Jak najlepiej wykorzystać wnękę: 6 kreatywnych pomysłów

Nisze w przestrzeniach mieszkalnych często pozostają niewykorzystane, choć kryją w sobie duży potencjał. Odpowiednio zaprojektowane, mogą zostać przekształcone w przestrzeń do przechowywania, kąciki do czytania lub otwarte skrzynie ze skarbami. Poznaj wskazówki trzech ekspertów.

Jak najlepiej wykorzystać wnękę: 6 kreatywnych pomysłów

Zdjęcie: Volker Conradus.

Wnęki w małych pomieszczeniach — jak wykorzystać ich potencjał?

Podczas budowania i urządzania wnętrz nie zawsze można uniknąć wnęk: „Często są bardzo praktyczne i pomagają podzielić długie przestrzenie”, wyjaśnia projektant Sebastian Zenker. „Nadają pomieszczeniom praktyczny wymiar, ale zawsze powinny wyglądać na zaplanowane — a nie jak wynik przypadkowej decyzji”. 
 

Pomysły na wnęki w mieszkaniuEstetyczna i praktyczna wnęka w pokoju dziecięcym: kolor ścian "No 121 Oyster" od marki Caparol Icons zapewnia jednolity wygląd.

 

6 pomysłów na właściwe wykorzystanie wnęk


1. Jaką stworzyć przestrzeń do przechowywania – otwartą czy zamkniętą?

Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, możesz sprytnie wykorzystać wnęki. „Zaplanowanie przestrzeni do przechowywania jest zawsze jednym z ważnych życzeń naszych klientów. Właśnie nisze idealnie się do tego nadają — można w nich zrobić otwarte półki lub zamknięte szafki na wymiar”, mówi Lea Korzeczek ze Studio Oink. Niestandardowe szafy wnękowe pozwalają utrzymać porządek i zlikwidować chaos w takich miejscach, jak wnęki pod schodami czy w korytarzach. Otwarte półki dodają lekkości, ale niosą pewne wyzwanie w zakresie utrzymania porządku.

 

Pomysły na wnękiŁukowate nisze jako miejsce ekspozycji ulubionych dzieł Jessie Weiß-Fink i Johana Finka. Zdjęcie: Marzena Skubatz.

 

2. Stwórz przytulne zacisze

Dzięki ławce, miękkim poduszkom i małej lampce, wnęka może stać  się idealnym miejscem do czytania i relaksu. „Lubię podkreślać nisze. Nie muszą się ukrywać”, podkreśla Zenker. Farba w kontrastowym kolorze lub tapeta z fakturą dodatkowo przyciągają wzrok.

 

Pomysły na wnękiMini narożnik pod spadzistym dachem stał się przytulnym miejscem do siedzenia z dodatkową przestrzenią do przechowywania. Projekt: Studio Oink. Zdjęcie: Matthias Hiller/Studio Oink.

 

3. Skonfiguruj praktyczne miejsce do pracy

„W czasach pracy zdalnej, małe, dobrze zaprojektowane biurka są bardziej potrzebne niż kiedyś. Najlepiej, jeśli małe strefy robocze można zintegrować z niszami”, zaleca Lea Korzeczek. Wąskie biurko, niestandardowe półki i dobre oświetlenie przekształcają nawet wąską wnękę w produktywne miejsce do pracy. Jeśli chcesz, aby domowe biuro było mniej widoczne, możesz zdecydować się na zamykanie go za pomocą składanych lub przesuwanych drzwi.

 

Pomysły na nisze Różowy blat biurka zmienia ten zakątek w urocze miejsce pracy. Zdjecie: Matthew Williams.

 

Pomysl na biurko we wnęceBiuro ze słoneczną perspektywą: ministacja robocza w jaskrawym żółtym kolorze zaprojektowana przez Ashę Leandro. Zdjęcie: Adrian Gaut.


4. Używaj nisz jako elementu dekoracji 

Nisze są nie tylko funkcjonalne, ale też niosą potencjał do eksperymentów estetycznych. „Polecam zaakcentowanie ich innym materiałem, zastosowanie luster lub pomalowaniem na kontrastowy kolor”, mówi Zenker. Jest to szczególnie dekoracyjne, gdy wnęka jest wykorzystywana jako miejsce ekspozycji dzieł sztuki, rzeźb lub kolekcjonerskich książek. Za pomocą ukierunkowanego oświetlenia sprawisz, że to miejsce stanie się sceną, na której występują twoje ulubione przedmioty.

 

Pomysły na wnękiWnęka barowa w mieszkaniu wakacyjnym architekta Gianfranco Frattiniego. Zdjęcie: Stefan Giftthaler.

 

5. Sprytne rozwiązanie na miejsce do przechowywania w łazience

Wnęki są szczególnie praktyczne w łazience. „Można je wykorzystać do wielu różnych funkcji, zaczynając od umieszczenia w nich umywalki, bądź prysznica”, mówi Korzeczek. Wyłożona kafelkami wnęka ścienna to też doskonale miejsce na półki do przechowywania kosmetyków czy ręczników.

 

Npomysł na niszę w łazienceStudio Oink przekształcilo ten ciemny kąt w miejsce na piękną umywalkę z lustrem. Matthias Hiller/Studio Oink.

 

Pomysł na wnękę w łazience Wgłębienia w zielonej ścianie zapewniają miejsce na produkty do pielęgnacji. Zdjęcie: Volker Conradus.

