają także elementy w kolorze metalu. Szczególnie w małej łazience, gdzie efekt zwielokrotnienia oferuje lustro - odbija się w nim srebrzysta zasłona.
Intrygujący minimalizm w pracowni architektów INCH. Sofa z siana i lampa są bohaterami przestrzeni
Pracownia architektoniczna INCH w Warszawie. Projekt: INCH. Zdjęcie: Andrei Kondrykau
Wanna wolnostojąca w małej łazience
Wanna zabudowana, która zdominowała wnętrza w polskich, niewielkich łazienkach, gdzie walka toczy się o każdy centymetr powierzchni, dziś coraz częściej ustępuje miejsca wannie wolnostojącej przyściennej - eleganckiej, estetycznie skrojonej i usytuowanej tuż przy ścianie, by nie przytłoczyć małej łazienki. Wanny wolnostojące oferują zaokrąglone krawędzie i opływowe formy, a modeli pojawia się coraz więcej, także tych odpowiadających na potrzeby niewielkich łazienek miejskich.
Przytulny, barceloński apartament, który zachował niezwykłego ducha przeszłości
Projekt: Your Living Space. Zdjęcie: Bacon Studio
Mała łazienka w klimacie art déco
W kontraście dla jasnych, wypłytkowanych ścian łazienki na podłodze użyto ciemnych kafelek. Zamiast szafki pod umywalkę postawiono na umywalkę z postumentem - to rozwiązanie uwalnia podłogę od masywnego mebla. Aranżację uzupełnia finezyjne lustro. Uwagę przykuwają też kinkiety i główny żyrandol, charakterystyczny dla stylu art déco.
Pełen szyku dom, wśród najpiękniejszych willi w stylu art déco
Projekt: Studio RMGB. Zdjęcie: © Matthieu Salvaing
Kolory w małej łazience
Wakacyjny apartament nad Zatoką Pucką reprezentuje fuzję stylów i gatunków, kolorów i faktur, materiałów i struktur - wszystko to wędruje po kolejnych pomieszczeniach. W łazience ściany wykończono ryflowanymi kaflami z włoskiej fabryki 41zero42. Posadzka to wykonana w kamieniu kompozycja powtarzająca geometryczne wzory i prezentująca różnorodną kolorystykę naturalnego marmuru. Barwy tu są energetyczne i zabawne, dodają charakteru małej łazience.
Właściciele tego mieszkania cenią sobie sztukę i niecodzienne rozwiązania. Tu znajdziemy ich wiele
Projekt: pracownia Magma. Zdjęcie: Hanna Połczyńska | kroniki
Mała łazienka jak z butikowego hotelu
Zaglądamy do łazienki dla gości w modernistycznej willi. Charakteryzują ją hotelowy styl, dbałość o każdy detal, oryginalne kształty i elementy, których jest niewiele, za to każdy z nich zwraca na siebie uwagę. Jest minimalistycznie, ale stylowo i butikowo. Niewielkie lustro nie pełni tu funkcji wizualnego powiększania przestrzeni, ale jest z pewnością intrygującym dodatkiem.
Modernistyczna willa w otoczeniu bujnej zieleni
Łazienka w beżach i brązach
Przytulność to słowo klucz w projekcie tego 52-metrowego mieszkania w Wieluniu. Beże i brązy przesuwają się tu od salonu, kuchni i sypialni aż do łazienki. Elementem, który powiększa małą łazienkę są płytki wielkoformatowe - mogą być stosowane zarówno na podłogach, jak i na ścianach, tworząc spójny design. Ze względu na wysokie walory estetyczne coraz częściej spotyka się je nie tylko w przestrzeniach komercyjnych, ale też w mieszkaniach - m.in. w łazienkach.
Z tego mieszkania nawet nie chce się wychodzić, jest tak przytulne. Królują tu ciepłe beże i brązy
Projekt: TORGA. Zdjęcie: Dariusz Jarząbek
Łazienka z designerskimi płytkami
Ta łazienka została zaprojektowana przez architektki z pracowni LoveTo design jako przedłużenie pokoju dziecięcego, ale zastosowana tu zabawa kolorem i wzorem z powodzeniem wypełni łazienkę dorosłych, którzy kochają takie wielobarwne projekty.
Całą koncepcję projektu łazienki zainspirowała... płytka od 41zero42, którą projektantki przypadkowo odkryły w jednym z warszawskich salonów łazienkowych. Zdecydowały się zastosować ją na podłodze, w zestawieniu z drewnianymi zabudowami meblowymi i błękitną szafką pod umywalką. Motyw lameli, który pojawia się w pozostałych pomieszczeniach domu, również tutaj został subtelnie wykorzystany.
Ciekawym elementem łazienki jest sufit w delikatnym odcieniu błękitu, a lekki charakter wnętrza podkreślają dodatkowo: armatura i oświetlenie w kolorze białym. Geometryczny wzór płytek podłogowych zestawiono z obłymi formami dodatków oraz lustrem o nieregularnym kształcie. Oryginalnym elementem jest również ceramika w piaskowym kolorze, która dodaje przytulności i naturalnego uroku całej przestrzeni.
Projekt i stylizacja: Kaja Dębska i Patrycja Paś-Gürtler | LoveTo design. Zdjęcie: Hanna Połczyńska | kroniki
Mała stylowa łazienka
W apartamencie mieszczącym się w zabytkowej kamienicy zastosowano szlachetne i wyszukane materiały we współczesnym wydaniu. Łazienka w tym projekcie nie mogła być zwyczajnym pomieszczeniem. Połączono tu różne tekstury i wyrafinowane materiały, takie jak marmur i mosiądz, z nowoczesnymi elementami.
Klasyka i nowoczesność w doskonałej harmonii, czyli hiszpański apartament w kamienicy z 1885 roku
Projekt: NhOMA. Zdjęcie: Oleh Kardash Horlay
Zobacz też: 11 pomysłów na jadalnię. Inspiracje z projektów architektów wnętrz