Inspirujące studia polskich architektów

Są fachowcami w swoich dziedzinach, mają swoje oryginalne style projektowania i źródła inspiracji – a najlepiej można się o tym przekonać już przekraczając próg ich studiów. Zobaczcie jak ciekawe i różnorodne są wnętrza pracowni polskich architektów.

Zdjęcia Bartek Barczyk, Piotr Maciaszek, Materiały prasowe
Inspirujące studia polskich architektów

Obrośnięta pnączami willa na Saskiej Kępie z 1927 roku projektu Antoniego Jawornickiego to obecnie siedziba studia Colombe Design. Zdjęcie: Colombe Design

Noke Architects

Zdjęcie: Piotr Maciaszek, @noke_architects

Zlokalizowane na warszawskim Powiślu biuro pracowni NOKE Architects ma dynamiczny, miejski charakter – jak przystało na twórców wielu popularnych stołecznych lokali i butików. Gości wita neon i stalowa oprawa drzwi wejściowych, a łazienka zaskakuje regularnie zmienianymi, intensywnymi kolorami. Wrażenie robi sala konferencyjna z wyposażeniem wykonanym z kamienia. Klienci pracowni mogą też doświadczyć wielości innych materiałów: marmuru, drewna dębu i jesionu, gruboziarnistych tynków malowanych mineralnymi farbami. Drewniana podłoga, nawiązująca do klasycznych warszawskich parkietów, dodaje wnętrzu ponadczasowego sznytu. Wspólna przestrzeń biurowa, gdzie pracownicy spędzają większość czasu, została starannie zaprojektowana. Stonowane kolory, odpowiednie rozwiązania akustyczne i zieleń za oknem – to wszystko sprzyja kreatywnej pracy.

    Boris Kudlicka with Partners

    Zdjęcie: Bartek Barczyk, www.kudlickawithpartners.com

    Warszawska pracownia Boris Kudlička with Partners, którą ceniony scenograf i projektant założył wraz z Weroniką Libiszowską i Rafałem Otłogiem ma wyjątkową lokalizację, bo na rynku Starego Miasta. Ponad 300-metrowe biuro to żywy zapis historii. Polichromie autorstwa Heleny i Lecha Grześkiewiczów na klatce schodowej na pierwszym piętrze, malowidła z 1953 wykonane przez artystki z Zalipia pokrywające drewniany strop na parterze, zabytkowe schody czy osłony grzejników autorstwa Barbary Brukalskiej, stanowią świadectwo sztuki użytkowej okresu powojennego oraz realizacji pierwszego etapu powojennej odbudowy Starówki. Towarzyszy im kolekcja obrazów, grafik i instalacji współczesnych polskich twórców - oddając artystycznego ducha, z którego zasłynęły realizacje Borisa Kudlički.

      Massive Design

      Zdjęcie: Materiały prasowe/www.massivedesign.pl

      Biuro to specjalizuje się projektowaniu wnętrz komercyjnych, więc ich projekty są tak różnorodne, jak różnorodna jest liczna grupa jego międzynarodowych i polskich klientów. Jednak w siedzibie Massive Design nietrudno dostrzec wpływ autorskiego stylu jego założyciela: Przemysława „Maca” Stopy. Futurystyczne, organiczne kształty niczym z filmu science-fiction, graficzne wzory, mocne kolory zdecydowanie wyróżniają tę przestrzeń. Nie zabrakło tu także jego projektów produktowych i meblowych, np. foteli Drum stworzonych dla kultowej włoskiej marki Capellini. Projektanci z Massive Design zadbali też o własny komfort pracy: odpowiednie oświetlenie, rozwiązania akustyczne (np. w formie licznych budek akustycznych służących do tele- i wideokonferencji), ergonomiczne stanowiska pracy. Najbardziej zaskakujący element to z pewnością pokój z kolekcją gitar.

        Colombe Design

        Zdjęcie: Materiały prasowe/ www.colombe.pl

        Obrośnięta pnączami willa na Saskiej Kępie z 1927 roku projektu Antoniego Jawornickiego, a dookoła niej rozległy ogród. Siedziba pracowni prowadzonej przez Martę Chrapkę to niewyczerpane źródło inspiracji dla projektantki rozkochanej w historycznych warszawskich wnętrzach – budynek zachowany jest niemal w idealnym stanie i pełen oryginalnych elementów, takich jak parkiety, okna, sztukaterie, sztablatury czy obudowy grzejników. Obecnym lokatorom przydał się także domek ogrodnika – pełni rolę ekspozycji mebli kuchennych i pracowni kolorystycznej, podczas gdy w samej willi mieści się część biurowa i showroom tkanin, tapet, próbek kamieni i metali.

           

           

          Czytaj więcej