Idealne miejsce do czytania - na co zwrócić uwagę?

Gdzie powinien się znaleźć kącik do czytania? W salonie, a może w sypialni? Ważne, aby był wygodny. Dobrze, gdy panuje tam spokój i względna cisza, które pozwolą się zrelaksować i skoncentrować na lekturze. Istotne będzie także odpowiednie oświetlenie.

Zdjęcia Getty Images
Idealne miejsce do czytania - na co zwrócić uwagę?

Jak urządzić kącik do czytania? Jakie meble, oświetlenie, dodatki sprawdzą się w tym miejscu? Zdjęcie: Getty Images

Jak mawiała Wisława Szymborska "Czytanie książek jest najpiękniejszą zabawą, jaką sobie ludzkość wymyśliła". I zazwyczaj ta zabawa w zaciszu własnego domu bywa najprzyjemniejsza. Odbywa się w idealnych warunkach - wtedy, kiedy mamy na to czas, a wokół nic nie rozprasza. Jeśli czytanie to ważny element Twoich codziennych aktywności, warto pomyśleć o zorganizowaniu własnej domowej przestrzeni czytelniczej.

Kącik do czytania w sypialni

Właściwie w każdym pomieszczeniu można wydzielić specjalną strefę do czytania. Najważniejsze są tu indywidualne preferencje i potrzeby. Dla osób, które najczęściej po lekturę sięgają tuż przed snem - sypialnia będzie naturalnym wyborem, najbardziej komfortowym i funkcjonalnym.

Łóżko powinno mieć wygodny, tapicerowany zagłówek, najlepiej z wbudowanym oświetleniem. Dostępne są także zagłówki z półkami, na których można zorganizować biblioteczkę. Także podstawa łóżka wyposażona w przegrody może służyć za przestrzeń do przechowywania książek.

Kącik do czytania w sypialni

Kącik do czytania w sypialni może zostać dodatkowo wzbogacony o delikatne ozdoby, na przykład świece zapachowe, które sprawią, że spędzanie w nim czasu stanie się jeszcze większą przyjemnością. Zdjęcie: Getty Images

Kącik do czytania w salonie

Kącik do czytania może być też częścią pokoju dziennego czy gabinetu. W tej opcji najważniejszy będzie wygodny fotel, który przed zakupem warto przetestować osobiście. Wybór tradycyjnego fotela warto uzupełnić o dostawiany podnóżek, który przy okazji może mieć też schowek na książki.

Komfort podczas czytania zapewni też fotel rozkładany, z regulowanym zagłówkiem i wysuwanym podnóżkiem. Wygodnym rozwiązaniem będzie też szezlong, który przy okazji nada wnętrzu designerskiego sznytu, albo siedziska-pufy, które dzięki swojemu wypełnieniu dopasowują się idealnie do kształtu ciała i pozwalają się formować tak, by sprostać oczekiwaniom każdego użytkownika.

Bliskość naturalnego światła

Planując domowy kącik czytelniczy warto mieć na uwadze dobry dostęp do światła naturalnego, czytanie będzie wtedy mniej męczące dla oczu. Fotel czy leżanka usytuowane w pobliżu okna sprawdzą się najlepiej. Klimatycznym rozwiązaniem będzie siedzisko zorganizowane tuż przy oknie. Może ono dodatkowo pełnić funkcję schowka, czy małej biblioteczki. Sprawdzą się tu skrzynie albo szafki, u góry wyłożone wygodną matą i stosem poduszek.

Kacik do czytania w salonie

Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie kącika do czytania w salonie tak, by nie wyróżniał się zbyt na tle pozostałych elementów wnętrza. Zdjęcie: Getty Images

Przyda się stolik z lampą i gazetnikiem 

Modne w okresie PRL-u stoliki z funkcją oświetlenia i gazetnikiem, można spotkać na wielu portalach ogłoszeniowych. Część z nich to już odrestaurowane modele z dodanymi designerskimi kloszami.

Sporo jest także współczesnych wariantów tego wielofunkcyjnego mebla. To opcja, która idealnie sprawdzi się przy fotelu czy szezlongu w kąciku czytelniczym.

Przy fotelu do czytania, czy łóżku zawsze warto mieć też stolik pomocniczy, będzie wygodniej sięgać po kubek z herbatą, czy odkładać książkę. Powinno się na nim znaleźć miejsce także na stołową lampkę, dzięki której czytanie będzie możliwe także wieczorami. Stolik pomocniczy może mieć także funkcję przechowywania książek, co sprawi, że kącik rzeczywiście nabierze charakteru zorganizowanej przestrzeni do czytania.

Jakie światło do czytania książek?

Lampy do czytania powinny mieć źródło światła o jasnej, białej barwie, najbardziej przyjaznej dla oczu podczas czytania. Warto też zwrócić uwagę, czy lampa wyposażona jest w regulację intensywności światła, kierunków emisji i kąta nachylenia, by móc dostosować je do własnych potrzeb. Lampy podłogowe dobrze, gdyby posiadały możliwość modyfikacji ich wysokości.

Regały na książki tradycyjne, obrotowe i designerskie z funkcją siedzisk do czytania

Fotele i leżanki na tle regałów wypełnionych książkami stworzą idealny obraz domowej biblioteki. Oryginalny kącik czytelniczy można stworzyć także dzięki meblom specjalnie do tego dedykowanym. To designerskie regały czy półki z funkcją siedzisk, których jednak na próżno szukać w ofercie gotowych mebli. Za to indywidualny projekt takiej biblioteczki doda każdemu wnętrzu wyjątkowości.

Oryginalnym rozwiązaniem do przechowywania książek będzie obrotowy regał. Wyrośnie w pokoju niczym książkowy, designerski filar, w dodatku z mechanizmem obrotowym. 

Dekoracje do kącika czytelniczego

Każdy kącik czytelniczy stanie się przytulniejszy, jeśli otoczą go dodatki dopasowane do stylu mieszkania. Mogą to być poduszki i miękkie koce na siedziskach, a na ścianach obrazy czy zdjęcia. Symbolicznym wydzieleniem strefy czytelniczej będzie np. ułożenie w tym miejscu  dywanu. Wniesie do pomieszczenia ciepło i komfort.

 


Czytaj więcej