Gwiazda betlejemska
Wilczomlecz nadobny nazywany też poinsecją lub gwiazdą betlejemską to popularna roślina, która często pojawia się w domach na Boże Narodzenie. Gwiazda betlejemska zachwyca pięknie wybarwionymi liśćmi – zazwyczaj są one czerwone, różowe, białe lub kremowe.
Jeśli chcemy dłużej cieszyć się poinsecją, wybierzmy roślinę w doniczce. Jeśli natomiast zależy nam na stworzeniu wieńca świątecznego lub kompozycji kwiatowej w wazonie – cięte wilczomlecze sprawdzą się do tego idealnie.
Gwiazda betlejemska. Zdjęcie: Unsplash / Jeffrey Hamilton
Zobacz też: Jak dbać o choinkę w doniczce? Wiemy, co zrobić, by drzewko przetrwało jak najdłużej
Grudnik
Grudnik nazywany też kaktusem bożonarodzeniowym po raz pierwszy pojawił się w Polsce w XIX wieku. Grudnik, mimo że pochodzi z rośliny kaktusowatych, sam kaktusem nie jest.
Zamiast kolców i cierni roślinę charakteryzują długie spłaszczone, zwisające pędy o ząbkowanych krawędziach. Gdy grudnik zakwita – kępki kwiatów o kolorze różowym, czerwonym, żółtym lub białym wyrastają na czubkach pędów.
Dobra wiadomość jest taka, że grudnik zazwyczaj zakwita w listopadzie i grudniu, a w okres spoczynku przechodzi na przełomie stycznia i lutego. Możemy więc cieszyć się pięknymi pąkami przez okres świąteczny.
Kwitnący grudnik. Zdjęcie: Getty Images
Zwartnica
Zwartnica, często mylona z amarylisem, to kolejna roślina, która zakwita na Boże Narodzenie. Obie rośliny są do siebie bardzo podobne, ale to zwartnica (hippeastrum) zakwita zimą, nie amarylis.
Jak odróżnić zwartnicę od amarylisa? Amarylis ma podłużne cebule, lekko pachnące kwiaty o średnicy ok. 10 cm. Na jednym pędzie znajduje się zazwyczaj do 12 kwiatów.
Z kolei zwartnica ma duże i płaskie cebule, bezzapachowe kwiaty o średnicy do 30 cm. Na pojedynczym pędzie kwiatowym zazwyczaj jest od 2 do 4 kwiatów.
Najpopularniejszymi odmianami „świątecznych” zwartnic są Bogota, Red Lion oraz Royal Velvet – ponieważ zakwitają na czerwono.
By mieć pewność, że zwartnica zakwitnie na Boże Narodzenie, warto cebulki posadzić już w połowie listopada, ponieważ roślina potrzebuje 4-6 tygodni, by wytworzyć kwiatostany.
Zwartnica czerwona. Zdjęcie: Getty Images
Zobacz też: Suszone pomarańcze - jak zrobić prostą i bardzo efektowną dekorację? Jak suszyć pomarańcze w piekarniku?
Ostrokrzew
Ostrokrzew bardziej kojarzony jest ze świętami Bożego Narodzenia w krajach anglosaskich, ale coraz częściej pojawia się także jako element dekoracyjny w polskich domach.
Ostrokrzew to nieduży zimozielony krzew osiągający ok. 2 m wysokości. Popularność ostrokrzew zawdzięcza swoim owalnym ząbkowanym liściom i czerwonym owocom, które pojawiają się późną jesienią. Zielono-czerwony ostrokrzew doskonale wpisuje się w świąteczną kolorystykę.
W krajach anglosaskich z ostrokrzewu wykonuje się wieńce świąteczne i ozdoby. Według ludowych wierzeń, zawieszony na drzwiach wieniec z ostrokrzewu ma odpędzać złe duchy i psotne elfy.
Ostrokrzew z owocami. Zdjęcie: Getty Images
Zobacz też: 7 roślin doniczkowych idealnych na prezent. Zachwycą się nimi nie tylko miłośnicy zieleni
Jemioła
Jemioła to roślina, która również kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia. Dawniej wierzono, że ma magiczną moc, między innymi dlatego, że wypuszcza owoce zimą.
Jemioła uznawana jest za symbol miłości, płodności, szczęścia i zdrowia. Gałązki jemioły w okresie świątecznym wieszano niegdyś nie tylko w domach, ale również w stajniach, wierząc, że moc rośliny zapewni dobrobyt zarówno rodzinie gospodarza, jak i jego inwentarzowi.
Gałązka jemioły. Zdjęcie: Unsplash / Paul Zoetemeijer