 

6. Powiększenie kuchni dzięki wnękom 

W kuchni wnęki dą świetne, niezależnie od tego, czy mają znaleźć się w nich stojaki na przyprawy, naczynia czy sprzęt AGD. „Podczas instalowania kuchni we wnęce zalecamy dobrze przemyślany, niestandardowy projekt”, radzi Korzeczek. Pozwoli to na rozsądne wykorzystanie każdego centymetra, bez wrażenia zagracenia przestrzeni. Kontrast kolorów lub zintegrowane oświetlenie mogą pomóc wizualnie podkreślić wnękę.

 

Pomysł na wnękę w kuchniJulii Haghjoo specjalnie zaprojektowała kuchnię tak, aby żadne urządzenia kuchenne nie były widoczne. Ulubione przedmioty są wyeksponowane we wnęce. Zdjęcie: Ollie Tomlinson.

 

„Nisze często mają potencjał, aby stać się centralnym punktem w pomieszczeniu, jeśli nie zostaną zaniedbane, a ich możliwości zostaną dobrze wykorzystane”, podkreśla Justin Howlett, projektant wnętrz


Rady projektanta wnętrz Justina Howletta – nisze są świetne!

AD: Co zrobić z małymi niszami?

Justin Howlett: Nadają się na przyciągające wzrok elementy dekoracyjne, ale w takim przypadku rolę odgrywa też wielkość całego pomieszczenia. Nisza i inne elementy, takie jak takie jak otwarte półki lub mały barek — muszą być dopasowane do reszty otoczenia. Jeśli zaakcentujesz małą niszę w dużym pomieszczeniu w bardzo mocny sposób, może to zaburzyć proporcje. Trzeba podchodzić do każdego projektu z uwagą.

 

AD: W jaki sposób szafy wnękowe mogą pomóc wyeksponować przedmioty dekoracyjne?

Justin Howlett: Każdy zna ten problem: co zrobić ze wszystkimi pięknymi bibelotami, które nagromadziły się przez lata? Małe ozdobne prezenty od przyjaciół, pamiątki z wakacji lub niezbędne akcesoria są czasami zbyt drobne, by zrobić wrażenie, jeśli ustawimy je na dużych półkach. Wbudowana wnęka może zatem pełnić również funkcję otwartej skrzyni skarbów, w której wyeksponujemy wszystkie precjoza, z którymi nie chcemy się rozstać.

 

Pomysł na wnękęSprytnie wykorzystane nisza: Justin Howlett prezentuje ulubione przedmioty w każdym małym zakątku. Zdjęcie: Daniel Schäfer.

 

AD: Co najlepiej zrobić z niszą?

Justin Howlett: Często są to niewdzięczne resztki przestrzeni, z którymi nie wiadomo co począć. W zależności od potrzeb klienta, staram się upiec kilka pieczeni na jednym ogniu. Jeśli kuchnia jest zbyt mała lub ma zbyt mało miejsca do przechowywania, rozszerzam ją na często marnowaną przestrzeń pod schodami. Jeśli brakuje całego pokoju na domowe biuro, które stało się tak ważne w dzisiejszych czasach, umieszczam uroczy kącik do pracy w wolnej przestrzeni pod spadzistym dachem. Nisze często mają potencjał, aby stać się głównym bohaterem w pomieszczeniu, jeśli nie zostaną zapomniane i nada im się potrzebną funkcję. 

 

Pomysł na wnękiW tej półokrągłej niszy Justin Howlett umieścił owalne lustro na drewnianej półce i urządził elegancją toaletkę. Zdjęcie: Daniel Schäfer.
 

AD: Jakie kolory są odpowiednie?

Justin Howlett: Jeśli chcesz skontrastować kolor wnęki z resztą pomieszczenia, ważne jest, aby zwrócić uwagę na sposób wykonania przejść. Zaprojektowanie łączenia z sąsiednimi ścianami lub elementów wyróżniających te granicę jest znacznie ważniejszy niż sam kolor. Czasami wystarczy po prostu zaakcentować tylną ścianę wnęki kolorem, płytkami lub tapetą. Jeśli cała wnęka ma być podkreślona jednym kolorem lub materiałem, zaleca się obramowanie jej drewnem lub metalem. Niestety, ściany pomalowane na różne kolory stykające się bezpośrednio, rzadko wyglądają dobrze. Zazwyczaj wychodzą wtedy na wierzch nierówności, a tego należy unikać.

 

Pomysł na niszęMinibiblioteka jest zintegrowana z wbudowaną szafką. Zdjęcie: Christine Dempf.

 

AD: Czy wnęka zawsze musi być szyta na miarę?

Justin Howlett: Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich wnętrz, obowiązuje zasada: im więcej jesteś gotów włożyć wysiłku i nakładów, tym bardziej efekt końcowy może przyciągać wzrok. Jednak nie zawsze musi to być bardzo wyszukane. Zachęcam do zabawy z nietypowymi materiałami, które nie są oczywiste. Specjalna blacha ze sklepu z materiałami przemysłowymi, malowane drewniane panele czy nawet prosty, pokryty tkaniną panel ze sklejki, mogą zdziałać prawdziwe wizualne cuda, mimo niewielkiego budżetu. Motto brzmi: bądź odważny!

 

Pomysł na niszę w mieszkaniuUrządzenie kuchenne wystawione w trójkątnej wnęce z pasującym oświetleniem. Zdjęcie: Jonathan Sage.


Artykuł oryginalnie ukazał się na stronie AD Germany.

Tekst: Lilian Ingenkamp


Zobacz także: 

7 pomysłów na przechowywanie pod schodami

Pomysł na prezent: 5 albumów w stylu coffee table books, które zachwycą każdego estetę

Album „Chic dogs” celebruje trwającą od tysięcy lat przyjaźń między psami a ludźmi

 

 

 

 

 

Czytaj więcej