Jak ukryć telewizor w domu: 7 oryginalnych pomysłów

Przesuwane panele, które otwierają się i zamykają w razie potrzeby, ukryte w ścianie półki, ekrany plazmowe z efektem lustra i wiele więcej. Eksperci od projektowania wnętrz pokazują najlepsze rozwiązania, które pomogą ukryć telewizor.

Autor Ludovica Stevan

Jak ukryć telewizor w domu: 7 oryginalnych pomysłów

Dzięki uprzejmości Studio Falù. Zdjęcie Simone Furiosi

Ukrywanie telewizora: 7 oryginalnych pomysłów

Duży czy mały, analogowy czy cyfrowy, z plazmą z płaskim ekranem lub z wyświetlaczem Full HD, kompaktowy 32-calowy lub ten w skali makro... telewizor jest niemal obowiązkowym przedmiotem każdego współczesnego domu czy mieszkania. Są tacy, którzy twierdzą, że prawie nigdy go nie oglądają i tacy, którzy nie mogą się bez niego obejść: filmy, seriale, dokumenty... Niejednokrotnie jednak ten niemal obowiązkowy element, kłóci się z wnętrzem, bo jest zbyt widoczny, czasem nie pasuje do projektu, ale nie chcemy z niego rezygnować. Jak więc możemy „ukryć” go przed wzrokiem, tak by stał się harmonijną, a często także niewidoczną, częścią salonu? Od przesuwanych ścian, które w razie potrzeby otwierają się i zamykają, przez chowane panele, ekrany plazmowe wyglądające jak obraz czy lustro ... Oto 7 wskazówek ekspertów, którzy radzą jak ukryć telewizor wewnątrz domu i sprawić by stał się integralną częścią wnętrza.

1. Przesuwane panele

Panele przesuwne, są doskonałym rozwiązaniem. Bo oferują efekt kamuflażu: płyty lub panele, które w razie potrzeby otwierają się lub zamykają, odsłaniając lub ukrywając płaski ekran telewizora to rozwiązanie do monochromatycznych pastelowych przestrzeni. Architekt Giorgia Fini i projektantka wnętrz Daniela Torre — założyciele studia 13pari - w mieszkaniu w Turynie o powierzchni 160 m2 na ścianie, na której zawisł telewizor, zastosowali ruchomy element, by ukryć ten odcinający się kolorystycznie od ściany przedmiot. W osiągnięciu tego efektu pomogło zastosowanie tego samego koloru na przesuwanych panelach, co na ścianie. Zabieg ten daje poczucie harmonii wizualnej spójności.

Ukrywanie telewizora w salonie? Dziś jest to możliwe. Oto przykład ukrytych paneli, które otwierają się i zamykają w zależności od potrzeb. Twórcami projektu są Giorgia Fini i Daniela Torre z turyńskiego studia 13pari. Dzięki uprzejmości 13 pari. Zdjęcie: Alessandro Santi 

2. Wnęka ścienna 

Wnęki ścienne to idealne rozwiązanie, by utrzymać w domu porządek. Ten zmyślny element, może jednocześnie eksponować lub ukrywać swoją zawartość. Potwierdzeniem tej tezy niech będzie projekt Maura Pinto i Piervito Pirulli z Opus Atelier, którzy w ramach realizacji mieszkania w stylu skandynawskim w samym sercu Rzymu w jednej ze ścian stworzyli niewidoczne miejsce schowek na telewizor. Wnękę na telewizor udało się ukryć przy pomocy lakierowanych i specjalnie zaprojektowanych na wymiar paneli wykonanych z orzecha Canaletto. Efekt jest jednocześnie minimalistyczna i nie wymaga dużego nakładu pracy. Dodatkowo dzięki współczesnej technologii, dzięki której telewizory stają się coraz cieńsze, głębokość takiej wnęki jest niewielka, w rzeczywistości wystarczy ściana z niewielkim wgłębieniem.

Biała ściana z orzecha włoskiego Canaletto, która otwiera się, aby odsłonić wnękę, w której znajduje się telewizor. Dzięki uprzejmości Opus Atelier. Zdjęcie: Dario Borruto

3. Czy to obraz czy telewizor?

W Studio Falù lubimy rozwiązania typu kamuflaż. To nie przypadek, że w jednym z naszych projektów zdecydowaliśmy się na panel plazmowy (kameleon). Na pierwszy rzut oka nie można stwierdzić, czy jest to fotografia wisząca na ścianie, dzieło sztuki, czy po prostu ekran telewizora. - tłumaczą projektantki Linda Greco i Silvia Marlia. The Frame, czyli telewizor zastosowany we wnętrzu, to jeden z najnowszych modeli wprowadzonych na rynek przez firmę Samsung. Łączy w sobie design, sztukę i sztuczną inteligencję. Jest to niejednoznaczny obiekt, który dopiero po uruchomieniu pokazuje swoje prawdziwe zastosowanie, kradnąc całą naszą uwagę. Tego samego zdania są projektanci Biroarchitetti, którzy podczas renowacji mieszkania w Mediolanie, zdecydowali się na umieszczenie tego sam modelu we wnętrzu. Telewizor-obraz — jeśli można go tak nazwać — umieścili nad kominkiem.

