Jak uprawiać hortensję bukietową w ogrodzie? Wskazówki, które zapewnią jej obfity wzrost

Hortensja bukietowa to popularny i prosty w uprawie krzew ogrodowy. Jej odporność na mrozy sprawia, że bez problemu może przetrwać polską zimę. Jak pielęgnować hortensję bukietową, by cieszyć się pięknymi kwiatami aż do późnej jesieni? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o hortensji bukietowej.

Jak uprawiać hortensję bukietową w ogrodzie? Wskazówki, które zapewnią jej obfity wzrost

Hortensja bukietowa ma kwiatostany o stożkowym kształcie. Zdjęcie: Getty Images

Hortensja bukietowa – krzew dla początkujących

Hortensja bukietowa pochodzi z Azji – występuje głównie w Japonii i Chinach. W środowisku naturalnym dorasta nawet do 5 m wysokości, natomiast w polskich warunkach najczęściej osiąga wysokość 1.5 – 3 m. Hortensja bukietowa jest krzewem o rozłożystym kształcie z brązowymi pędami i ciemnozielonymi liśćmi o jajowatym kształcie i ostrym końcu.

Tym telefonem zrobisz najpiękniejsze zdjęcia. Możliwości aparatów opracowano we współpracy ze zdobywcą Oscara za najlepsze zdjęcia!

Hortensja bukietowa kwitnie od lipca do listopada. Stożkowe kwiatostany początkowo są białe, ale w miarę kwitnienia zmieniają kolor. Hortensja traci liście na zimę, a jej kwiatostany zasychają i pozostają na pędach do wiosny.

Hortensja bukietowa - odmiany

Hortensja bukietowa oferuje mnóstwo odmian o pięknie wybarwionych kwiatach. Do najpopularniejszych odmian hortensji bukietowej należy:

  • Pink Diamond (Diamant Rouge)
  • Grandiflora
  • Limelight
  • Vanilla Fresh (Vanilla Fraise)
  • Pinky Winky
  • Moonlight
  • Polar Bear

Hortensja bukietowa – kiedy sadzić

Hortensje źle znoszą mrozy, dlatego do gruntu najlepiej sadzić je albo wczesną jesienią, ale wiosną, gdy nie ma zagrożenia przymrozków. Jeśli zdecydujemy się na sadzenie hortensji jesienią, dobrym terminem będzie początek września lub października, gdy jeszcze jest ciepło. Z kolei, jeśli sadzimy hortensję wiosną, czyli w kwietniu lub maju, należy pamiętać o jej regularnym podlewaniu.

hortensja

Kwitnąca hortensja bukietowa. Zdjęcie: Getty Images

Hortensja bukietowa – pielęgnacja

Hortensja bukietowa jest dość prostą rośliną do uprawy. Ponieważ jest bardzo wytrzymała i mrozoodporna, świetnie radzi sobie w polskim klimacie. Hortensja bukietowa preferuje stanowisko zaciszne i osłonięte od mrozu oraz wiatru, ale jednocześnie słoneczne. W cieniu roślina może rosnąć bardzo wolno, a nawet przestać się rozwijać.

Jeśli chodzi o podłoże, hortensja bukietowa nie ma zbyt dużych wymagań i może sobie poradzić również w średnio urodzajnych glebach. Najlepiej jednak będzie rosnąć w ziemi piaszczysto-gliniastej, próchnicznej, przepuszczalnej, o lekko kwaśnym odczynie (pH 5.5 – 6.5).

Latem, gdy hortensja kwitnie, należy pamiętać o podlewaniu i nawożeniu. Jesienią i zimą roślina nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych. W tym czasie, gdy hortensja przechodzi w stan spoczynku, przestajemy ją również nawozić.

Jakie nawozy są dobre dla hortensji bukietowej? Ogrodnicy polecają nawozić hortensje kompostem, który jest nie tylko bezpieczny dla krzewu, ale również zapewnia wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.

Hortensja bukietowa – cięcie

Kiedy przycinamy hortensję bukietową? Zaleca się, by przyciąć krzewy na wiosnę, gdy miną mrozy. Można zrobić to pod koniec marca, jednak bezpieczniejszym terminem jest kwiecień. Wiosną przeprowadzamy tzw. przycinanie higieniczne, czyli usuwamy uschnięte lub chore pędy. Ale hortensja bukietowa dobrze znosi również przycinanie formujące, które pozwala uzyskać bardziej zwarty i gęsty pokrój.

Hortensja bukietowa i hortensja ogrodowa – czym się różnią?

Hortensja bukietowa i ogrodowa to dwa najpopularniejsze rodzaje hortensji w polskich ogrodach. Mimo że nalezą do tej samej rodziny, to w kilku aspektach różnią się między sobą.

Hortensje ogrodowe preferują lekko zacienione stanowiska, natomiast hortensje bukietowe są światłolubne, więc nie będą dobrze rosnąć w cieniu. Oprócz tego, hortensje ogrodowe zakwitają latem, natomiast pięknie ukwieconymi hortensjami bukietowymi możemy cieszyć się aż do późnej jesieni.

Hortensje bukietowe od ogrodowych rozróżnić można także przez wygląd kwiatów. Hortensje bukietowe mają wydłużone kosy kwiatowe, natomiast ogrodowe mają okrągłe, kuliste kwiatostany.

Pokrój krzewu również może nam podpowiedzieć, czy mamy do czynienia z hortensją ogrodową, czy bukietową. Te pierwsze są bardziej zbite i okrągłe, natomiast hortensje bukietowe zazwyczaj odznaczają się wyprostowanym kształtem.


Czytaj więcej