Ubieranie choinki to zdecydowanie coś więcej niż jej dekorowanie. To piękna tradycja, a już sama wyprawa po świąteczne drzewko to przygoda, która choć powtarzana co roku, nigdy się nie nudzi. Powoli można już odliczać dni do tej ekscytującej wyprawy i tu już pojawiają się pierwsze pytania: kiedy kupić i jak ubrać choinkę? Na te i inne pytania spróbujemy odpowiedzieć.
Kiedy ubrać choinkę?
Choćby zaraz - powiedzą jedni, a inni pokiwają głowami, bo na choinkę to przecież trzeba poczekać prawie że do samej Wigilii Bożego Narodzenia. Tu jednoznacznej odpowiedzi nie ma nikt, bo dużo zależy od indywidualnych preferencji i tego, czy wybierzemy choinkę sztuczną czy drzewko żywe. I czy wystarczy nam kilka dni w tej świątecznej aurze, czy udekorowanym domem chcemy cieszyć się przez cały grudzień.
W wielu krajach ubieranie choinki odbywa się już nawet na kilka tygodni przed Bożym Narodzeniem, a więc już pod koniec listopada. Dla wielu osób datą graniczną jest jednak 1 grudnia albo dzień Św. Mikołaja, czyli 6 grudnia - wtedy przygotowania do świąt nabierają prawdziwego rozpędu, a odliczanie do nich zaczyna się na całego.
W oczekiwaniu na własne świąteczne drzewko wyruszcie z nami szlakiem najpiękniejszych choinek na świecie.
Największym dylematem zwolenników żywej choinki we wnętrzu jest to, kiedy ją kupić i jak sprawić, by nie traciła igieł zbyt szybko. Ta obawa zazwyczaj decyzję o zakupie choinki przesuwa na połowę grudnia, by żywotność drzewka utrzymać do świąt.
Jednak istnieje kilka sposobów na to, by żywą choinką cieszyć się nawet kilka tygodni. Przed zakupem wystarczy sprawdzić, czy jej igły są elastyczne i czy przypadkiem nie zaczną odpadać, kiedy choinką delikatnie zaczniemy potrząsać - jeśli tak, to znaczy, że drzewko jest już nieco zasuszone i szukać trzeba dalej. Jeśli już znajdziemy odpowiedni egzemplarz, po zakupie warto przyciąć dolny koniec pnia choinki o kilka centymetrów. To pomoże jej wchłonąć więcej wody, dlatego tak ważne jest, by żywe drzewko umieścić w specjalnym stojaku i z dala od źródeł ciepła, które mogą przyspieszyć jej wysychanie. Regularne podlewanie też może zdziałać cuda.
Jak ubrać choinkę w 2023 roku?
Autorsko, indywidualnie, z luzem i bez poczucia, że zeszłoroczne ozdoby koniecznie trzeba zastąpić nowymi! Trendy, owszem, bywają inspirujące, ale nie każdy pomysł zrealizowany w naszym wnętrzu będzie wyglądał dobrze.
Drzewko dopasuj do charakteru pomieszczenia. W tych minimalistycznych postaw na ozdoby drobne, które na pierwszy plan dekoracyjny wysuną samą choinkę. Poniżej kilka takich przykładów.
Magiczną świąteczną aurę wprowadzą girlandy światełek o barwie ciepłej bieli, ale nieco tajemniczości dodasz wnętrzu choinką rozświetloną lampkami w kolorze głębokiej, butelkowej zieleni albo w intensywnej barwie niebieskiej. Jeśli minimalistyczny look wnętrza chcesz podkręcić srebrnymi ozdobami na choince, świetnie sprawdzą się przezroczyste bombki i zawieszki jak kryształy.
We wnętrzach wysyconych kolorami - choinka może (a nawet powinna!) być wyrazistym drzewkiem, zaproszonym do duetu z dekoracjami i meblami w danym pomieszczeniu. Przewodnim kolorem ozdób mogą być te barwy, których we wnętrzu jest najwięcej. Zobaczcie poniżej, jak oryginalne może być drzewko świąteczne w... różowym kolorze.
