Jak stworzyć zielnik na balkonie? Przydatne wskazówki, jak uprawiać zioła w doniczkach

Tworzenie domowego zielnika wcale nie jest trudne – z uprawą ziół na balkonie poradzi sobie nawet początkujący ogrodnik. Kiedy sadzić zioła w doniczkach na balkonie? Jakie zioła powinny znaleźć się w domowym zielniku i jak o nie dbać, by rosły szybko i obficie? Podpowiadamy!

Jak stworzyć zielnik na balkonie? Przydatne wskazówki, jak uprawiać zioła w doniczkach

Popularne zioła doniczkowe to gatunki ciepłolubne. Zdjęcie: Unsplash

Kiedy sadzić zioła w doniczkach?

Zioła na balkonie możemy sadzić na kilka sposobów. Najpopularniejszym i najwygodniejszym sposobem jest zakup wyrośniętej sadzonki. Taką sadzonkę znajdziemy w większości marketów i sklepów spożywczych oraz w centrach ogrodniczych.

Sadzonki warto wystawić na balkon w maju, gdy już minie niebezpieczeństwo nocnych przymrozków. Bardzo ważne jest też, by przesadzić zioła po zakupie, ponieważ większość z nich jest trzymana w podłożu produkcyjnym, które na dłuższą metę nie jest dobrym środowiskiem dla rozwijającej się rośliny.

Drugim sposobem tworzenia zielnika na balkonie jest wysiew nasion do ziemi. Jest to proces dłuższy i bardziej wymagający, ale również niezwykle satysfakcjonujący, ponieważ możemy obserwować, jak niewielkie ziarenko zamienia się w rozłożystą roślinę. Jeśli zdecydujemy się na wysiew nasion, warto zacząć już w marcu i do czasu, gdy miną przymrozki, trzymać doniczkę w pomieszczeniu, gdzie będzie miała zapewnione sprzyjające warunki.

Jakie zioła na balkon?

To, jakie zioła znajdą się w naszym domowym zielniku, zależy wyłącznie od nas. Najlepiej wybrać zioła, które lubimy i które będziemy wykorzystywać w kuchni. Warto też wziąć pod uwagę wymagania danej rośliny – większość ziół preferuje ciepłe i słoneczne stanowiska.

Do najpopularniejszych ziół na balkon oraz aromatycznych roślin wykorzystywanych w kuchni należą:

  • bazylia
  • cząber
  • estragon
  • kolendra
  • koper
  • lubczyk
  • majeranek
  • melisa
  • mięta
  • oregano
  • pietruszka
  • rozmaryn
  • szałwia
  • szczypiorek
  • tymianek

Zioła na balkonie można sadzić obok siebie, nawet w jednej doniczce. Warto jednak pamiętać, by parować ze sobą rośliny o podobnych wymaganiach i tempie wzrostu. Dla przykładu: mięta i estragon preferują cień, więc mogą nie czuć się dobrze w doniczce z bazylią, która uwielbia słońce. Mięta jest również bardzo ekspansywną rośliną, która lubi się rozrastać i zagłuszać inne rośliny – można jej więc zapewnić osobną doniczkę. Nie zaleca się też parowania kolendry z koprem, ponieważ zioła te mogą się ze sobą krzyżować.

Zioła na balkonie – uprawa i pielęgnacja

Uprawa ziół na balkonie nie jest skomplikowana i wymagająca. Wystarczy zapewnić roślinom odpowiednie warunki i regularnie je podlewać, by odwdzięczyły się obfitym wzrostem.

W pierwszej kolejności powinniśmy wybrać stanowisko na balkonie dla zielnika. Ze względu na to, że większość ziół jest ciepłolubnych i wymaga 6-godzinnego nasłonecznienia, warto ustawić pojemniki z ziołami w miejscu jasnym, ale jednocześnie osłoniętym od silnych podmuchów wiatru. Zioła dobrze poczują się na balkonach południowych, które są najlepiej doświetlone, ale balkony wschodnie i zachodnie również zapewnią im dzienną dawkę słońca.

Podłoże do ziół powinno być żyzne, próchniczne i przepuszczalne, ponieważ zioła źle znoszą stojącą w doniczce wodę. W sklepach można również kupić specjalne mieszanki ziemi do ziół.

Jeśli chodzi o doniczkę, warto wybrać większe skrzynki, np. prostokątne i w nich sadzić razem kilka różnych ziół. Doniczki i pojemniki na zioła balkonowe powinny mieć od spodu otwory drenażowe, przez które będzie spływać nadmiar wody.

Zioła w doniczkach podlewamy regularnie, najlepiej rano. Latem, w czasie upałów nawet codziennie. Zioła całkiem dobrze znoszą okazjonalne przesuszenie, ale od nadmiaru wody mogą gnić, dlatego należy uważać z podlewaniem i przed kolejnym zasileniem rośliny wodą, najlepiej sprawdzić palcem, czy ziemia w doniczce już przeschła, czy wciąż jest wilgotna.


Czytaj więcej