Camilla Guerritore, projektantka ze studia biroarchitetti, wybrała model "The Frame" firmy Samsung. To owoczesny telewizor, który ma formę ramy obrazu. Dzięki uprzejmości biroarchitetti. Zdjęcie: Alberto Strada

4. Z przodu rzeźba, z tyłu telewizor 

To nie zwyczajny telewizor, ale prawdziwy współczesny designerski obiekt. W tym projekcie architekci chcieli harmonijne połączyć styl we wnętrzu. Dlatego obudowa telewizora nawiązuje do ażurowych paneli oddzielających część dzienną od kuchni. Architekci ze Studio Gamp! - Marco Grippo, Matteo Murzi i Valentino Anselmi — użyli w projekcie modelu Beovision Harmony firmy Bang & Olufsen. Telewizora ukryty jest za dwoma drewnianymi panelami z drewna dębowego i aluminium. Dopiero po uruchomieniu pokazuje swoje wnętrze. Dwa panele audio, otwierają się i zamykają w razie potrzeby, podobnie jak skrzydła motyla.

W tym projekcie głównym założeniem było uspójnienie wnętrza, tu za pomocą drewnianych listewek. Motyw z obudowy telewizora powtórzono na panelach dzielących strefy w mieszkaniu. Dzięki uprzejmości Studio Gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco

5. Projektor z ekranem jak w kinie 

Obejrzeć film jak w kinie z wygodnej kanapy w domu? Dlaczego nie? Projektanci i stolarze ze studia Castagna 1935: zamontowali projektor, który zastępuje klasyczny telewizor. Minimalistyczne i estetyczne rozwiązanie, staje się coraz bardziej popularne, zwłaszcza jeśli pokoje w twoim domu są niewielkie. Bez widocznych kabli — nieestetycznych dla oka — nieporęcznych ekranów plazmowych wiszących na ścianach lub stojących na meblach. Projektor to rozwiązanie, które najlepiej integruje się z przestrzenią: telewizor jest, ale go nie widać!

Sala kinowa to projekt biura architektonicznego Castagna 1935. Dzięki uprzejmości Castagna 1935. Zdjęcie: Andrea Ceriani

6. Ściana - kamuflaż 

Czy na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że ta ściana mieści płaski ekran telewizora? To pytanie pojawia się, gdy dokładnie przyjrzymy się żmudnej pracy wykonanej przez architektów i projektantów ze Studio Arkevo. To intrygująca gra kształtów i iluzji. Tak opisują go Federico Monti i Giorgio Pizzi, dwaj architekci — założyciele studia. W tym projekcie udało im się przekształcić ścienną w coś więcej: element, który wydaje się całością: nie ma tu podziału. Kiedy patrzymy, widzimy jedną, integralną całość.

Telewizor jest integralną częścią ściany. Dzięki uprzejmości Studio Arkevo. Zdjęcie: Simone Furiosi

7. Telewizor w lustrze

Lustereczko powiedź przecie ... Uważajmy, by nie dać się zwieść pozorom. Choć na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że patrzymy na prostokątne lustro o nowoczesnym designie, to jesteśmy w błędzie. W rzeczywistości mówimy o jednym z najpopularniejszych i najchętniej stosowanych rozwiązań w aranżacji wnętrz, które pozwala skutecznie „zamaskować” ekran telewizora. To tzw. mirror TV: w prawdziwym lustrze ściennym wykonanym ze szkła refleksyjnego montuje się telewizor. Jednym z przykładów jest model zaproponowany przez Riflessi, który po wyłączeniu znika za powierzchnią lustra, zapewniając doskonałe połączenie pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.

Dzięki uprzejmości Riflessi.

Dzięki uprzejmości 13pari. Zdjęcie: Alessandro Santi

Dzięki uprzejmości biroarchitetti. Zdjęcie: Simone Furiosi

Dzięki uprzejmości Studio Falù. Zdjęcie Simone Furiosi

Dzięki uprzejmości Christiana Di Nicuolo. Zdjęcie: Alice Centolanza

Dzięki uprzejmości Opus Atelier. Zdjęcie: Dario Borruto

Dzięki uprzejmości Opus Atelier. Zdjęcie: Dario Borruto

Dzięki uprzejmości Studio Gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco

Dzięki uprzejmości Studio Gamp! Zdjęcie: Paolo Fusco

Dzięki uprzejmości Castagna 1935. Zdjęcie: Andrea Ceriani

Dzięki uprzejmości Castagna 1935. Zdjęcie: Andrea Ceriani

Dzięki uprzejmości Studio Arkevo. Zdjęcie: Simone Furiosi

Dzięki uprzejmości Studio Arkevo. Zdjęcie: Simone Furiosi

Artykuł ukazał się oryginalnie w AD IT. 

Czytaj więcej