Standardowo we wszystkich pomieszczeniach montuje się jedno światło górne, które przynajmniej w podstawowym zakresie oświetla całe wnętrze. Powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę także na oświetlenie punktowe i dekoracyjne. To ostatnie – zwłaszcza w salonie i sypialni – ma niezwykłą moc kreowania przyjemnego nastroju.
Światło w salonie – najważniejsze wskazówki
W przypadku światła górnego najprostszym rozwiązaniem jest centralnie umieszczona lampa wisząca bądź większy żyrandol. W małym salonie zaś dobrą opcją będzie lampa płaska, czyli plafon. A może opcja alternatywna? Zamiast jednej lampy warto rozważyć montaż symetrycznie rozmieszczonych spotów. Można je zresztą umiejętnie zaplanować na całym suficie, tak by doświetlić wszystkie zakamarki. Oprócz tego należy pamiętać o dobrym oświetleniu poszczególnych stref. Przyda się lampa nad sofą i stolikiem kawowym, ale nie musi być wisząca – ciekawy efekt wizualny zapewni np. okazała lampa podłogowa z długim ramieniem. Jeśli w salonie lubimy czytać, także należy zadbać o oświetlenie strefy czytelniczej – najlepiej za pomocą regulowanej lampy podłogowej. Często zdarza się, że zapominamy o oświetleniu rejonu telewizora, a tu również przyda się subtelne światło!
Zdjęcie: Getty Images
Wybieramy oświetlenie do kuchni
W kuchni bardzo ważne jest dobre oświetlenie blatu roboczego. Najczęściej wykorzystuje się do tego serię opraw sufitowych – ze światłem nakierowanym pod właściwym kątem na blat. Oczywiście należy umieścić je w odpowiednim oddaleniu od krawędzi górnych szafek. Alternatywnie (albo wspomagająco) może to być oświetlenie podszaTowe, tzn. zamontowane pod górnym rzędem zabudowy kuchennej. Ono zresztą może pełnić również funkcję dekoracyjną. Nie zapominamy także o lampach nad stołem, barkiem czy wyspą kuchenną. Tu koniecznie należy dobrać i rozmieścić oświetlenie w taki sposób, by światło padało na całą powierzchnię blatów. W przypadku stołów i wysp prostokątnych rzadko wystarcza jedna lampa.
Zdjęcie: Getty Images
Jakie lampy do sypialni?
Może się okazać, że górne światło w sypialni jest używane właściwie okazjonalnie. Nie znaczy to jednak, że warto z niego rezygnować! Przyda się chociażby podczas sprzątania. Za to szczególnie istotną rolę odgrywa subtelne, ciepłe światło sączące się z lamp dekoracyjnych. Tradycyjnie używa się do tego lamp stołowych, jednak równie dobrze sprawdzają się kinkiety – symetrycznie rozmieszczone po obydwu stronach łóżka. A co jeśli czytamy w łóżku? W takim przypadku ozdobne lampki stołowe czy ścienne nie będą wystarczające. Przyda się jedno źródło światła o dość jasnym kolorze, tak by precyzyjnie oświetlało książkę czy czasopismo. Może to być regulowana lampa stołowa (ważne, by dało się ustawić kąt padania światła) albo ścienna, którą można zamontować nawet w zagłówku łóżka.
Zdjęcie: Getty Images
W dobrym świetle w łazience
Wielkość łazienki i jej charakter mają duże znaczenie przy doborze lamp. Przede wszystkim należy zadbać o dobrej jakości oświetlenie sufitowe – z jasnym i mocnym światłem. Lepszą opcją niż pojedyncza lampa sufitowa (najczęściej plafon) jest kilka mniejszych opraw – np. na listwach bądź szynoprzewodach. Mogą one jednak nie wystarczyć do optymalnego oświetlenia strefy lustra. A jest to miejsce szczególnie wymagające, ponieważ twarz musi być dobrze oświetlona (można to docenić np. przy goleniu czy robieniu makijażu), ale też w taki sposób, by światło nie raziło w oczy. Jak sobie z tym poradzić? Można zastosować mleczne szkło kinkietów, jednak lepszą opcją jest montaż podłużnej lampy nad lustrem, która kieruje światło pod odpowiednim kątem. Nie razi w oczy, a równomiernie oświetla całe ciało.
Zdjęcie: Getty Images