W tej świątecznej aranżacji królują pastele. Prezenty pod różową choinką opakowane są w wielobarwne papiery i wstążki, na ścianie zorganizowano kalendarz adwentowy, który także tętni kolorami. Choinka świetnie wygląda w zestawie z czerwonymi świecznikami i poduszką na pudroworóżowym fotelu. Zdjęcie: www.ohhappyday.com
Jeśli jednak kolorowe choinki to dla Was zbyt wiele, te tradycyjne drzewka też można wypełnić wieloma barwami. Gęsto usadowione na choince ozdoby w różnych kolorach stworzą radosne, świąteczne drzewko. Warto też pomyśleć o aranżacji wokół choinki, szczególnie o problematycznych przestrzeniach przy podłodze. Poniżej przykład z papierowymi kulami, które finezyjnie wypełniają miejsce pod choinką i tworzą spektakularny efekt.
Jeśli dowodzenie nad procesem ubierania choinki przejmują w Waszych domach dzieci - pozwólcie im na kreatywną zabawę i pełną decyzyjność, gdzie, co i jak. Nie musi być idealnie, by było pięknie. Łańcuchy i dekoracje DIY są mile widziane! Wciąż modne są szyszki, suszone pomarańcze i laski cynamonu, a także papierowe bombki i łańcuchy.
Rodzinne przygotowywanie ozdób choinkowych to świetna zabawa, a takie naturalne dekoracje wniosą do wnętrz ciepły klimat i świąteczne aromaty. Zdjęcie: Getty Images
Choinka nie tylko w salonie
Jeśli dysponujesz sporymi wnętrzami, a klimat świąt chcesz stworzyć nie tylko w salonie - choinkę zaproś także do innych pomieszczeń. Może to być nawet kilka mniejszych drzewek, ustawionych np. wokół łóżka w sypialni. Świąteczne leniuchowanie z widokiem na taki magiczny minilas będzie wyjątkowe.
Świąteczna odsłona tej sypialni robi wrażenie! Instalację gwiazd i światełek, które migotają nad łóżkiem, dopełniają choinki ustawione przy łóżku. Zdjęcie: Getty Images
Jak ubrać choinkę krok po kroku?
Zaczynamy tradycyjnie od rozświetlenia choinki girlandą światełek, układanie na kolejnych poziomach gałęzi zaczynamy od góry - równomiernie i dokładnie, by wypełnione przestrzenie idealnie roświetliły nasze drzewko z każdej strony. Zanim zaczniemy dokładać łańcuchy i inne dekoracje, czas na próbę generalną umieszczonej girlandy światełek - jeśli efekt jest satysfakcjonujący, możemy zacząć zabawę z bombkami, innymi zawieszkami i łańcuchami.
Światełka na choince mogą być też rozmieszczone pionowo. Na zdjęciu powyżej pierwsze skrzypce grają delikatne lampki i zielone bombki o różnych fakturach, od gładkich po te prążkowane i brokatowe. Zdjęcie: Getty Images
Choinka udekorowana tylko łańcuchem świetlnym to dla wielu osób już drzewko idealne, którego wcale nie trzeba dodatkowo dostrajać. Wersja choinki ze światełkami to też często wersja tymczasowa, która cieszy oczy domowników na długo przed świętami, a zawieszanie na niej ozdób odbywa się w późniejszym czasie.
Dokładanie kolejnych ozdób na choinkę może przebiegać według określonego planu, ale nie musi - ostatecznie ubieranie choinki powinno być przede wszystkim dobrą zabawą, której bliżej do radosnej improwizacji niż matematycznej precyzji. Tak czy inaczej warto bombki i zawieszki umieszczać na różnych głębokościach wszystkich poziomów i po różnych stronach. Dzięki temu choinka nie będzie sprawiała wrażenia ociężałej z jednej strony i nie do końca udekorowanej z drugiej.
W tej kolorowej wersji świątecznego drzewka główną ozdobą jest girlanda z bombek. Źródło: Pinterest
Jaka choinka, kiedy masz mało miejsca?
Ogromne drzewko potrzebuje sporo miejsca, a to zazwyczaj problem. Ale magię świąt poczujesz także z choinką o mniejszych gabarytach - zarówno tradycyjną, jak i oryginalną wykreowaną np. na ścianie. To świetny pomysł dla kreatywnych osób. Poniżej znajdziecie przykład gotowej instalacji neonowej i choinkę dla miłośników muzyki - poszczególne piętra choinki tworzą zapisy nutowe.
