Jak wyremontować małą kuchnię jesienią? Oto kolory, na których warto się skupić
W powietrzu czuć już jesień i pojawia się chęć, by powitać tę porę roku z całym jej pięknem, które otacza nas paletą ciepłych i otulających barw. Krótsze dni pozwalają nam nieco zwolnić i wprowadzają spokój i pogodę ducha. Czujemy też potrzebę, by wprowadzić we wnętrzach choćby drobne zmiany, które opowiedzą tę porę roku w naszych domach. Wraz z nadejściem jesieni zmieniają się też smaki, które znajdują wyraz w kuchni, w miejscu w którym chcemy nie tylko dobrze zjeść, ale też odetchnąć i cieszyć się jesienią w pełni, także dzięki kolorom, tkaninom i dodatkom.
Projekt Sereny Confalonieri we współpracy z marką Very Simple Kitchen i La Pietra Compattata. Zakładał stworzenie kuchni z wzorem inspirowanym obrusami obiadowymi. Zdjęcie: Beppe Brancato
Często zadajemy sobie pytanie: jak odnowić małą kuchnię? Przestrzeń ograniczona zawsze stanowi wyzwanie, ale czasem wystarczy trochę wyobraźni i odwagi, aby stworzyć urokliwą przestrzeń domową. Wiemy, że kuchnia nie jest już postrzegana wyłącznie jako miejsce do gotowania, stała się sercem naszych domów: to pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużo czasu. Wystarczy dodać tu nieco odcieni ziemi, takich jak czerwień w różnych ciepłych tonacjach, aby nadać temu wnętrzu energii i dynamiki lub pomarańcz, który od razu przywołuje na myśl jesienne liście. Nie zapominajmy też o zieleni, najważniejszym kolorze natury. Bawmy się jego wszystkimi odcieniami, także oliwkową zielenią, którą można zestawiać z delikatnymi kolorami o beżowych tonach.
Dlatego poprosiliśmy projektantkę Serenę Confalonieri, która czyni z wykorzystania koloru swój znak rozpoznawczy, o kilka wskazówek, jak stworzyć świeży i energetyczny look małej kuchni, adekwatny do aktualnej pory roku.
1. Odważ się na kolory!
Kuchnia otwarta ma rozkładany stół, który można chować, gdy nie jest potrzebny. Zdjęcie: Didier Delmas
«W niewielkiej przestrzeni nie obawiaj się jasnych i żywych kolorów: właściwa paleta barw może poprawić nastrój. Często uważa się, że białe lub jasne kolory sprawiają, że pomieszczenia wydają się większe. Ale w dobrze przemyślanej przestrzeni - kolor i tapety - potrafią podkreślić detale architektoniczne i zdefiniować przestrzeń. Czerwień i bordo wracają do mody: można je zestawić z brzoskwiniowym różem lub zimnymi kolorami, takimi jak szary lub popielaty błękit».
2. Zainspiruj się latami 70.
Kolekcja Monoscopio Ceramica Bardelli to zbiór ceramiki o geometrycznych kształtach. Zdjęcie: Giampaolo Parodi
«Pozostając w temacie kolorów - w ostatnich czasach obserwujemy wielki powrót estetyki lat 70. Pojawiają się geometryczne wzory i odważne kolory. Kuchnia nie jest tu wyjątkiem, to także miejsce dla nietypowych i okrągłych kształtów oraz wzorów inspirowanych modą».
3. Baw się lampami!
Oświetlenie sufitowe okazuje się interesującym elementem, który nadaje przestrzeni osobisty charakter. Zdjęcie: Beppe Brancato
«Jeśli zdecydujesz się na odważne kolory lub materiały - kolejną propozycją jest zabawa lampami sufitowymi. Dla wzmocnienia efektu użyj dodatkowo tego samego wzoru na przykład na stole i blacie kuchennym. Tak właśnie zrobiłam na moim poddaszu w ramach projektu Zdora – kolekcji stworzonej według mojego projektu przez Very Simple Kitchen i La Pietra Compattata – która obejmuje kuchnię, stół jadalniany i krzesła. Wszystko z wykorzystaniem tego samego wzoru, inspirowanego obrusami, które towarzyszą niedzielnym obiadom».
4. Spersonalizuj przestrzeń pamiątkami i designerskimi dodatkami
Oryginalne dodatki stworzą osobisty charakter wnętrza. Kolekcja kieliszków Calypso autorstwa Sereny Confalonieri. Zdjęcie: Beppe Brancato
«Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, ale często jest także miejscem, w którym spędzamy po prostu większość czasu (nawet jeśli jest niewielka). I nawet w takiej przestrzeni lubię mieć wokół siebie przedmioty, do których mam sentyment: pamiątki z egzotycznych podróży, designerskie dekoracje, wyroby własnej produkcji i przede wszystkim moją kolekcję kieliszków Calypso. Oczywiście, trzeba zadbać o to, by pozostało jeszcze miejsce do ugniatania ciasta!»
5. Wybieraj obrusy i serwetki w ciepłych kolorach
Jesienna kolekcja Lisy Corti. Nadruk powstał z połączenia geometrycznego wzoru inspirowanego motywem tybetańskim oraz kultowego Kwiatu Królowej, będącego klasyką stylu Lisy Corti. Zdjęcie: Leopoldo Dondena
«Wydaje się to oczywiste, ale tkaniny, których używamy w kuchni, naprawdę mogą odmienić wygląd całego pomieszczenia. Obrusy i serwetki sprawiają, że kuchnia staje się ciepłą, przyjazną i kolorową przestrzenią. Rada? Odważ się zaprosić tu różne kształty i barwy, nie bój się eksperymentować z nietypowymi zestawieniami».
Artykuł ukazał się oryginalnie na AD IT.