Stół na Wigilię. Jak pięknie przygotować świąteczny stół na Boże Narodzenie

Święta Bożego Narodzenia to znakomita okazja, by odejść od codziennej rutyny i uroczyście udekorować stół do posiłku w gronie rodziny czy przyjaciół. Odświętny obrus, świąteczna zastawa, ozdoby – pomysłów na to jak przygotować stół na wigilię czy świąteczny obiad może być bardzo wiele. Najważniejsze jednak jest to, by dekoracje stołów na Boże Narodzenie były zgodne z nami: z naszymi rodzinnymi tradycjami, upodobaniami, umiejętnościami i czasem, który możemy na to poświęcić.

Stół na Wigilię. Jak pięknie przygotować świąteczny stół na Boże Narodzenie

Zdjęcie: Materiały prasowe/ Westwing

Okres świąt Bożego Narodzenia daje wiele okazji by spotkać się z bliskimi przy stole i wspólnie spędzić czas dzieląc się posiłkiem.

Jak udekorować świąteczny stół?

Wyjątkowa oprawa takich chwil podkreśli ich charakter i z pewnością zapadnie w pamięć naszym gościom. W nawale przedświątecznych obowiązków pamiętajmy jednak, by była to dekoracja na miarę naszych możliwości. Jeśli nie mamy czasu lub nie sprawia nam to przyjemności lepiej postawić na coś prostego do wykonania lub zaangażować do ozdabiania stołu innych domowników, niż dokładać sobie do długiej listy kolejny obowiązek. Najważniejszą zasadą jest to, że Święta mają być przyjemnością dla wszystkich!

Wieczór pełen symboli. Wigilia to moment najbardziej przepełniony tradycją i świąteczną symboliką. Kładziemy pod obrusem sianko, zostawiamy nakrycie dla niespodziewanego wędrowca, łamiemy się opłatkiem, zapalamy świecę, składamy sobie życzenia. Zdjęcie: Getty Image 

Jak przygotować stół na wigilię? Postaw na klasyczny obrus

Przy tej okazji sprawdzi się raczej klasyczna elegancja lub rustykalna prostota. W pierwszym wariancie wybierzmy elegancki obrus – najlepiej biały. Choć czasem propozycje wnętrzarskich i tekstylnych marek kuszą nas bogatymi, wielobarwnymi motywami świątecznymi, jednobarwny adamaszkowy, lniany, bawełniany czy nawet plamoodporny obrus (akceptowalny zwłaszcza, gdy mamy przy stole małe dzieci) jest nie tylko bardziej elegancki, ale i praktyczny – możemy go wykorzystać przy każdej uroczystej okazji w ciągu roku. W ten sposób nie zajmujemy cennej domowej przestrzeni sezonowymi, wykorzystywanymi raz w roku ozdobami, oszczędzamy i rozsądniej konsumujemy.

Jednobarwny adamaszkowy, lniany, bawełniany czy nawet plamoodporny obrus w białym kolorze, bardzo elegancko prezentuje się na stole. Zdjęcie: Getty Images 

Wyciągnij świąteczną zastawę, postaw na rodzinne pamiątki 

Tę samą zasadę można odnieść – wzorem naszych mam i babć - do zastawy stołowej: jeden uniwersalny odświętny serwis w zupełności nam wystarczy. Możemy wybrać na takie okazje bardziej wyrafinowaną, cienką porcelanę z delikatnym zdobieniem w postaci tłoczenia, złocenia czy jednobarwnego rysunku, platerowane sztućce, kryształowe kieliszki.

Świąteczna kolacja to doskonały czas by skorzystać z rodzinnych pamiątek, kojarzących się z ważnymi momentami. Zdjęcie: Getty Images

Wigilia, a także święta to znakomity pretekst, by skorzystać z rodzinnych pamiątek: odziedziczonych po babci, otrzymanych w prezencie ślubnym, kojarzących się z jakimiś ważnymi momentami. Nie tylko podkreślimy uroczysty charakter bożonarodzeniowego spotkania, ale też sprawimy przyjemność ofiarodawcy jeśli znajdzie się akurat przy świątecznym stole.

Gdy wolimy prostszy, nowocześniejszy styl nakrywania stołu, również możemy mieć w zanadrzu wariant na szczególne okazje: zastawę z autorskiej, ceramicznej manufaktury, obrus z surowego lnu, ekstrawaganckie, designerskie sztućce.

