Balkon może być zachwycającym przedłużeniem wnętrza, ale przed zimą wymaga twojej interwencji. Przeczytaj, jak zabezpieczyć rośliny, tym bardziej, że wybieramy coraz więcej gatunków ciepłolubnych, potrzebujących więcej uwagi.
Jak i kiedy?
Najlepiej zacząć zabezpieczać rośliny po pierwszych przymrozkach, czyli pod koniec listopada lub na początku grudnia. Ziemia zamarza wtedy na głębokość 3-4 cm. Uwaga! Nie należy się śpieszyć. Jeśli okryjemy rośliny za wcześnie, będą bardziej podatne na choroby grzybowe korzeni. Zabezpieczanie roślin – to nie jest trudne. Pamiętaj, że nie wszystkie gatunki roślin wymagają okrycia na zimę. Zanim zainwestujesz w ochronne „kaptury”, sprawdź naszą listę roślin wrażliwych na niskie temperatury:
- róże
- różaneczniki
- wrzosy i wrzośce
- magnolie
- drzewa i krzewy owocowe
- krzewy zimozielone: cyprysiki, laurowiśnie, ostrokrzewy, choiny, niektóre odmiany sosny, kalmia - trawy ozdobne: trawa pampasowa, rozplenica, miskant
- hortensja ogrodowa
- budleja dawida
- klony palmowe
Wrzos – roślina uwielbiana za swój niepowtarzalny kolor. Zdjęcie: Tijana Drndarski/Pexels.
Hortensje są coraz popularniejsze na balkonach, a niektórzy także je suszą. Zdjęcie: Napitch Klang/Pexels.
Różanecznik to gwarancja wielkiej ilości pąków. Zdjęcie: Diana/Pexels.
Indywidualne podejście
Jeśli chcesz, aby ochrona przed mrozem była naprawdę skuteczna, musisz wiedzieć, że różne gatunki roślin powinniśmy osłaniać w różny sposób. Trawy ozdobne należy związać w tzw. chochoł, a korzenie róż osłonić kopczykiem z liści lub torfu. Do okrycia róż czy pni młodych drzewek owocowych najlepiej użyć słomianych mat lub agrowłókniny. Dla zabezpieczenia pozostałych gatunków roślin wybieramy agrowłókninę zimową (białą) o grubości 50 g/m2. Roślinę owijamy 2-3 warstwami.
Co z donicami?
System korzeniowy roślin posadzonych w donicach jest bardziej narażony na przemarzanie niż system korzeniowy roślin sadzonych do gruntu. Dlatego jeśli donice nie zostaną ocieplone podczas sadzenia roślin, trzeba koniecznie przygotować tymczasowe ocieplenie na okres zimowy. Ścianki donicy owiń agrowłókniną, tekturą falistą, matą słomianą lub styropianem. Pamiętaj, aby zabezpieczyć również spodnią stronę donicy, stawiając ją na styropianie. Jeśli istnieje taka możliwość, zgrupuj rośliny w donicach wolnostojących w miejscu osłoniętym od wiatru.
A przy okazji…
Jeśli na twoim balkonie lub tarasie zainstalowany jest automatyczny system nawadniania, pamiętaj, aby przedmuchać instalację sprężonym powietrzem. Zabezpieczy to system przed zamarznięciem wody, które może doprowadzić do pękania rur, kroplowników i linii kroplującej. Zabezpiecz też meble ogrodowe. Zainwestuj w pokrowce ochronne albo schowaj je w piwnicy czy w garażu.
Nasz ekspert to Rafał Mgłosiek, założyciel firmy Dom Roślin. Wie wszystko o tych doniczkowych i nie tylko. Swoim klientom, wśród których są nie tylko osoby urządzające własne mieszkania i balkony, ale też biura i hotele, doradza tak, by dopasować rośliny do ich potrzeb, możliwości, warunków i umiejętności. Z wyształcenia architekt krajobrazu, z powołania strażnik zieleni w każdej przestrzeni.
Zobacz też:
5 najpiękniejszych polskich ogrodów botanicznych. Tu odpoczniesz od miejskiego zgiełku
Trawa pampasowa będzie piękną ozdobą, jeśli posadzisz ją w odpowiednim momencie
To jedno z najpiękniejszych kwitnących pnączy na balkon. Jak dbać o mandevillę?