Jak uratować przelaną roślinę? Kryzysowy poradnik krok po kroku

Przelanie rośliny to jeden z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych. Może przytrafić się każdemu, nawet wprawionemu hodowcy roślin. Jak rozpoznać, że doszło do przelania? Jak uratować przelaną roślinę? Co zrobić, by nie popełnić w przyszłości tego samego błędu? Podpowiadamy!

Jak uratować przelaną roślinę? Kryzysowy poradnik krok po kroku

W ratowaniu przelanej rośliny liczy się przede wszystkim czas. Zdjęcie: Getty Images

Dlaczego przelanie rośliny jest niebezpieczne

Przelanie rośliny jest dużo bardziej niebezpieczne niż jej okazjonalne przesuszenie. Wynika to z faktu, że zalegająca w doniczce woda utrudnia roślinie pobieranie tlenu. To z kolei osłabia roślinę i naraża na atak szkodników oraz chorób grzybowych.

Nie zawsze powodem przelania jest częste zasilanie rośliny wodą. Przyczyną zalegającej w doniczce wody może być również:

  • źle dobrane podłoże – jeśli roślinę posadzimy w zbitym i nieprzepuszczalnym podłożu, trudno będzie jej odprowadzić nadmiar wody
  • doniczka bez otworów drenażowych – bez otworów na spodzie doniczki, woda nie będzie mieć możliwości ujścia, powodując m.in. gnicie korzeni
  • podłoże produkcyjne – po zakupie rośliny warto przesadzić roślinę do nowego podłoża. Podłoże produkcyjne na dłuższą metę może nie sprzyjać roślinie
  • zbyt obfite podlewanie – zasilanie roślin dużymi ilościami wody w krótkim czasie powoduje, że roślina nie jest w stanie wykorzystać całej wody. To z klei może przyczynić się do gnicia korzeni

Zanim podlejemy roślinę, warto zapoznać się z wymaganiami danego gatunku – nie każda roślina potrzebuje bowiem częstego zasilania wodą. Niektóre, jak sukulenty, potrzebują jej rzadziej niż inne gatunki.

By uniknąć przelania rośliny, przed każdym podlaniem należy sprawdzić wilgotność podłoża w doniczce. Można to zrobić palcem lub drewnianym patyczkiem. W ten sposób ocenimy, czy w niższych warstwach ziemia jest wciąż wilgotna, czy sucha.

roślina

Zdjęcie: Unsplash / Feey

Jak rozpoznać przelaną roślinę?

Nie wszystkie rośliny reagują na nadmiar wody w tej sam sposób. Mimo to eksperci zwracają uwagę na kilka często występujących objawów przelania. Należą do nich:

  • żółknące liście
  • liście z brązowiejącymi końcówkami
  • więdnące, zwijające się i opadające liście
  • pęcherzyki na liściach i ogólny obrzęk liści – liście wyglądają jakby były „napuchnięte” od wody
  • roślina nie rośnie i nie rozwija nowych liści

Gdy liście przelanej rośliny mają czarne lub brązowe plamy z żółtą obwódką, może to wskazywać na chorobę grzybową. Każda nietypowa zmiana wyglądu liści rośliny doniczkowej powinna nas zaalarmować – czasem powodem może być przesuszenie, czasem przelanie.

W rzadszych przypadkach plamy na liściach mogą wskazywać na atak szkodników lub chorobę systemu korzeniowego, których nie należy lekceważyć.

roślina

Zdjęcie: Pexels / Cotton Bro Studio

Przelana roślina – co zrobić? Jak ją uratować?

Gdy zauważymy, że z naszą rośliną jest coś nie tak, należy działać od razu. W przypadku przelania liczy się bowiem czas – im dłużej roślina będzie przebywać w mokrym podłożu, tym większe szanse gnicia korzeni.

Co zrobić, gdy zauważymy, że przelaliśmy roślinę? Po pierwsze należy ostrożnie wyjąć roślinę z doniczki i dokładnie oczyścić korzenie z wilgotnej ziemi.

Następnie musimy sprawdzić stan korzeni. Gdy natrafimy na zgniłe części, trzeba je usunąć przy pomocy zdezynfekowanych nożyczek lub sekatora.

roślina

Zdjęcie: Pexels / Cotton Bro Studio

Kolejnym krokiem będzie owinięcie systemu korzeniowego rośliny (ale delikatnie!) ręcznikiem papierowym i pozostawienie rośliny do wyschnięcia.

W międzyczasie możemy przygotować doniczkę z nowym, świeżym podłożem. Pamiętajmy, by doniczka miała otwory od spodu oraz usypaną na dnie doniczki warstwę drenażową, np. z keramzytu. Podłoże również powinno być dostosowane do gatunku rośliny.

Gdy korzenie zregenerują się i nieco przeschną, można roślinę przesadzić do nowego podłoża.

Może cię zainteresować:

  1. Zamiokulkas – żelazna roślina, która wiele wybacza. Ekspert radzi, jak o nią zadbać
  2. Jak dbać o skrzydłokwiat? Wskazówki dotyczące pielęgnacji i przesadzania
  3. Dracena – najlepsze gatunki do uprawy w domu, odmiany, podlewanie, pielęgnacja
  4. Monstera deliciosa bez tajemnic. Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawie monstery dziurawej
Czytaj więcej