Jak mieszkają Włosi? Ich wnętrza są tak smaczne jak ich kuchnia

Włoskie wnętrza są jak tiramisu. Niejednoznaczne, lekkie, a jednocześnie sycące. Złożone z wielu, pozornie niepasujących elementów, razem tworzą zgraną całość. Tak jak w słynnym deserze mocne espresso i gorzkie kakao współgrają idealnie ze słodką masą z mascarpone i biszkoptami, tak włoskie wnętrza potrafią harmonijnie łączyć w sobie różne, nawet kontrastujące ze sobą koncepty.

Jak mieszkają Włosi? Ich wnętrza są tak smaczne jak ich kuchnia

Salon w willi nad jeziorem Como. Projekt: Turati Cucine. Zdjęcie: Beppe Brancato

Na własnych zasadach

Włosi aranżują swoje domowe przestrzenie z pewną dozą nonszalancji – nie przejmują się tym, co powiedzą inni, odrzucają sztywne zasady i ustalają własne. Jeśli swój ultranowoczesny apartament chcą wyposażyć antykami i dodatkami vintage, albo na odwrót – w zabytkowym salonie wstawić krwisto czerwony, futurystyczny fotel, to kto im zabroni? Zawsze zrobią to tak dobrze, że wszystko wygląda jak z wnętrzarskiego magazynu.

ok

Salon w apartamencie w Mediolanie. Projekt: Benjamin Trigano. Zdjęcie: Simon Watson

Włosi znani są ze swojego wyczucia stylu i kreatywności. Nazwiska takie jak Gucci, Armani, Versace, Ferrari, Lamborghini czy Maserati nie bez powodu kojarzą się z jakością, klasą i innowacyjnością. Jak w modzie i projektowaniu pięknych samochodów, tak również we wnętrzach Włosi nie boją się próbować nowych rzeczy i wprowadzać ulepszeń. Nie lubią podążać za trendami, ale raczej, z wrodzoną lekkością, wyznaczają nowe ścieżki.

ok

Strefa dzienna w mieszkaniu we Florencji. Projekt: Frontini Architetti. Zdjęcie: Dario Borruto

Komfort i beztroska

Wszystko jednak musi być komfortowe i trwałe. Mimo swojej kreatywności, Włosi są dość pragmatyczni – zwłaszcza w urządzaniu swoich mieszkań. Dom to miejsce do odpoczynku, bezpieczna przystań, przestrzeń do spotkań w gronie najbliższych. Powinien więc być wygodny w użytkowaniu, przestronny, otwarty i sprzyjać wypoczynkowi.

ok

Salon w apartamencie w Rzymie. Projekt: Cristina Celestino. Zdjęcie: DePasquale+Maffini

Duże okna pozwalają doświetlić pomieszczenia i otwierają domowników na piękno włoskiego krajobrazu. Sztukaterie wprowadzają odrobinę niewymuszonej elegancji, chętnie stosowane łuki w przejściach i oknach są kojącą alternatywą dla ostrych krawędzi, a miękkie tekstylia i ciepłe drewno dbają o przytulną atmosferę.

ok

Strefa dzienna w willi na Sardynii. Projekt: Efisio Onali i Patrick Lesuisse. Zdjęcie: Edi Solari

Na długie, długie lata

Czym jeszcze charakteryzuje się włoski styl wnętrz? To umiłowanie do solidnych materiałów, które przetrwają lata, a nawet całe wieki. Nabożną wręcz czcią Włosi otaczają swoje kamienie – szczególnie wydobywane lokalnie marmury, alabastry i wapienie.

ok

Łazienka w domu pod Florencją. Projekt: Pierattelli Architetti. Zdjęcie: Iuri Niccolai

Wystarczy sobie wyobrazić łazienkę wyłożoną delikatnym białym marmurem Carrara, czy kominek ozdobiony płytami wapiennymi w odcieniu kości słoniowej. Albo drewniany parkiet, pod którym jest zawsze ciepło w stopy lub ogromny stół w jadalni, przy którym ciągle biesiaduje się wśród najbliższych. W takich warunkach nietrudno jest odnaleźć swoje dolce vita.

ok

Sypialnia w mieszkaniu we Florencji. Projekt: Frontini Architetti. Zdjęcie: Dario Borruto

Zobacz też:


Czytaj więcej