Miejsce zaoszczędzisz np. dzięki neonowej instalacji w kształcie choinki, www.etsy.com. Zdjęcie: Materiały prasowe
Mała żywa choinka w towarzystwie kompozycji "choinkowej" utworzonej z książkowych stron - jest kreatywnie, kompaktowo i magicznie. Źródło: Pinterest
Złoto i brązy na choince
Do pary ze światełkami o ciepłej barwie bieli warto zaprosić ozdoby choinkowe w kilku odcieniach brązu i złota, jeśli dodać do tego różne faktury - choinka choć bardzo elegancka i spójna w odbiorze, nie będzie nudnym monolitem. Taka koncepcja sprawdzi się we wnętrzach, gdzie króluje drewno, beże, pudrowe brązy i róże. Poniżej znajdziecie kilka takich inspiracji.
Dla entuzjastów kolorystycznej oszczędności zabawa ozdobami o różnych odcieniach z tej samej palety barw będzie świetnym wyborem. Zdjęcie: Getty Images
Zamiast wykorzystywać tradycyjne łańcuchy, choinkę można poprzeplatać np. wstążką. Zdjęcie: Getty Images
Choinka dopasowana do wnętrza tworzy spójną atmosferę. Ozdoby choinkowe idealnie zgrywają się tu z drewnianym blatem i pozostałymi dodatkami. Zdjęcie: Getty Images
Choinka w bieli
Drzewka we wnętrzu z efektem oprószenia śniegiem to też interesujący trend. To już gotowe choinki sztuczne, albo te ubierane w białe ozdoby. Będą się świetnie prezentować w jasnych przestrzeniach, ale też oryginalnie będą wyglądać w pomieszczeniach bardzo ciemnych, urządzonych w kontraście kolorów: białego i czarnego (na białej choince mogą wówczas zawisnąć czarne ozdoby dla podbicia efektu).
W tej sypialni, będącej miksem stylów skandi i boho, pobielana choinka pasuje idealnie. Zdjęcie: Getty Images
Elegancka i spójna koncepcja na świąteczny klimat i dominująca biel - efekt robi wrażenie. Zdjęcie: Getty Images
Jak ubrać choinkę w tym roku? Oto inspiracje znanych marek
Jeśli przyjrzeć się się trendom znanych marek oferujących m.in. dekoracje do domu - w tym roku w ich świątecznych inspiracjach królują klasyczne choinki, bogato zdobione i mocno rozświetlone lampkami o barwie ciepłej bieli.
H&M HOME prezentuje radosny, stylowy i błyszczący sezon świąteczny. Króluje nadmiar, który tegoroczne święta ma uczynić nadzwyczajnymi, www2.hm.com. Zdjęcie: Materiały prasowe
Zara Home też proponuje choinkę bogato zdobioną i dokładnie oświetloną - girlandy lampek są tu najważniejszym elementem dekoracyjnym, www.zarahome.com. Zdjęcie: Materiały prasowe
Westwing w kolekcji świątecznej podkręca motyw biało-czerwonych pasów, widocznych zarówno w ofercie świątecznych tekstyliów, jak i ozdób choinkowych, www.westwing.pl. Zdjęcie: Materiały prasowe
Choinka żywa czy sztuczna?
Wybór między żywą a sztuczną choinką zależy od naszych preferencji, ale też od tradycji rodzinnych. Jedni powiedzą, że żywa choinka ma naturalny urok i piękno, jednakże, sztuczne choinki są coraz bardziej realistyczne i również mogą być bardzo atrakcyjne.
Sztuczne choinki są łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie gubią igieł i nie wymagają podlewania. Ale zapachu żywej choinki unoszącego w całym domu w czasie Świąt nie da się z niczym porównać.
Sztuczne choinki są wykonane z tworzyw sztucznych, co jest nie bez znaczenia dla środowiska. Ale można ją wykorzystać przez wiele lat. Żywa choinka jest produktem odnawialnym, ale warto przy zakupie pilnować czy pochodzi z certyfikowanej plantacji.
Ostateczny wybór pozostawiamy Wam. Każda będzie piękna! Bo niezależnie od tego, czy wybierzesz żywą czy sztuczną choinkę, najważniejsze jest, aby cieszyć się atmosferą świąt i spędzić czas z bliskimi.