Jak czyścić szklane przedmioty?

Niezależnie od tego, czy szklane przedmioty są tylko cichymi towarzyszami Twojej codzienności (jak szklanki czy wazon), czy może jej wyraźną dekoracją (jak choćby świeczniki i karafki), warto wiedzieć, jak o nie dbać. Będą wtedy pięknie służyły przez długie lata.

Zdjęcia Getty Images
Jak czyścić szklane przedmioty?

Szklane przedmioty wymagają odpowiedniej pielęgnacji, warto poznać szybkie i łatwe sposoby, by cieszyć się ich pięknem przez długi czas. Zdjęcie: Getty Images

Lubimy, gdy szkło aż lśni czystością. Można to osiągnąć różnymi sposobami. Proponujemy proste, sprawdzone, tanie i ekologiczne domowe metody na czyste wazony, szklanki i karafki.

Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest usuwanie z nich kurzu. Wystarczy do tego miękka ściereczka. Drugim zabiegiem jest mycie. Oczywiście najprostszym sposobem na to, żeby szklane przedmioty były czyste, jest uruchomienie zmywarki. Tabletka, odpowiedni program, automatycznie dozowane przez sprzęt środki czystości, np. sól, nabłyszczacz – i gotowe. Ale nie zawsze wypełnimy szklanymi przedmiotami całą zmywarkę i bardziej ekonomiczne i ekologiczne staje się wyczyszczenie ich ręcznie. Poza tym wielu szklanych przedmiotów lepiej w niej nie myć.

Jakich przedmiotów nie zmywamy w zmywarce?

Do zmywarki lepiej nie wstawiać: kryształów (wazonów, kieliszków, mis itd.), przedmiotów z delikatnego szkła, ręcznie dekorowanego lub złoconego oraz szkła z okresu PRL-u i starszego.

W zmywarce panują duże skoki temperatur, a woda wtryskiwana jest pod silnym strumieniem. Wymienione przedmioty nie są na to gotowe – technologia, w której powstały, nie uwzględniała takich warunków. Mycie w zmywarce może je uszkodzić lub zmatowić.

Jak myć szklane przedmioty?

Szkło, którego nie zaleca się myć w zmywarce, myjemy tak jak zwykłe szklanki: w zlewozmywaku, wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ale woda nie powinna być gorąca, tylko ciepła. Spłukujemy je ciepłą lub zimną wodą. Do mycia nie używamy ostrych zmywaków.

Jeśli szkło jest delikatne lub chcemy mieć pewność, że nie wymsknie nam się z mokrych rąk i nie uszkodzi, warto położyć na dnie zlewu ścierkę kuchenną lub gumową podkładkę albo myć przedmioty w plastikowej misce.

Do wody z płynem dobrze jest dodać trochę octu – spirytusowego, dostępnego w każdym sklepie spożywczym, lub domowego octu, np. jabłkowego. Dzięki temu szkło będzie pięknie błyszczeć, a przy okazji znikną niewielkie osady. Bardziej uparte osady z kawy i herbaty znikną po wtarciu w nie soli kuchennej i wypłukaniu.

Szklane przedmioty najlepiej od razu wytrzeć, żeby nie powstały smugi i zacieki. Odpowiednia jest do tego miękka, niepyląca ściereczka, np. z mikrofibry. Ścierki kuchenne, ręczniki papierowe czy chusteczki higieniczne często zostawiają „kłaczki” na szkle. Szkło wycieramy i polerujemy do sucha lekkimi, kolistymi ruchami.

Jak umyć wąski wazon lub karafkę?

Do umycia w środku wazonu lub karafki, w które nie zmieści się dłoń, sprawdzi się szczotka do butelek. Jeśli jednak jej nie mamy albo na dnie i bokach naczynia, na przykład wybrzuszeniach wazonu, zebrał się osad, do którego włosie szczotki nie może dotrzeć, użyjmy ryżu. Surowy, nieugotowany ryż trzeba nasypać do wazonu lub karafki na wysokość 1-2 centymetrów. Dolewamy do środka wody z płynem i octem, zostawiamy na minimum 10 minut, a potem wstrząsamy przedmiotem (drugą dłonią zatykając wylot wazonu lub karafki). Ryż zadziała na dno i ścianki naczynia niczym peeling.

Zamiast ryżu możesz użyć obierek z ziemniaków, ale zostaw je zalane wodą z detergentem na kilka godzin. Zarówno ryż, jak i obierki można parę razy zmienić.

Jak ożywić zmatowiały kryształ?

Kryształowe przedmioty, na przykład kieliszki i karafki, znów wracają do łask. Jeśli są lekko przybrudzone i zmatowiałe, warto przecierać je szmatką zmoczoną wodą, w której wcześniej rozpuszczono farbka do bielizny, albo delikatnie zwilżoną denaturatem. 

Jeśli osad na dnie kryształowych przedmiotów nie chce zejść, warto wlać do niego trochę gorącego octu spirytusowego i przykryć spodkiem lub złożonym kilkukrotnie ręcznikiem papierowym. Po kilku godzinach potrząsnąć naczyniem i wypłukać.

Jak usunąć wosk ze szklanego świecznika?

Są na to dwa sposoby. Można wstawić świecznik, cały lub od strony zabrudzenia woskiem, do miski (lub zakorkowanego zmywaka) z ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Ciepło rozgrzeje wosk, detergent poluzuje jego przyleganie do szklanej powierzchni i łatwiej będzie go usunąć. Najlepiej go zdrapać lub podważyć paznokciem lub ostrożnie tępą stroną noża. Ślady zabrudzeń na szkle powinny zejść pod wpływem zmywaka z płynem do mycia naczyń. Świecznik pobrudzony woskiem można też wstawić do zamrażarki. Stwardniały wosk łatwo oderwać dokładnie od szkła. Jeśli po wosku zostały ślady, trzeba odczekać, aż świecznik będzie miał temperaturę pokojową i dopiero potem umyć go ciepłą wodą z detergentem.

 


Czytaj więcej