Jakie ściany do białej kuchni?
Urządzając białą kuchnię, warto zaplanować nie tylko układ mebli i sprzętów, ale również kolorystykę ścian. Jaki kolor pasuje do białej kuchni? Tak naprawdę biel dobrze komponuje się z każdą barwą. Neutralny charakter bieli pozwala mocniejszym kolorom grać we wnętrzu pierwsze skrzypce.
Mimo to, najczęstszymi towarzyszami bieli w kuchniach są beże, szarości i różne odcienie czerni. Te trzy kolory doskonale prezentują się obok bieli, a przy tym są na tyle subtelne, że nie przytłaczają.
W białych kuchniach dobrym pomysłem będzie więc zastosowanie farb lub płytek w różnych odcieniach beżu, szarości czy czerni. Beż wprowadzi do pomieszczenia przytulne ciepło, szary kolor doda aranżacji nowoczesnego sznytu, a czerń podkreśli elegancki i ponadczasowy charakter kuchni.
Zdjęcie: Pexels
Jakie meble do białej kuchni?
Białą kuchnię możemy urządzić na mnóstwo sposobów, zwracając uwagę na kolorystykę lub konkretny styl aranżacyjny. Dobierając meble do białej kuchni, warto rozważyć też funkcjonalność danego modelu.
Szukając mebli do kuchni, możemy się zastanawiać, czy białe meble kuchenne są praktyczne, czy może lepiej wybrać zabudowę w innym kolorze. To prawda, że na jasnych meblach wszystkie zabrudzenia są dużo bardziej widoczne. Ale ten problem można łatwo rozwiązać, kupując meble pokryte powierzchnią ułatwiającą czyszczenie (np. lakierowaną). Wtedy wystarczy tylko od czasu do czasu przetrzeć mebel, by usunąć zabrudzenia.
Projekt: Agata Browarczyk Studio. Zdjęcia: Hanna Połczyńska / kroniki
Z drugiej strony białe meble do kuchni to genialna opcja do niewielkich mieszkań. Biały kolor optycznie powiększa przestrzeń i ją rozjaśnia, co może być przydatne również w kuchniach bez dostępu do okna.
Jakie dodatki do białych mebli kuchennych warto kupić? Minimalistyczne meble kuchenne w bieli można nieco „podrasować” przy pomocy uchwytów. W sklepach możemy dostać uchwyty i gałki w różnym stylu i kolorze. Mogą być w stylu retro, albo o nowoczesnym, oryginalnym kształcie. Na rynku dostępne są również gałki z zatopionymi w żywicy roślinami lub innymi niewielkimi elementami.
Zdjęcie: Unsplash / Nico
Biała kuchnia nowoczesna
Nowoczesna biała kuchnia to przestrzeń z reguły minimalistyczna i zapewniająca wygodę użytkowania. Nowoczesna kuchnia może być m.in. białą kuchnią z drewnianym blatem i czarnym AGD lub elegancką białą kuchnią ze złotymi uchwytami.
Nowoczesną białą kuchnię charakteryzują proste formy, funkcjonalne, sprytne rozwiązania, a także (choć nie jest to reguła) meble wykończone na wysoki połysk. Nowoczesne kuchnie chętnie sięgają również do naturalnych materiałów takich jak drewno czy kamień (np. granitowy blat czy marmurowe płyty na ścianach).
Zdjęcie: Unsplash / R-Architecture
W nowoczesnych białych kuchniach można też spotkać dodatki lub elementy wyposażenia w mocniejszych, jaskrawszych barwach. W tak urządzonej kuchni pojawić się mogą zielenie, czerwienie, a nawet soczyste pomarańcze. Jednocześnie, wiele nowoczesnych kuchni wprowadza kolor nieco subtelniej, stawiając na pastele, np. pudrowy róż, miętę czy błękit.
Ciekawym kolorem do nowoczesnej białej kuchni może być również Peach Fuzz, czyli kolor roku 2024 wg Pantone. Delikatny brzoskwiniowy odcień ożywi minimalistyczną białą kuchnię i nada jej ciepłego, domowego charakteru.
Biała kuchnia z białym blatem
Miłośnikom minimalizmu z pewnością przypadnie do gustu biała kuchnia w typie total look, czyli zupełnie biała – od ścian, przez meble, na blacie kończąc. Biała kuchnia w takim wydaniu wcale nie musi być sterylna i bez wyrazu. Wystarczy, że zastosujemy różne odcienie bieli, zarówno te w cieplejszych tonach, jak i chłodniejszych. Dominująca biel pozwoli nam również na większą swobodę w doborze dodatków i ich kolorystyki.
Jaki blat do białej kuchni wybrać? By uzyskać efekt total look, warto zdecydować się na laminowany blat w białym lub kremowym kolorze. Jeśli dysponujemy większym budżetem, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w jasny blat ze spieku kwarcowego. Marmurowy blat również jest ciekawą opcją, jednak w porównaniu ze spiekiem, nie jest aż tak odporny na wilgoć, detergenty czy uszkodzenia mechaniczne.
Zdjęcie: Unsplash / Roam in Color
Biało-czarna kuchnia
Biel i czerń to połączenie eleganckie i ponadczasowe. Jeśli więc szukamy stylu, który z jednej strony będzie uniwersalny i minimalistyczny, a z drugiej wprowadzi do kuchni odrobinę luksusu i wyrafinowania, duet biel i czerni będzie strzałem w dziesiątkę.
Biało-czarną kuchnię możemy urządzić na różne sposoby. Warto jednak zastanowić się, która kombinacja będzie dla nas najlepsza – z przewagą bieli czy z przewagą czerni? Jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, biała kuchnia z czarnymi dodatkami może okazać się lepszym wyborem.
Pamiętajmy, że biel dobrze odbija światło i optycznie powiększa przestrzeń. Czerń daje odwrotny efekt, więc jej nadmiar może przytłoczyć wnętrze i sprawić, że będzie wydawało się ciemniejsze i mniejsze niż jest w rzeczywistości.
Popularnym wariantem biało-czarnej kuchni jest biała kuchnia z czarnym blatem, czyli aranżacja z białymi meblami i ścianami oraz czarnym blatem, np. wykonanym ze spieku lub granitu.
Alternatywą dla biało-czarnego duetu może być połączenie biel z kolorem szarym. Grafit czy antracyt nie daje tak mocnego kontrastu do bieli, a jednocześnie wciąż jest kolorem eleganckim i uniwersalnym.
Zdjęcie: materiały prasowe Flowcrete
Biała kuchnia w stylu skandynawskim
Kuchnia w stylu skandynawskim to dość częsty widok w polskich domach. Neutralna biel w połączeniu z delikatną szarością i kolorem naturalnego drewna z jednej strony daje duże możliwości aranżacyjne, a z drugiej – pomaga stworzyć we wnętrzach przytulną, domową atmosferę.
Istnieje mnóstwo przepisów na białą kuchnię z drewnem. Przykładem niech będzie kuchenna zabudowa, gdzie górne szafki są białe, a dolne mają drewniane fronty. Albo kompozycja białych mebli z szarymi płytkami i drewnianym blatem. Biała kuchnia z drewnianym blatem świetnie wpisuje się w stylistykę skandi, a drewniany blat ociepla wnętrze i nadaje mu przytulny charakter.
Zdjęcie: Pexels / Dmitry Zvolskiy