Savoir-vivre na szczególne okazje

Nakrywając stół na wigilię czy na świąteczny obiad w gronie rodziny warto przypomnieć sobie zasady jadalnianego savoir-vivre`u: starannie, na właściwych pozycjach ułożyć naczynia i wypolerowane sztućce, przygotować dla gości serwetki czy nawet imienne oznaczenia miejsc przy stole. Te dwa ostatnie elementy dają duże pole do popisu, jeśli chodzi o kreatywne ozdobienie świątecznego stołu.

Świąteczne nakrycie stołu - serwetki 

W sieci znajdziemy mnóstwo tutoriali jak efektownie złożyć serwetkę: możemy z niej nawet zrobić gwiazdę lub choinkę! Ciekawym pomysłem jest też „kieszonka” na sztućce, ozdobiona małą iglastą gałązką czy gwiazdką. Nawet gdy mamy biały obrus serwetki mogą już być kolorowe: na przykład zielone, bordo, czerwone, szare.

 

Tu wszystko zależy od wybranego przez nas motywu dekoracji czy kolorystyki wnętrza. Przy świątecznej okazji warto też skorzystać z ozdobnych obrączek na serwetki lub zrobić je samemu, na przykład z szerokiej wstążki lub kawałka koronki.

Z kolei wizytówki gości pozwolą nam uniknąć sytuacji, gdy chociażby dwie nie przepadające za sobą ciocie będą musiały zasiąść jedna obok drugiej. Wizytówki możemy wykaligrafować je na ozdobnych kartonikach, wypisać na jednobarwnych bombkach, wbić umocowane na druciku w jabłka lub pomarańcze. Ładne, niezbyt duże owoce trzeba umyć, sztywny, niezbyt gruby drucik pociąć na równe kawałki długości kilkunastu centymetrów i jeden koniec owinąć kilka razy wokół kredki czy ołówka. Między skręcone pętelki włożyć wypisaną na sztywnym papierze wizytówkę i wbić w owoc. Całość ułożyć na talerzu lub na stole koło nakrycia.

Inny ciekawy materiał na wizytówki dla gości to korki od wina – możemy nawet zrobić z nich zestaw wielokrotnego użytku, dla wszystkich członków rodziny, bliższej i dalszej. 

Dekoracje na świątecznym stole: świece, stroiki, ozdoby

Zastawa świąteczna to jednak nie wszystko. Na stole podczas Bożego Narodzenia warto też umieścić dekoracje: świece, stroiki, ozdoby. W ciepłym świetle świec każde wnętrze prezentuje się wyjątkowo nastrojowo. Warto przy tej okazji zadbać o ozdobne świeczniki, na przykład kryształowe lub wykonane z metalu. 

Bardzo elegancko będą prezentować się świece dobrane kolorem do serwetek lub innych dekoracji stołu. Zdjęcie: Getty Images 

Inny wariant to rząd świec w szklanych lampionach. Takie lampiony można nawet wykorzystać samodzielnie, wykorzystując do tego kilka ładnych słoików jednakowej wielkości – możemy np. pokryć je klejem wikol i obtoczyć w gruboziarnistej soli, by otrzymać efekt szronu, a gwinty obwiązać koronką lub jutowym sznurkiem. Do tego dodajemy jodłową gałązkę, szyszkę, dzwoneczek lub bombkę i lampion DIY gotowy!

Dekoracje na świątecznym stole to element wprowadzający także trochę humoru. Możemy dać się ponieść kreatywności. Zdjęcie: Getty Images

Alternatywne rozwiązanie to szklane pucharki wypełnione pierniczkami, drobnymi bombkami czy pozłoconymi orzechami. Piękną, spektakularną ozdobą świątecznego stołu będzie ułożona wzdłuż niego zielona girlanda z iglastych gałązek. Możemy ją dodatkowo ozdobić niewielkimi bombkami, szyszkami lub kokardami, a jej tłem uczynić kolorowy, tkaninowy bieżnik.

Na stole można też centralnie ustawić stroik lub wieniec adwentowy. Drobne, ozdobne elementy, takie jak gwiazdki czy szyszki można też ułożyć między nakryciami.

Na stole podczas Bożego Narodzenia warto też umieścić dekoracje: świece, stroiki, ozdoby. W ciepłym świetle świec każde wnętrze prezentuje się wyjątkowo nastrojowo. Zdjęcie: Getty Images


Czytaj więcej